Szwajcaria – czy to opłacalny kraj dla polskich pracowników?

Podziel się z innymi

Szwajcaria jest jednym z najbogatszych krajów świata. Znana jest także ze swojej neutralności. Słynie z pięknych krajobrazów i wysokiej jakości życia. Kraj ten ma silną gospodarkę, niską inflację i stopę bezrobocia. Chociaż nie jest częścią Unii Europejskiej, obywatele państw członkowskich, jak Polska, mają zagwarantowaną pełną swobodą przemieszczania się. Oznacza to, że mogą przyjechać do Szwajcarii, szukać pracy i pracować przez okres 90 dni bez konieczności posiadania wizy lub pozwolenia. Po upływie trzech miesięcy muszą zarejestrować się w celu uzyskania pozwolenia na pobyt.

Wysokie zarobki ale i wyższe koszty życia

Kraj ten znany jest z bardzo wysokich zarobków, ale też ze zdecydowanie wyższych kosztów utrzymania. Średnia płaca za pracę w pełnym wymiarze godzin wynosi ponad 6 tys. CHF miesięcznie. Nic dziwnego, że ponad 2 miliony obcokrajowców wybrało Szwajcarię na swój dom. Tym bardziej trudno uwierzyć, że jeszcze kilka pokoleń temu, Szwajcaria była tak biedna, że wielu obywateli musiało wyjechać, by znaleźć pracę za granicą. Od tamtego czasu rynek pracy zmienił się radykalnie i  zmienia się nadal. Dziś Szwajcaria jest bardzo popularnym miejscem dla obcokrajowców poszukujących pracy w usługach informatycznych, finansach, w sektorze gastronomicznym czy budowlanym. Jest siedzibą wielu globalnych firm i organizacji międzynarodowych, w tym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz różnych agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Praca w Szwajcarii – bardziej opłacalną dzięki słabszej złotówce

Kraj ten od zawsze kusi wysokimi pensjami. Pod tym względem Szwajcaria jest szczególnie atrakcyjna dla obcokrajowców. Dla nich, przy obowiązującym kursie franka, pensje wydają się być jeszcze bardziej zachęcające, bo szwajcarska waluta osiąga najwyższą cenę w historii. Porównywalną jedynie do ceny z tzw. czarnego czwartku w styczniu 2015 roku, kiedy to Szwajcarski Bank Centralny uwolnił kurs swojej waluty. A kurs franka robi wrażenie. W listopadzie osiągnął poziom 4,5 zł. Obecnie (styczeń 2022) utrzymuje się powyżej 4 złotych i wszystko wskazuje na to, że sytuacja szybko się nie zmieni, bo polska waluta przeżywa obecnie bardzo trudny czas. Oznacza to, że średnie miesięczne wynagrodzenie to obecnie prawie 29 tys. złotych. Są to jednak uśrednione zarobki. Czy rzeczywiste wynagrodzenia prezentują się równie imponująco? Okazuje się, że tak. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują pracownicy sektora medycznego, informatycznego czy finansowego, jednak, nawet w słabiej opłacanych zawodach, zarobki potrafią przyprawić o zawrót głowy. Wykwalifikowany pracownik budowlany zarabia średnio 23 tys. złotych miesięcznie, podobnie jak spawacz czy glazurnik. Pomocnik na budowie zarabia ok.18 tysięcy, a na podobne wynagrodzenie może liczyć sprzątaczka oraz pracownik zatrudniony w sektorze rolniczym. 

Wynika z tego, że praca w Szwajcarii, to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, bo choć koszty utrzymania są bez porównania wyższe w stosunku do polskich, to zarabiając we frankach szwajcarskich można mieć pewność, że nie będziemy mieć problemów z dopięciem domowego budżetu.

Pomoc w rozpoczęciu pracy w Szwajcarii

Dlaczego więc, mimo imponujących warunków pracy, Szwajcaria nie jest pierwszym wyborem dla Polaków planujących emigrację zarobkową? Być może dlatego, że znalezienie pracy w Szwajcarii nie jest łatwe. Większość ofert pracy nie jest ogłaszana, a pracodawcy są bardziej przychylni komuś, kogo zna i może polecić jeden z zatrudnionych już pracowników. Ponadto, oferty zatrudnienia najczęściej przekazywane są wewnątrz firmy lub bezpośrednio do osób, które zwróciły się zapytaniem  o pracę, a zdecydowanie rzadziej ukazują się w prasie lub Internecie. W niektórych sektorach, jak budownictwo czy hotelarstwo, informacja o większości wakatów przekazywana jest ustnie, dlatego też warto nawiązywać osobiste kontakty z pracodawcami. Znalezienie zatrudnienia ułatwia natomiast znajomość języka oraz doświadczenie na konkretnym stanowisku, jak np.: spawacz, dekarz czy zbrojarz. Można też zwrócić się do specjalistów. Firma Swiss Recruiters ( zob.  świadczy usługi rekrutacyjne, pomaga w znalezieniu zakwaterowania, czy uzyskaniu pozwolenia na pobyt. Współpracujemy bezpośrednio ze szwajcarskimi pracodawcami i gwarantujemy zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, z pełnym zakresem świadczeń. Dlatego jeśli kuszą cię szwajcarskie zarobki, skorzystaj z naszej pomocy. Odwiedź naszą stronę internetową: https://praca-szwajcaria.com/ , aplikuj na wybrane stanowisko i pozwól nam znaleźć pracę dla ciebie.

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 4]