Kursy na wózki widłowe – co musisz wiedzieć?

Podziel się z innymi

Obecny rynek pracy nieustannie potrzebuje fachowców posiadających zwłaszcza techniczną wiedzę i uprawnienia specjalistyczne. Wysoko wyspecjalizowani profesjonaliści zawsze znajdą zatrudnienie i godną płacę. W celu zdobycia umiejętności pożądanych przez pracodawców warto wykorzystać wiedzę, jaką dają liczne kursy i szkolenia, takie jak na przykład kursy na wózki widłowe.

Co dają kursy na wózki widłowe?

Kurs na wózki widłowe pozwala uzyskać zaświadczenie o zdobyciu potrzebnej wiedzy i umiejętności do obsługi tego rodzaju pojazdów. Umożliwia też pracę na stanowisku operatora wózka widłowego, co otwiera drogę do szerokiego wyboru spośród wielu atrakcyjnych ofert pracy. Jedyne wymagania, jakie należy spełnić przed przystąpieniem do kursu na wózki widłowe jest ukończony 18 rok życia i wykształcenie minimum podstawowe, a na start nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza. Dlatego kurs jest dobrym punktem wyjścia dla osób, które szukają swojej drogi kariery na rynku pracy lub sposobu na przebranżowienie.

Jakie uprawnienia zyskujesz na kursie na wózki widłowe?

Kursy na wózki widłowe są przeprowadzane zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez Urząd Nadzory Technicznego. Podczas kursu można uzyskać uprawnienia w jednej z trzech kategorii:

  • Wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym specjalizowane
  • Wózki jezdniowe podnośnikowe (bez urządzeń specjalizowanych)
  • Wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane

Szkolenie obejmuje nie tylko instruktaż użytkowania wózków jezdniowych, ale umożliwia również przystąpienie do egzaminu przed komisją urzędu dozoru technicznego. Zdanie egzaminu pozwala uzyskać certyfikat potrzebny do podjęcia pracy.

Jakie są typy wózków jezdniowych?

Przed przystąpieniem do kursu na wózki widłowe warto zdobyć informacje o rodzaju wózków, jakich dotyczy program szkolenia. Kursy na wózki widłowe obejmują bowiem zaświadczenie kwalifikacyjne pozwalające pracę na konkretnych wózkach widłowych. Spośród nich można wyróżnić kilka kategorii podziału pod względem rodzaju napędu i koniecznych uprawnień.

Wózki widłowe spalinowe

Ten typ wózków wyposażony jest w silnik spalinowy zasilony paliwami kopalnymi. Jego obsługa podobna jest zwykle do prowadzenia standardowych samochodów osobowych. W kategorii pojazdów z napędem silnikowym często znajdują się też wózki widłowe terenowe służące przede wszystkim do pracy na otwartym terenie i nierównym podłożu . Podczas szkolenia jakie musi przejść operator wózka widłowego zdobędziesz wiedzę o tym, gdzie są dozwolone, a gdzie nie można stosować wózków spalinowych ze względu na emisję spalin.

Pod kątem sposobu zasilania można wyróżnić również wózki widłowe elektryczne. Wymagają one ładowania energią elektryczną i są coraz częściej spotykane ze względu na rosnącą świadomość konieczności dbania o środowisko.

Wózki widłowe prowadzone

Wózki tego typu nie posiadają fotela dla kierowcy, lecz są prowadzone przez operatora. Podobnie jak inne wózki są wyposażone w podesty ruchome. Taki wózek widłowy najczęściej jest zasilany elektrycznie.

Wózki widłowe z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem

Jest to szczególny typ wózków widłowych wymagający dwóch pracowników. Kierowca wózka operuje w nim platformą z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem. Wymaga on szczególnej ostrożności i bezwzględnego stosowania się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak zapisać się na kurs na wózki widłowe?

W celu uzyskania uprawnień na wózki widłowe należy skierować się do specjalistycznego ośrodka szkoleniowego. W placówce otrzymasz wszelkie potrzebne informacje oraz skierowanie na wymagane badania lekarskie. Po wykonaniu badań i uzyskania zaświadczenia o braku przeciwskazań zdrowotnych każda osoba zainteresowana szkoleniem może wziąć w nim udział – oczywiście po uiszczeniu koniecznych opłat.

Czego nauczysz się na szkoleniu?

Podczas kursu na wózki widłowe zdobędziesz wiedzę potrzebną w użytkowaniu wózków jezdniowych. Obejmuje to naukę manewrowania wózkiem widłowym, czyli poruszanie się pojazdem konkretnego typu oraz umiejętność obsługi podestu roboczego. W trakcie kursu obsługi wózków jezdniowych odbywają się zajęcia praktyczne z umiejętności jazdy z jednoczesnym przestrzeganiem zasad BHP. Kurs na wózki widłowe pozwoli też zdobyć umiejętność konserwacji urządzeń technicznych i poznać ich budowę. Ośrodki szkoleniowe udostępniają wszelkie potrzebne materiały szkoleniowe i pomagają z formalnościami wymaganymi przepisami Urzędu Dozoru Technicznego.

Dlaczego warto zapisać się na kurs na wózki jezdniowe podnośnikowe?

Kurs na wózki widłowe pozwoli na zdobycie kwalifikacji wymaganych przez pracodawców na wielu stanowiskach na terenie całego kraju. Wózki widłowe znajdują zastosowanie z wielu zakładach produkcyjnych i są warunkiem wyposażenia większości magazynów. Pozwalają na transport towarów na duże odległości w halach magazynowych i ułatwiają magazynowanie ich w miejscach trudno dostępnych. Dlatego zdobycie uprawnień na wózki widłowe automatycznie podnosi atrakcyjność pracownika w oczach potencjalnego pracodawcy.

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]