Możliwości pracy na emeryturze dla kobiet

Podziel się z innymi

W Polsce wiele kobiet zastanawia się nad tym, co robić po przejściu na emeryturę. Niektóre z nich decydują się na spędzenie czasu na odpoczynku, podróżach czy rozwijaniu swoich pasji. Jednak coraz więcej emerytek zaczyna myśleć o pracy jako sposobie na uzupełnienie dochodów i pozostanie aktywnymi zawodowo. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć różne aspekty pracy na emeryturze dla kobiet. 

Praca na emeryturze w Polsce: rodzaje zatrudnienia i przykłady zawodów

W Polsce istnieją różne rodzaje zatrudnienia dla osób po przejściu na emeryturę. W tym praca na pół etatu, umowa zlecenie czy praca dorywcza. Z jednej strony pozwala to na uzupełnienie dochodów. Z drugiej daje szansę na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia. Poniżej przedstawiamy przykładowe zawody, w których emerytki z Polski często podejmują pracę:

 • Opiekunka do dzieci lub osób starszych
 • Pracownik administracyjny/biurowy 
 • Księgowa/doradca podatkowy
 • Przedstawiciel handlowy
 • Pracownik sezonowy (np. w branży turystycznej)
 • Kierowca
 • Nauczycielka

Oczywiście lista ta nie jest wyczerpująca i wiele zależy od indywidualnych zainteresowań, umiejętności oraz dostępności ofert pracy w danym regionie. Warto jednak zauważyć, że wiele zawodów wymienionych powyżej wymaga wiedzy i doświadczenia, które emerytki zdobyły w czasie swojej kariery zawodowej.

Praca za granicą dla kobiet na emeryturze

W ostatnich latach emerytki z Polski coraz częściej podejmują pracę za granicą. W tym m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii czy we Francji. Praca emerytek za granicą może przynieść wiele korzyści. Jedną z największych zalet jest możliwość zarobienia wyższych pieniędzy niż w Polsce. W zależności od kraju, w którym pracujemy, możemy liczyć na wynagrodzenie o kilkadziesiąt lub kilkaset procent wyższe niż nasza polska emerytura. Dodatkowo praca za granicą może dać nam szansę na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności, poznanie innej kultury oraz na rozwój języka obcego.

Przykładem popularnej pracy dla kobiet na emeryturze za granicą jest opiekunka osób starszych. Pracując jako opiekun osoby starszej np. w Niemczech, można liczyć na wynagrodzenie od 1 600 do 2 000 euro miesięcznie. W zależności od doświadczenia i umiejętności. Oprócz wynagrodzenia opiekunki otrzymują też darmowe zakwaterowanie, wyżywienie oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Wady i zalety pracy za granicą

Praca za granicą to dla wielu emerytek interesująca alternatywa wobec zatrudnienia na rodzimym rynku pracy. Oto niektóre z zalet i wad, jakie wiążą się z pracą za granicą dla emerytek:

Zalety pracy za granicą:

 1. Wyższe wynagrodzenie. Praca za granicą często wiąże się z wyższymi zarobkami, co może być szczególnie korzystne dla osób, które nie mają wysokiej emerytury lub potrzebują dodatkowych środków finansowych.
 2. Doświadczenie międzynarodowe. Praca za granicą może dać możliwość zdobycia doświadczenia w międzynarodowym środowisku pracy, poznanie nowych kultur i języków oraz rozwijanie umiejętności międzykulturowych.
 3. Inne systemy ubezpieczeń społecznych. W niektórych krajach emeryci i renciści mogą korzystać z innych systemów ubezpieczeń społecznych, co może być korzystne dla osób z małymi emeryturami lub niskimi świadczeniami.

Wady pracy za granicą:

 1. Trudności z adaptacją. Praca za granicą może być trudna dla osób, które nie są przyzwyczajone do życia w obcym kraju i które nie znają języka miejscowego. Może to prowadzić do poczucia izolacji i samotności.
 2. Wysokie koszty życia. W niektórych krajach koszty życia są znacznie wyższe niż w Polsce, co może wpłynąć na poziom życia i komfort finansowy osoby pracującej.

Podsumowując, praca za granicą może być dobrym rozwiązaniem dla emerytek z Polski, ale jednocześnie wiąże się z pewnymi trudnościami i wyzwaniami. Przed podjęciem decyzji o pracy za granicą warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową.