Wzrosną koszty utrzymania pracowników

Podziel się z innymi

Likwidacja limitu składek może podnieść koszty pracy – tego właśnie obawiają się przedsiębiorcy. Jednak czy słusznie? Faktycznie miesięczne wydatki na pracowników wzrosną, ale tylko na tych, którzy pracują w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

 

Likwidacja 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników do pracy w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze ubolewają nad faktem, iż z tego tytułu będą zmuszeni do płacenia większego ZUS-u. Taki obrót sprawy ma być wynikiem likwidacji 30-krotności (górnej granicy składek na ubezpieczenie zarówno emerytalne, jak i rentowe). Aktualnie przedsiębiorcy co miesiąc odprowadzają na Fundusz Emerytur Pomostowych 1,5 proc. podstawy wymiaru składek na wspomniane ubezpieczenia. Jednak póki co są jeszcze wspomniane ograniczenia. Kiedy zaś zostaną zniesione, pracodawcy będą musieli płacić składkę od każdej złotówki. W konsekwencji tego koszty utrzymania pracownika będą wyższe.

 

O jakich pracownikach mowa?

Sprawa będzie się tyczyć przedsiębiorców, którzy zatrudniają wysokiej klasy specjalistów, wykonujących prace, jakie są wyszczególnione w ustawie o emeryturach pomostowych. Przymusowym świadczeniem zostaną obłożeni przede wszystkim maszyniści, piloci, marynarze, a także pracownicy platform wiertniczych, energetycy i kontrolerzy ruchu lotniczego. Ponadto do tej grupy będzie przynależeć część kadry w górnictwie i hutnictwie. Eksperci tłumaczą, że nie jest to dobre rozwiązanie. Twierdzą, że jeżeli przedsiębiorcy będą musieli więcej płacić za swoich pracowników, wzrosną ceny usług i produktów.

 

W sieci krążą pogłoski, że rząd chce w ten sposób jedynie pokryć deficyt ZUS. Zdania na ten temat są mocno podzielone. Trzeba jednak pamiętać o tym, że za dodatkowe koszty zapłacą klienci. Możliwe, że przez takie właśnie zmiany dojdzie do sytuacji, w której pracujący na etatach zostaną poniekąd zmuszeni do zakładania własnych firm, a te z kolei na zlecenie przedsiębiorstw będą wykonywały poszczególne zadania (zlecenia) w szczególnych warunkach, bądź o szczególnym charakterze.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]
Zobacz  Urlop ojcowski cieszy się coraz większym zainteresowaniem