Plusy i minusy własnej działalności gospodarczej. To warto wiedzieć

Podziel się z innymi

Prowadzenie działalności gospodarczej dla większości ludzi kojarzy się z dużym zarobkiem, pełną swobodą co do godzin pracy i dużą ilością wolnego czasu. Oczywiście część z tych rzeczy sprawdza się w praktyce, ale jednak nie zawsze wszystko wygląda tak idealnie. Jakie plusy niesie ze sobą prowadzenie działalności gospodarczej? Jaki są wady własnej firmy?

Własna działalność gospodarcza

Prowadzenie swojej firmy wymaga dużego zaangażowania – czasu i środków. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, za każde przedsięwzięcie odpowiadamy całym swoim majątkiem, dlatego warto postępować rozważnie. Konieczne jest także przestrzeganie całej gamy przepisów, w tym także i księgowych. Należy pamiętać o terminowym składaniu deklaracji do urzędu skarbowego, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej rozliczają się na formularzu  PIT 28 online. Bardzo ważne jest tu przestrzeganie terminowego złożenia zgłoszenia. Ustawodawca znacznie ułatwił całą procedurę przez umożliwienie składania zeznań przez internet, bez konieczności osobistego stawienia się w urzędzie skarbowym.

Zalety działalności gospodarczej

Prowadzenie swojej firmy zapewnia dużą swobodę. Nikt nie rozlicza nas z przepracowanych godzin, jeżeli wykonamy swoje obowiązki wcześniej, sami decydujemy o tym jak spożytkujemy zyskany w ten sposób czas. Nie mamy problemu z wyjściem do lekarza, czy załatwieniu swoich prywatnych spraw, wtedy, kiedy nam wygodnie. Zawarcie lepszego, korzystnego kontraktu powoduje wzrost naszych zarobków – starania przekładają się na wyniki, co nie zawsze jest realne w przypadku pracy u kogoś, kto mimo wykazania się, nie zawsze dostaje nagrodą finansową.

Wady prowadzenia własnej firmy

Brak zaangażowania z naszej strony odbije się w sposób widoczny na naszym portfelu. Nawet podczas cięższych miesięcy, kiedy pracy nie ma dużo konieczne jest ponoszenie kosztów – ZUS-u, podatkowych oraz wszystkich opłat stałych związanych z prowadzeniem działalności (np. kosztów najmu lokalu, rat leasingu itp.) Pracując na własny rachunek, ciężej jest uzyskać kredyt bankowy, niż w przypadku osoby zatrudnionej na umowę o pracę, które zazwyczaj dla banku są bardziej wiarygodne. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się też z odpowiedzialnością za siebie oraz za pracowników, jeżeli takich przyjmiemy do pracy. Konieczne jest także posiadanie bardzo szerokiej wiedzy dotyczącej rynku, który obejmuje działalność naszej firmy.

Jakie cechy powinien mieć prowadzący własną działalność gospodarczą?

Najważniejszą cechą osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą, poza wiedzą, jest wytrwałość. Każdy, kto podejmuje się prowadzenia firmy, musi liczyć się z tym, że pojawiają się różne okresy na rynku. Ważne jest to, żeby się nie poddawać, czasem wystarczy chwilę przeczekać i nie wykonywać nerwowych ruchów.

Współcześnie na przedsiębiorców, którzy decydują się otworzyć własną działalność gospodarczą, czeka naprawdę wiele możliwości. Dofinansowania, korzystne kredyty na rozwój działalności, czy leasing, który także jest dobrym rozwiązaniem z finansowego punktu widzenia. Zawsze warto próbować, szczególnie jeżeli mamy już pomysł, bo efekty mogą przejść nasze najśmielsze wyobrażenia.