Praca dla opiekunek w Niemczech na zastępstwo

Podziel się z innymi

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z pracą w opiece? Interesują cię krótsze zlecenia? Mamy dla ciebie rozwiązanie idealne – pracę na zastępstwo. To świetna propozycja dla osób poszukujących zatrudnienia, które nie będzie wymagało podpisywania długoterminowej umowy. Co ważne, jest to również doskonały sposób na sprawdzenie się w tej branży. Dowiedz się, jakie są najważniejsze aspekty pracy na zastępstwo jako opiekunka w Niemczech.

Praca na zastępstwo jako opiekunka osób starszych – kiedy się na nią zdecydować?

Opiekunka osób starszych jest zawodem bardzo wymagającym – nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Dlatego tak ważne jest, aby osoby pracujące w opiece odpowiednio wypoczęły i nabrały sił na kolejne zlecenia. Aby było to możliwe, niezbędne jest wtedy znalezienie opiekunki na zastępstwo. Najwięcej takich ofert pojawia się z reguły w okresie przedświątecznym i wakacyjnym.

Praca dla opiekunek na zastępstwo w Niemczech sprawdzi się w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają pracę w opiece lub nie chcą/nie mogą pozostawać dłużej poza krajem ze względu na inne obowiązki zawodowe, czy też rodzinne. Większość osób, które podejmują pracę w charakterze opiekunki na zastępstwo, traktują ją jako sposób na dodatkowy zarobek, a nie stały dochód.

Taki rodzaj pracy jest w obu przypadkach sporym udogodnieniem, ponieważ z reguły wiąże się z wyjazdem maksymalnie na okres kilku tygodni. Często pracę na zastępstwo wybierają m.in. nauczyciele i pedagodzy, którzy w okresie letnim nie wykonują swojego regularnego zawodu.

Praca na zastępstwo w opiece – wymagania

Do wymagań stawianych kandydatom na stanowisko opiekuna na zastępstwo możemy zaliczyć:

  • Elastyczność/dyspozycyjność – podstawowym wymogiem w przypadku pracy na zastępstwo w opiece jest elastyczność oraz dyspozycyjność pracownika. Wiąże się to z faktem, że często wyjazdy organizuje się na tzw. ‘’ostatnią chwilę’’. Opiekun na zastępstwo nie powinien mieć również trudności z dostosowaniem się do nowej rzeczywistości i wymagań, które dyktuje stała opiekunka, czy też podopieczny.
  • Empatia oraz cierpliwość – praca z podopiecznymi czasami nie należy do najłatwiejszych. W zależności od przypadku możemy mieć do czynienia z osobą niemal całkowicie samodzielną lub taką, która potrzebuje całodobowej opieki. Musimy więc być przygotowani na sporą dawkę różnych wyzwań oraz emocji. Opieka może nas bardzo obciążać nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Niektórzy podopieczni wymagają noszenia, mycia czy też karmienia. Często z trudem przychodzi im dostosowanie się do zmian, więc przez naszą obecność mogą na początku czuć się niekomfortowo. W takich właśnie przypadkach powinniśmy wykazać się szczególną empatią i zrozumieniem.
  • Język – jako opiekunowie z reguły nie musimy operować językiem niemieckim na poziomie C1. W większości przypadków wystarczy jego znajomość w stopniu komunikatywnym. Należy jednak pamiętać, że im wyższy poziom zaawansowania, tym łatwiej będzie nam porozumieć się z podopiecznym i jego rodziną. Ponadto będziemy mieli większe szanse na zdobycie lepiej płatnego zlecenia.
Zobacz  Błędy na rozmowie. Zdobądź tę pracę!

Zalety pracy na zastępstwo w niemieckiej opiece

Praca na zastępstwo może przynieść nam wiele korzyści. Poniżej znajdziesz kilka z nich.

Krótkoterminowe umowy

Największą zaletą dla osób poszukujących pracy na zastępstwo jest brak długoterminowych umów. Zazwyczaj podpisywane są na kilka tygodni, co pozwala na zapoznanie się z zawodem, ale do niczego nas nie zobowiązuje po przepracowaniu ustalonego okresu.

Premie

Atrakcyjne premie to nagroda nie tylko dla stałych opiekunów. Jako pracownicy na zastępstwo również możemy liczyć na bonusy w okresie wakacyjnym czy świątecznym (święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Wielkanoc). Jest to swojego rodzaju zachęta do podjęcia zatrudnienia w tym wyjątkowym okresie, który większość z nas spędza zazwyczaj ze swoimi bliskimi.

Znajomość języka

Praca na zastępstwo w Niemczech to także świetny sposób na rozwinięcie umiejętności językowych. Nie ma lepszej metody nauki języka niż kontakt z ludźmi. W pracy opiekuna jesteśmy stawiani przed różnego rodzaju wyzwaniami i właśnie to jest najlepszym sposobem na udoskonalenie swoich kompetencji w tym zakresie.

Wady pracy na zastępstwo

Do wad na pewno możemy zaliczyć często niestandardowe wyjazdy. Opiekunowie na zastępstwo zazwyczaj żyją ‘’na walizkach’’ i powinni być dyspozycyjni w tak newralgicznych okresach, jak wakacje, czy też święta.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niektórzy podopieczni mogą mieć problem z zaakceptowaniem zmian. W takim przypadku musimy wykazać się profesjonalizmem i spokojnie, z cierpliwością podejść do sytuacji. Może to być również doskonała forma sprawdzenia się w tym zawodzie. Największą nagrodą dla opiekunki jest moment, gdy uda się zyskać zaufanie podopiecznego czy po prostu sprawić, że jego dzień będzie choć trochę lepszy.

Na co uważać decydując się na pracę na zastępstwo?

Jeżeli decydujemy się na pracę w opiece na zastępstwo, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na opinie o danej agencji lub firmie opiekuńczej. Niestety nierzadko możemy spotkać się z sytuacjami, gdzie oferta pracy jest niekorzystna dla potencjalnego pracownika. Dlatego nie zaleca się podejmowania tzw. zleceń na czarno od osób prywatnych. Znacznie lepszym i pewniejszym rozwiązaniem jest wyjazd z profesjonalną firmą opiekuńczą.

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]