Pochwal się swoim życiorysem. Jak przygotować wyróżniające się CV?

Podziel się z innymi

Pochwal się swoim życiorysem. Jak przygotować wyróżniające się CV?

Istnieją pewne standardy, których powinniśmy się trzymać, przygotowując Curriculum Vitae. Odpowiednio przygotowany dokument przykuje uwagę wyglądem i formą. Jak go sporządzić?

Znalezienie pracy to wymagające zajęcie. W każdym zawodzie i branży wymagane jest CV. W ciągu naszej kariery przygotowujemy lub modyfikujemy je od kilku do kilkunastu razy. Warto wiedzieć, że rynek pracy się zmienia, a wraz z nim pożądane kompetencje. O ile kiedyś obsługa komputera była wyróżnikiem, o tyle obecnie warto napisać coś więcej np. o językach programowania, którymi władamy czy znajomością innych systemów. Oczywiście aplikując na przedstawiciela handlowego znajomość C++ nie będzie atutem, więc w tym wypadku można ogólnie odnieść się do swoich umiejętności. Tak więc warto podkreślić te kompetencje i cechy, które korespondują z naszym przyszłym zajęciem. O czym jeszcze warto pamiętać i jak napisać CV?

CV – forma ma znaczenie

Powiedzenie – jak cię widzą, tak cię piszą, jest w tym wypadku trafione. Życiorys to nasz niemy przedstawiciel. Nie uzupełnimy więc pewnych informacji rekruterowi, chyba że będzie taka okazja na rozmowie kwalifikacyjnej. Muszą więc być one na tyle przejrzyste i czytelne, a także logicznie ułożone, aby szybki rzut oka dawał odpowiedzi na kluczowe pytania – czy nadajemy się na to stanowisko? Poza wartością merytoryczną ważna jest estetyka. Czasami stosuje się zabiegi mające na celu wyróżnienie naszego dokumentu. Dotyczy to konwencjonalnej formy na papierze, ale także wersji elektronicznej. Taki dodatek może podkreślić poszukiwane przez pracodawcę kompetencje, co działa na naszą korzyść. Niestety zły dobór kompozycji przyniesie najpewniej rezultat odwrotny do oczekiwanego. Nie ma więc sensu przesadzać z dodatkami i urozmaiceniami. Ich zadaniem jest wyróżnienie interesujących informacji, a nie zaburzenie obrazu całości.

Zobacz  Język niemiecki - mocny atut w CV

Jak napisać CV?

Najlepiej w taki sposób, aby CV było odpowiedzią na potrzeby pracodawcy. Zespoły HR lub niezależne firmy są pierwszą selekcją, która zwraca uwagę na to, jak napisane zostało CV i czy kandydatura jest zasadna. Przydatne będą umiejętności formatowania tekstu i zbudowania odpowiedniego układu, a nawet szablonu. W kwestii tych ostatnich warto podkreślić, że istnieją portale, na których można znaleźć wiele wzorów. Należy jednak pamiętać, że ton, w jakim przygotujemy ten dokument powinien być adekwatny do stanowiska, na które palikujemy. Dlatego dobrym pomysłem wydaje się przygotowanie wyróżniającego się dokumentu, który spełnia jednocześnie standardy dla tego rodzaju aplikacji. Jeżeli jednak obawiamy się, że możemy popełnić błąd, to warto poszukać wsparcia. Istnieją nawet darmowe narzędzia, które pomagają w stworzeniu takiego dokumentu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że przygotowane CV będzie się wyróżniało.

Przygotowanie CV według obecnie stosowanych metod jest standardem. Trzeba ich przestrzegać, ale warto dołożyć coś, co zwróci uwagę rekrutera. Jeżeli już na nas zwróci uwagę, to nasz szablon powinien być dla niego przejrzysty i czytelny. Warto zastosować zabiegi uwypuklające poszukiwane cechy i umiejętności, ale nie można z nimi przesadzać. Odpowiednio przygotowane CV daje dużo większe szanse na zauważenie przez HR-owca, a tym samym znalezienie pracy. Warto się postarać.

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]