Zawody dla introwertyków

Podziel się z innymi

Introwersja to cecha osobowości, która charakteryzuje się kierowaniem percepcji i działań do wewnątrz. Introwertycy wykazują zmniejszone zainteresowanie światem zewnętrznym, skupiając się na własnych myślach i emocjach.

Introwertycy są przeciwieństwem ekstrawertyków. Najłatwiej opisać ich jako ludzi, którzy ładują swoje wewnętrzne baterie w samotności, a w tłumie szybko się męczą. Uważani są za dobrych słuchaczy i zazwyczaj dobrze radzą sobie z zadaniami wymagającymi skupienia uwagi. Introwertycy pracują tak samo, bez względu na pochwały czy ich brak. Przez to, że wykazują wyjątkowe cechy, mają grupę wymarzonych zawodów, które skrajnie ich nie męczą przez ciągły kontakt z innym człowiekiem. Przygotowaliśmy listę przykładowych zajęć dla klasycznych samotników.

Geolog – praca dla introwertyków

Praca geologa polega na badaniu budowy ziemi oraz analizie procesów geologicznych, którym ona ulega. Geolodzy spędzają czas w terenie i laboratorium, w zależności od etapu badań, które wykonują. Dzięki temu, że większość czasu, przysłowiowo, grzebią w ziemi, muszą się liczyć z samotnością, bo wymaga się od nich dużego skupienia i dokładności. Swoje wyniki mogą konsultować z innymi specjalistami, ale to raczej drobne rozmowy i analiza.

Programista – zawód dla introwertyków

Dużym plusem bycia programistą jest fakt, że jedyną istotą, z którą musi tak naprawdę się dogadywać, jest komputer. Zawód dla osób ze ścisłym umysłem, które potrafią skupić się na skomplikowanych czynnościach i są bardzo cierpliwe. Przy pracy ze sprzętem komputerowym nie wolno pozwolić sobie na rozproszenie, dlatego przeszkadzanie programiście jest raczej niewskazane, a to oznacza błogi spokój.

Praca dla introwertyków jako Archiwista

Praktycznie każda większa firma, urząd czy instytucja musi prowadzić archiwizację dokumentacji. Do tego zadania potrzebują osoby, która będzie spędzała długie godziny porządkując teczki i kartki, by były poprawnie oznaczone i przygotowane do późniejszego udostępniania. To praca, której efekty będzie widać w przyszłości, gdy potrzebna będzie konkretna pozycja. Łatwo zauważyć, że to ciekawa opcja dla osób dobrze zorganizowanych, działających systematycznie i potrzebujących samotności.

Opiekun zwierząt to praca dla introwertyków

Miłośnicy zwierząt, którzy z nimi pracują, muszą liczyć się z tym, że właściciele ich podopiecznych to ludzie i trzeba się z nimi kontaktować. Ważniejsze, że większość dnia pracy spędzają z pupilami. Zawód wymaga dużej odpowiedzialności, dobrej znajomości biologii i miłości do zwierząt. Trzeba liczyć się także z czasem spędzanym na świeżym powietrzu i wyzwaniami, które będą wymagały sporych nakładów cierpliwości.

Jesteś introwertykiem? Pracuj jako Kierowca ciężarówki

Kierowca ciężarówki to profesja, która mocno ingeruje w tryb dobowy. Długie trasy, ciągłe bycie w drodze i rozłąka z najbliższymi, nie są łatwe. Samotność, którą stwarza bycie w pracy za kółkiem, może być idealna dla samotnych dusz, które w ten sposób realizują swoje pragnienie wolności i spokoju.

Pisarz to zawód dla introwertyków

Zawody wymagające uderzania w klawiaturę komputera, by powstały bujne opowieści albo porządnie opisane fakty, to doskonałe zajęcie dla samotników. Osoby, które piszą książki dodatkowo mogą liczyć na dłuższy spokój od wydawców. Tym szczęśliwcom, którym uda się zarabiać na pisaniu o swoich pasjach można tylko pogratulować i zazdrościć chwil ciszy.

Dobra praca dla introwertyków – Leśnik

Zawód leśnika jest idealny dla osób ceniących sobie spokój i kontakt z naturą. Praca wykonywana w różnych, często niesprzyjających warunkach, wymaga silnego charakteru, odpowiedzialności i skrupulatności. Trud i wysiłek wynagradza czas na świeżym powietrzu i pierwiastek wykonanej misji, poczucie robienia czegoś dla kogoś. Przyszli leśnicy muszą liczyć się ze wstawaniem o wczesnych porach oraz pracą do późna.