Przepracowanie. Kiedy stałeś się ofiarą?

Podziel się z innymi

Przepracowanie jest jedną z najczęstszych chorób XXI wieku, chociaż wciąż za mało się o niej mówi i – niestety – lekceważy. Jak rozpoznać objawy? Co powinno dać ci do myślenia?

Po pierwsze… Zaczynasz mieć poważne problemy z koncentracją. Twoje myśli są rozbiegane, coraz częściej popełniasz błędy, które ci się wcześniej nie zdarzały, a nawet zapominasz o wykonaniu jakiejś części swoich obowiązków. To czytelny sygnał, który wysyła twój organizm – nadszedł jakiś kres jego możliwości, a ty powinieneś odpocząć. Jeśli masz urlop, to nie wahaj się z niego skorzystać. Natłok obowiązków z całą pewnością nie jest przejściowy? Porozmawiaj szczerze z pracodawcą. Jeśli szanuje twoją pracę, to najpewniej postara się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Jeśli zaś tym rozwiązaniem miałoby być rozstanie z tobą, to nie trać swojego cennego czasu na współpracę z takim człowiekiem.

Po drugie… Czujesz, że zmieniłeś się dla swoich współpracowników. Może to przybrać różne formy, ale na potrzeby tego punktu w tekście powiedzmy że już nie jesteś tym uśmiechniętym, radosnym i pełnym empatii człowiekiem, tylko stałeś się strzępkiem nerwów, z którym coraz trudniej wytrzymać w jednym pomieszczeniu. Jak to sprawdzić? Zastanów się czy nagle nie zwiększyła się liczba osób z którymi masz „kosę” w biurze. a może jest coraz mniej osób, z którymi jeszcze rozmawiasz? Nie sposób uwierzyć, że nagle twój charakter tak znacznie się zmienił. Niestety, stres i natłok obowiązków często prowadzą nas niezbyt sympatycznymi ścieżkami, szczególnie kiedyś ciągle nosisz ciężar gigantycznych zaległości i odpowiedzialności. Nie daj się temu – niech twoja praca nigdy nie wpływa na osoby z twojego najbliższego otoczenia, oni nie są przecież niczemu winni.

Po trzecie… Praca, która nie przynosi żadnej przyjemności, w końcu stanie się nieprzyjemnym obciążeniem nawet jeśli jesteś zadowolony ze swoich zarobków. A może jest jeszcze inaczej – nagle to co kiedyś kochałeś, teraz przestało cię już radować? Nie wiesz dlaczego? Rozwiązania poszukaj w swoim samopoczuciu oraz zastanów się ile czasu spędzasz nad pracą. Pozwól sobie na przerwy i znów przejmij dowodzenie nad sobą. Szkoda by było utracić coś cennego.

Zobacz  Profesjonalne CV kluczem do sukcesu!

Po czwarte… Nagminne zmęczenie w końcu zaatakuje twoje zdrowie, to naturalny element przepracowania. Jeśli chorujesz częściej niż kiedyś, a twój organizm stał się podatny na infekcje, to może to być sygnał, że za dużo czasu poświęcasz swojej pracy. Wyluzuj, odpocznij, nabierz sił, przestań się wykańczać. Szkoda zdrowia! Zadbaj o dietę i aktywność fizyczną.

Po piąte… Przepracowanie atakuje nie tylko twoje zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Stajesz się drażliwy, oschły, nieprzystępny, ale i mogą pojawić się problemy z zasypianiem i porannym wstawaniem, a także ciągłym odczuciu zmęczenia. Nie lekceważ tych objawów i zadbaj o siebie. Będziesz wtedy nie tylko wydajniejszy, ale i szczęśliwszy!

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]