Jak grzecznie odmówić przyjęcia oferty pracy?

Podziel się z innymi

Podobnież od przybytku głowa nie boli. Wyobraźmy sobie jednak kandydata, który po kwartale bezowocnego wysyłania CV otrzymuje nagle propozycję zatrudnienia od trzech różnych pracodawców. W pierwszej chwili kandydat przeżyje euforię, w drugiej sięgnie po kalkulator, a w trzeciej zacznie się zastanawiać, jak odmówić przyjęcia oferty pracy.

Abonent czasowo niedostępny – sposób aby odmówić przyjęcia oferty pracy

Sztuka mówienia nie przychodzi łatwo tylko jednostkom asertywnym i opanowanym. Jak wiadomo, proces rekrutacji bywa stresujący, dlatego trudno oczekiwać, że na samym jego końcu rozdygotany kandydat będzie w stanie ze spokojnym sercem odrzucić dobroć ewentualnego pracodawcy. Tym sposobem wiele ofert pracy pozostawia się bez komentarza, ponieważ uczestnicy rekrutacji zwyczajnie nie oddzwaniają, nie odpisują lub nie pojawiają się na umówionym spotkaniu. W efekcie rekruterzy tracą sporo cennego czasu i muszą znów chwytać za telefon. Po przeprowadzeniu rozpoznania dowiadują się często, że część kandydatów traktowanych jako rezerwa znalazła już zatrudnienie, więc całą kampanię trzeba rozpoczynać od nowa.

Mogłoby się wydawać, że zanik komunikatywności kandydata prowadzi do strat jedynie po stronie pracodawcy. Wypada jednak nadmienić, że wiele procesów rekrutacyjnych jest obecnie prowadzonych przez profesjonalne firmy zajmujące się li tylko obszarem HR. Kandydat, który zawiedzie na całej linii, zostanie najprawdopodobniej wykreślony z bazy i tym samym nie będzie mógł już liczyć na zainteresowanie określonego pośrednika ani współpracujących z nim podmiotów. Konkludując, podobne działanie znacząco zawęża indywidualny rynek pracy.

Jak odmówić przyjęcia oferty pracy w profesjonalnym stylu

Skoro stało się już jasne, że milczenie nie w każdej sytuacji będzie wiązane ze złotem, warto zdecydować się na sprawne działanie. Wszak na drugim brzegu czekają ludzie spragnieni konkretnych wieści. Ponadto im dłużej kandydat rozpatruje, jak odmówić przyjęcia oferty pracy, z reguły tym gorsze efekty oratorskie osiąga. Dla wstydliwych najbardziej dogodną formą komunikacji pozostaje z pewnością droga elektroniczna, choć nie zawsze jest ona dostępna. Alternatywa to oczywiście rozmowa telefoniczna, podczas której wstydliwi mogą mieć już większy problem z wyrażeniem swoich myśli. Powinni więc odpowiednio wcześniej opracować szczegóły wystąpienia, a w trakcie jego wygłaszania trzymać się sztywno nakreślonych ram i nie zbaczać z kursu.

Zobacz  Zwolniony pracownik powróci szybciej niż się spodziewasz

Z kolei osoby obdarzone słuszną dawką asertywności muszą pamiętać o wystrzeganiu się jakichkolwiek przejawów nonszalancji, aby nie burzyć swojego wizerunku. Mimo iż dana oferta nie została ostatecznie wybrana, stanowiła ukłon w stronę kandydata i zawsze należy to uszanować. Miłym gestem będzie także podziękowanie za uwzględnienie w procesie rekrutacji.

Ostatnia zasada określająca, jak odmówić przyjęcia oferty pracy dotyczy szczerości. Oczywiście chodzi o szczerość ubraną w merytoryczne szaty, której nikt nie poczyta za afront. Odrzucając ofertę, nie warto zasłaniać się osobistymi powodami czy nagłym wyjazdem za granicę. Wystarczy wspomnieć o warunkach finansowych, godzinach pracy, dojeździe, kulturze organizacji czy jakichkolwiek innych realnych powodach, dla jakich oferta została odrzucona.

Do dnia publikacji naszego kolejnego artykułu nie zostało wiele czasu, dlatego zachęcamy do regularnego odwiedzania powyższego adresu! A także do zapraszamy do czytania poradników z zakresu jak odmówić przyjęcia pracy.

jak odmówić przyjęcia oferty pracy
Odmówienie przyjęcia pracy w profesjonalnym stylu

Łukasz Jabłoński

jak grzecznie odmówić na ofertę
jak grzecznie odmówić pracy
jak grzecznie zrezygnować z pracy
jak odmowic prace
jak odmowic propozycje pracy
jak odmówić ofertę pracy
jak odmówić oferty pracy
jak odmówić pracodawcy
jak odmówić pracy
jak odmówić propozycji pracy
jak odmówić przyjęcia oferty pracy
jak odmówić przyjęcia pracy
jak odrzucić ofertę pracy
jak podziękować za ofertę pracy
jak zrezygnować z oferty pracy
odrzucenie oferty pracy
podziękowanie za ofertę pracy

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]