Serwis ogłoszeniowy, praca za granicą i… koniec z etatem?

Podziel się z innymi

W wielu przypadkach tak to się właśnie zaczęło. Najpierw zaistniała konieczność odwiedzenia serwisu ogłoszeniowego, praca za granicą znalazła się jakby przypadkiem, a później wyjazdy weszły już na stałe do harmonogramu. Bo lepsze zarobki, bo okazja do poznania języka, bo szansa na pozyskanie bezcennych kontaktów zawodowych.

 

Zwiększone pole działania

Dawniej nasi rodacy wyjeżdżali za granicę w celach zarobkowych głównie w okresie letnim, by zająć się pracą sezonową. Obecnie otwarty rynek pracy w UE zapewnia możliwość zarobkowania przez cały rok, stąd nie może dziwić, że Polacy częstokroć zupełnie rezygnują ze stałego zatrudnienia w kraju na rzecz krótkoterminowych delegacji. Taki tryb działania pozwala sprawnie gromadzić zakładany kapitał, a zarazem rezerwować czas potrzebny do wypoczynku i utrzymywania relacji rodzinno-towarzyskich w dobrej kondycji.

Niemniej część pracowników wybiera inną drogę i decyduje się osiąść na stałe w przykładowej Austrii czy Francji. Niektórzy pracodawcy zagraniczni oferują im zakwaterowanie oraz dodatki relokacyjne (jakkolwiek niefortunnie by to nie brzmiało), chcąc w jakimś stopniu zrekompensować fakt porzucenia kraju macierzystego. Oczywiście na optymalne warunki socjalne można liczyć tylko wówczas, gdy podchodzi się do swoich obowiązków z pełnym zaangażowaniem. Jeśli jednak ktoś stawia na zatrudnienie w kraju członkowskim innym niż Polska, to z reguły nie przemierza tysięcy kilometrów dla prezentowania lekceważącej postawy.

 

Tu serwis ogłoszeniowy: praca za granicą od zaraz!

Gdy spojrzeć na przeciętny serwis ogłoszeniowy, pracy za granicą jest tam zwykle pod dostatkiem. Zawdzięczamy to w dużej mierze agencjom pracy tymczasowej, które niejako przybliżyły europejski rynek pracy polskim kandydatom. Nie muszą już oni szukać zatrudnienia na chybił trafił lub powoływać się na koneksje, by w trybie natychmiastowych zyskać perspektywę wyjazdu do pracy za granicą. W większości sytuacji mogą jednocześnie oczekiwać:

  • umowy o pracę,
  • pakietu socjalnego,
  • wsparcia polskiego koordynatora,
  • możliwości przedłużenia współpracy po okresie próbnym.
Zobacz  Kluczowe kompetencje według UE

Nie jest też wcale powiedziane, że musi to być wyłącznie praca tymczasowa, związana z zajęciami fizycznymi. Zagraniczni pracodawcy coraz chętniej angażują polskich specjalistów – choćby z dziedziny IT czy służby zdrowia – oferując im warunki zatrudnienia wciąż nieosiągalne na polskim rynku pracy.

 

Jak szukać pracy za granicą?

Oczywiście w internecie można się natknąć na przeróżne oferty, zamieszczane jednocześnie na łamach kilku serwisów ogłoszeniowych. Praca za granicą ma jednak na tyle szczególny charakter, że nie należy w jej przypadku zdawać się na łut szczęścia. Zamiast tego warto polegać na sprawdzonych partnerach, którzy nie zatajają danych swoich firm lub nie uciekają się do enigmatycznych opisów stanowiskowych. W ten sposób można zyskać pewność, że ekspedycja do danego kraju nie zostanie okupiona rozczarowaniem związanym z zaniżonym wynagrodzeniem (lub jego brakiem), obowiązkami niezgodnymi z umową lub okolicznościami jeszcze bardziej niefortunnymi.

 

Zachęcamy do ponownych odwiedzin na naszym blogu. W kolejnym artykule powrócimy do problematyki pracowniczej, rozwijając tym razem wątek podania o zwolnienie z pracy.

 

Łukasz Jabłoński

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]