Pracodawca ze zwykłym przestojem bez dofinansowania

Podziel się z innymi

Przepisy tarczy antykryzysowej 4.0 wprowadziły zasadę, iż generalnie każdy przedsiębiorca, który w wyniku epidemii zanotował spadek przychodów, może liczyć na pozyskanie dopłat do wynagrodzeń pracowników. Jest jednak grupa przedsiębiorców, którzy pomimo spadku, dopłat nie otrzymają.

O jakich możliwościach pozyskania dopłat jest mowa?

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadziła dodatkową możliwość otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Obok bowiem dotychczasowej regulacji, wynikającej z art. 15g specustawy z dnia 2 marca 2020 roku, która dawała taką możliwość na pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy, pojawiła się też możliwość otrzymania takiego dofinansowania również dla tych przedsiębiorców, którzy na wprowadzenie żadnego z tych rozwiązań się nie zdecydowali.

Zatem taka konstrukcja przepisów tarczy 4.0 powoduje, iż zakładać należało, iż intencją ustawodawcy było to, by taką formą pomocy objąć praktycznie wszystkich pracodawców. Jak zauważa doktor Magdalena Zwolińska, adwokat i partner w Kancelarii NGL Wiater, warunkiem oczywiście otrzymania dofinansowania był spadek obrotów.

I niewątpliwie tak by się stało, gdyby nie pewna dodatkowa „wrzutka” do tarczy 4.0. Otóż w myśl art. 15gg dopłaty do pensji uzyskać mogą również pracodawcy, którzy nie wprowadzili przestoju z art. 81 kodeksu pracy (kp). Pozornie taki dopisek wydaje się być tylko nadgorliwością ze strony ustawodawcy, jednakże wywołuje on całkiem realne i kłopotliwe skutki.

Co zatem spowodowała taka dodatkowa „wrzutka” do tarczy 4.0?

Otóż taki dopisek oznacza, że dofinansowanie z FGŚP można uzyskać do wynagrodzeń pracowników zarówno objętych, jak i nieobjętych przestojem ekonomicznym lub obniżką etatu. Jednakże jeśli chodzi o przestój wynikający z art. 81 kp, to dopłaty należą się tylko na pracowników nim nie objętych.

Efektem takich przepisów jest to, iż pracodawca nie może otrzymać dotacji na pracowników objętych przestojem na podstawie art. 81 kp. Tym samym przedsiębiorcy, którzy wprowadzili przestój na podstawie kp, są jedynymi, którym nie przysługują dopłaty do wynagrodzeń pracowników ze środków FGŚP.

Jak zauważa Łukasz Prasołek, specjalista z zakresu prawa pracy, mamy do czynienia z sytuacją dość kuriozalną. W myśl bowiem przepisów, które wprowadziła tarcza antykryzysowa 4.0, pracodawca, który nie wprowadził żadnych zmian i załoga pracuje w normalnym trybie, ma możliwość otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, a taki, który z uwagi na spadek obrotów i trudną sytuację, wprowadził przestój ekonomiczny na bazie kp, tej dotacji nie otrzyma.

Czy te przepisy są zatem jednoznaczne?

Zdaniem Łukasza Prasołka wątpliwości w tej „wrzutce” budzi to, iż przepis odsyła do art. 81 kp. Tymczasem ten artykuł reguluje dwie kwestie:

  • gotowość do pracy – par. 1
  • przestój – par. 2

W tym momencie pojawia się pytanie, czy zatem należy je rozgraniczyć i czy przy gotowości do pracy dofinansowanie będzie jednak przysługiwało, czy też nie. Niestety okazuje się, iż ustawodawca po raz kolejny zafundował wszystkim kolejną problematyczną regulację.

Zdaniem doktor Magdaleny Zwolińskiej, ta „wrzutka” jest pewnym nieporozumieniem, gdyż dopisek ten jest zbędny. Podobnie uważa też Łukasz Prasołek, twierdząc, iż nie powinno tam być mowy o przestoju z art. 81 kp, a jedynie o przestoju ekonomicznym.

Z kolei zapytane o to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, iż:

„W przywołanym (…) zakresie brak jest jakichkolwiek luk prawnych”. Intencją ustawodawcy nie było bowiem zaspakajanie świadczeń z tego tytułu, a dotacji z art. 15gg specustawy nie należy wiązać z treścią art. 15g specustawy.

Podsumowując, pomimo, iż na pierwszy rzut oka wydaje się, iż mamy do czynienia z luką prawną czy też pominięciem, to stanowisko urzędników resortu pracy jest takie, iż przepisy są skonstruowane prawidłowo. Zatem tak do końca nie wiadomo dlaczego, ale z możliwości dofinansowania wynagrodzeń pracowników nie mogą skorzystać ci z pracodawców, którzy wprowadzili u siebie przestój ekonomiczny w myśl art. 81 kp.