Symboliczne podwyżki dla rządowych urzędników

Symboliczne podwyżki dla rządowych urzędników

17 września 2018 1 Autor Szukampracy.pl
Podziel się z innymi

W przyszłym roku rządowi urzędnicy będą mogli liczyć na symboliczną podwyżkę. Ma wynosić 130 zł brutto. Wszystko wskazuje na to, że minister finansów chce tym sposobem zadbać o najmniej zarabiających.

Podwyżka będzie, ale nie tak wysoka jak oczekiwano

Strona związkowa ubiegała się o podwyżkę płac o 12 proc. Resort finansów zgodził się natomiast na jedyne 2,3 proc., czyli dokładnie tyle, ile wynosi wskaźnik inflacji. W przeliczeniu na złotówki wychodzi dokładnie 130 zł brutto. Różnica jest spora, oczekiwania nie zostały zaspokojone, ale dyskusji już w tym zakresie nikt nie będzie prowadził – temat jest zakończony.

O podwyżkach mówiono już jakiś czas temu

Wszystko wskazuje na to, że dodatkowe pieniądze dla korpusu służby cywilnej mają trafić tylko do najmniej zarabiających. Zresztą o takich zaleceniach mówiono już w poprzednich latach. Tylko nie wszystkie urzędy się po prostu do tego dostosowały. Chociażby resort rolnictwa doszedł do wniosku, że nikt nie otrzyma podwyżki, ponieważ urzędnicy mają dobre zarobki. W innych jednostkach pieniądze z tej puli przeznaczono na etaty, wypłacano nagrody, były też podwyżki, ale symboliczne. W roku 2019 wszystko to ma ulec zmianom. Pomóc w tym ma odpowiedni przepis, a przynajmniej taki jest na to zamysł.

Pytanie tylko, czy to uczciwe?

Wielu uważa, że podniesienie pensji tylko najmniej zarabiającym jest bardzo krzywdzące. Może przecież okazać się, że młodzi pracownicy i ci, którzy nie mają wysokich kwalifikacji, zaczną zarabiać tyle, co specjaliści, osoby bardziej doświadczone i kompetentne. Dlatego powinno się wszystkim zapewnić podwyżki, fachowcom wyższe, pozostałym niższe. Z obserwacji wynika, że już dziś urzędnicy zarabiają tyle, co sprzątaczka. Zaproponowany wzrost płacy to jedynie kilkadziesiąt złotych brutto. To budzi wielkie spory i motywuje do intensywnego krytykowania. Trudno powiedzieć, jak wszystko to się zakończy. Jednak nie ma co liczyć, na zamiany, które usatysfakcjonowałyby wszystkich jednakowo.

Zobacz  Lepsza własna firma niż pewny etat
Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]