Praca opiekunki seniorów w Niemczech – na jakie wyzwania się przygotować?

Podziel się z innymi

Opiekunki mają naprawdę satysfakcjonującą, ale jednocześnie trudną i wymagającą pracę. Każda osoba, która stara się o etat w opiece nad osobą starszą – czy to w kraju, czy za granicą – musi być gotowa na to, że będzie się od niej oczekiwać sprostania wyzwaniom, którym nie każdy może podołać. Dowiedz się, z czym wiąże się praca opiekunki osób starszych w Niemczech i przekonaj się, czy jest odpowiednie zajęcie dla Ciebie.

Obowiązki opiekunek seniorów – jak należy pomagać osobom starszym?

Opiekunka osób starszych w Niemczech musi przede wszystkim otoczyć swojego podopiecznego podstawową opieką, która podniesie komfort jej życia i sprawi, że starsza osoba będzie czuła się bezpiecznie. Cechy, które znacznie ułatwią Ci pracę i dodadzą siły woli to empatia, opiekuńczość oraz wytrzymałość fizyczna i psychiczna. Zadania, przed którym będziesz stawać na co dzień, to:

  • gotowanie dla starszej osoby zgodnie z zalecaną dla niej dietą;
  • sprzątanie i utrzymywania domu w ogólnym porządku;
  • podawanie podopiecznemu przepisanych mu przez lekarza leków i suplementów;
  • udzielanie pomocy podczas korzystania z łazienki;
  • pomoc przy ubieraniu się;
  • robienie zakupów i realizowanie recept w aptekach;
  • podwożenie podopiecznego np. do przychodni lekarskiej;
  • dotrzymywanie towarzystwa w domu i podczas spacerów.

Od opiekunek rzadziej wymaga się zmiany opatrunków czy podłączania kroplówki w przypadku opieki nad osobami schorowanymi. W Niemczech powszechna jest opieka pielęgniarska, z której korzystają starsze osoby.

Jakie cechy ułatwią pracę?

Wspomnieliśmy już o empatii, która jest kluczową cechą, aby móc otoczyć codzienną opieką starszą, nierzadko schorowaną osobę. Niezbędne są oczywiście także uczciwość i odpowiedzialność. Bardzo ważne jest, aby opiekunka nawiązała dobrą relację z podopiecznym i jego rodziną, a w tym pomagają otwartość i przyjazne usposobienie. Musisz jednak pamiętać, żeby zawsze zachowywać emocjonalny dystans, gdyż nadmierne przywiązanie do podopiecznego może utrudniać spokojne wykonywania swojej pracy.

Czy musisz znać język niemiecki?

Czytając powyższe akapity, na pewno domyślasz się, że znajomość niemieckiego jest konieczna, aby móc otoczyć seniora odpowiednią opieką. Umiejętność porozumiewania się po niemiecku pomoże Ci lepiej zrozumieć jego potrzeby, a także łatwiej nawiązać z nim i jego rodziną dobrą relację. Niemiecki może okazać się także bardzo pomocny w razie konieczności wezwania pomocy lub umówienie podopiecznego do lekarza. Znając język łatwiej Ci także zorganizować sobie wolny czas, korzystając z dostępnych w miejscowości atrakcji czy obiektów rekreacyjnych lub choćby przy nawiązywaniu znajomości.

Jednakże wymagania względem znajomości języka niemieckiego zawsze są określane przez rodzinę, która szuka opiekunki dla swojego seniora. Praca w Niemczech bez języka jest możliwa, np. w czasie wyjazdów na zastępstwo dla stałej opiekunki lub w innych zawodach.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]