Jakie kwalifikacje musi posiadać asystentka stomatologiczna?

Podziel się z innymi

Asystentka stomatologiczna towarzyszy lekarzowi podczas zabiegów, dba o sterylność narzędzi i utrzymanie gabinetu dentystycznego w pełnej gotowości. Do jej obowiązków należy również kontakt z pacjentem, prowadzenie jego dokumentacji medycznej, a także przygotowywanie spisu zużytych leków i środków. Osobę na tym stanowisku, można zatem z powodzeniem nazwać prawą ręką stomatologa. Nic dziwnego, że zarówno publiczne, jak i prywatne placówki poszukują wykwalifikowanych asystentek stomatologicznych. Dbają one nie tylko komfort i dobre samopoczucie pacjenta, ale także profesjonalny wizerunek gabinetu dentystycznego.

Wykształcenie asystentki stomatologicznej

Asystentka stomatologiczna powinna posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończyć odpowiedni kurs lub szkołę policealną, przygotowującą do pracy w tym zawodzie. Zdecydowana większość gabinetów dentystycznych rezygnuje ze szkolenia pracowników na miejscu, ponieważ zabiera to zbyt wiele czasu. Idealnym kandydatem jest zatem osoba, która posiada już uprawniania do wykonywania zawodu oraz niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną. Najprostszą drogą do pracy w tej branży jest ukończenie kierunku asystentka stomatologiczna z ortodoncją w szkole policealnej w Białymstoku. W programie przewidziano zajęcia m.in. z anatomii, fizjologii i patofizjologii narządu żucia, prowadzenia dokumentacji gabinetu dentystycznego oraz dokumentacji medycznej pacjenta, pierwszej pomocy, materiałoznawstwa i ergonomii w stomatologii, a także technologii informatycznych używanych w gabinecie. Dodatkowo słuchacze odbywają zajęcia praktyczne w pracowniach, gdzie uczą się pracy ze sprzętem, z którego na co dzień korzystają dentyści i profesjonalne asystentki stomatologiczne. Mowa o fotelu stomatologicznym z unitem, mikropiaskarce, wstrząsarce, utwardzaczu do wypełnień, myjce ultradźwiękowej, kamerze wewnątrzustnej i innych. W Szkołach Policealnych GoWork.pl kadrę dydaktyczną tworza wyłącznie profesjonaliści w swojej dziedzinie, dlatego przyszłe asystentki są doskonale przygotowane do pracy w branży dentystycznej. 

Gdzie może zatrudnić się asystentka stomatologiczna?

Wbrew pozorom, asystentki stomatologiczne nie muszą ograniczać się do pracy wyłącznie w prywatnych lub publicznych gabinetach stomatologicznych. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami są zatrudniane na oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej, w placówkach prowadzonych przy przedszkolach i szkołach, a także w hurtowniach i firmach zajmujących się dystrybucją asortymentu stomatologicznego. Zarobki asystentek zależą przede wszystkim od ich wykształcenia, stażu pracy, posiadanych umiejętności oraz formy zatrudnienia. Asystentka stomatologiczna w Białymstoku i innych dużych miastach, otrzymuje od 2200 do 3500 złotych na rękę. Na najwyższe wynagrodzenia mogą zaś liczyć te asystentki, które zdecydują się na pracę w innych krajach Unii Europejskiej – Szwecji, Norwegii, Niemczech czy Włoszech. Ich zarobki wynoszą średnio 1200 euro netto.

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]