Osoby, które ukończą staż, zostaną zatrudnione

Podziel się z innymi

Praktyka wykorzystywania osób kierowanych na staż jako darmowych pracowników zostanie ukrócona. Takie przynajmniej są plany. Służyć temu ma wymóg zatrudnienia stażysty po zakończeniu stażu. Jednak czy da się zmianę tę wdrożyć zgodnie z pomysłem?

Prace nad projektem ustawy o rynku pracy trwają

Wciąż trwają intensywne prace nad zmianami w ustawie o rynku pracy. Zakładać mają przede wszystkim dostosowanie urzędów pracy do obecnej sytuacji na rynku, a także zapewnienie im większej elastyczności oraz swobody w aktywizowaniu bezrobotnych. W nowej ustawie zrezygnowano z profilowania i ograniczeń w korzystaniu z poszczególnych instrumentów wsparcia zarówno bezrobotnych, jak i pracodawców. Bezrobotni nie od dziś narzekają na zbyt niski zasiłek, jaki pobierają z urzędu pracy. Czy wobec tego nowa ustawa uwzględnia w tym zakresie jakieś zmiany? Okazuje się, że tak, ale będą one dotyczyły osób z 30-letnim stażem pracy. Będą oni mogli liczyć na 130 proc. podstawowej kwoty tego świadczenia. Kolejną zmianą w ustawie ma być bon ofertowy – refundacja dla pracodawcy kosztów znalezienia pracownika przez agencję zatrudnienia, jeżeli okaże się, że urząd pracy nie będzie miał odpowiedniego kandydata. Opcja ta będzie jednak skierowana tylko do firm zatrudniających do 50 pracowników.

Sposób na praktykę traktowania stażystów, jako darmowej siły roboczej

Dziś pracodawcy chętnie przyjmują nowe osoby na staż, bo tym sposobem zyskują darmową siłę roboczą. Po ukończeniu stażu nie mogą oni liczyć na zatrudnienie, bo pracodawcom zwyczajnie w świecie się to nie opłaca. Wolą przyjąć kolejne osoby. Teraz ma się to zmienić, a przynajmniej takie są plany. Kwestia ta budzi kontrowersję, ponieważ z jednej strony pomysł, żeby pracodawcy musieli zatrudnić stażystów po ukończeniu stażu, jest dobry, z drugiej zaś blokuje organizację tych praktyk w jednostkach administracji. Tam przecież obowiązuje konkurencyjny nabór na wolne stanowiska. W związku z tym temat wciąż jest otwarty i dyskusje nadal trwają.

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]
Zobacz  Cudzoziemcy na rynku pracy