Jak zaaranżować przestrzeń biurową?

Podziel się z innymi

Rozplanowanie przestrzeni biurowej jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, że dobrze przygotowany lokal może wpłynąć pozytywnie na poziom efektywności pracy podwładnych. Aranżując pomieszczenia należy pamiętać o specyfice własnej firmy. To właśnie rodzaj działalności, branża i potrzeby samych pracowników rysują obraz tego, jak powinno wyglądać biuro. Twórz przestrzeń razem ze swoimi pracownikami, pytaj o ich wyobrażenia i potrzeby. Bądź otwarty i kreatywny!

Ergonomiczne stanowiska pracy 

Odpowiednio przygotowane stanowiska pracy są podstawą biurowej aranżacji. Każdy pracownik powinien posiadać biurko z regulacją wysokości oraz wysokiej jakości krzesło. Meble pracownicze muszą być ergonomiczne. Ludzie spędzają w biurze kilka, nawet kilkanaście godzin dziennie. Złe wyposażenie biura – twarde, niewygodne fotele, za niskie biurka są przyczyną bólów pleców, zwyrodnień kręgosłupa i dolegliwości stawowo-mięśniowych. Takie problemy prowadzą ostatecznie do konieczności korzystania z urlopów zdrowotnych i wizyt u fizjoterapeuty. Dobre, wysokiej jakości wyposażenie pozwoli uniknąć takich sytuacji i sprawi, że pracownicy chętniej będą spędzać czas za biurkiem.  

Elastyczna aranżacja 

Chyba już nikogo nie dziwi fakt, że firmy korzystają obecnie z różnego rodzaju elastycznych rozwiązań. Taki trend dotyczy także aranżacji biura. Nic na stałe – jest to idealne hasło, które powinno towarzyszyć planowaniu przestrzeni roboczej. Biuro ma być miejscem dla pracowników, dlatego musi odpowiadać potrzebom chwili. Warto wybierać meble, które można łatwo przekształcić, przenieść lub złożyć. Bardzo dobrym rozwiązaniem są meble modułowe i mobilne, które konstruuje się według konkretnych potrzeb.  

Modne, wielofunkcyjne i estetyczne wnętrze 

Nie można zapomnieć również o samym wyglądzie biura. Psychologia kolorów jasno określa, które barwy wpływają pozytywnie na efektywność w wykonywaniu zadań. Warto postawić na kolory pobudzające kreatywność, zachęcające do działania. Niebieski kolor sprzyja koncentracji, fioletowy – inspiruje, czerwony – pobudza do działania, zielony – odciąża wzrok, więc idealnie sprawdza się w pomieszczeniu z komputerami. Białe wnętrza wydają się bardziej przestronne, dlatego pracownicy czują się w nich swobodnie. Szary i czarny wywołują przygnębienie, więc lepiej unikać tej kolorystyki w biurze. Poza barwami pomieszczeń warto pamiętać o dobrym wyposażeniu. Świetnym pomysłem jest pomieszczenie socjalne, gdzie można spokojnie zjeść śniadanie i napić się kawy. Wiele firm przygotowuje specjalne chillout roomy, w których pracownicy mogą szybko się zregenerować i odpocząć w trakcie pracy. Trzeba pamiętać, że motywatorem dla pracowników są nie tylko gratyfikacje finansowe, ale także aranżacja biura. Ważne jest, by osoby pracujące czuły się w swoim miejscu pracy swobodnie i dobrze.

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]