Jak się rozwijać po skończeniu studiów psychologicznych?

Podziel się z innymi

Świadomość społeczeństwa w kwestii istoty zdrowia psychicznego nieustannie rośnie – z tego powodu zwiększa się również zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny psychologii. Dzięki studiom psychologicznym możliwe jest zdobycie niemałej dawki wiedzy na temat ludzkiej natury oraz pogłębienie znajomości praw i mechanizmów rządzących zachowaniem ludzi. Jest to jeden z kroków niezbędnych do tego, by zostać psychologiem. Po skończeniu studiów należy jednak wciąż się rozwijać – jak to robić? Poznaj nasze wskazówki!

Dlaczego rozwój po skończeniu studiów psychologicznych jest niezbędny?

Historia dziedziny nauki, jaką jest psychologia, sięga już XIX wieku – w tamtym okresie wykształciły się jej zalążki, abyśmy obecnie mogli korzystać z obszernych zasobów informacji. Co istotne, badania pozwalają nam na dokonanie kolejnych odkryć. Aktualna wiedza wciąż się zmienia, dlatego niezbędne jest ciągłe dokształcanie się. Tylko w ten sposób możemy być na bieżąco z nowymi metodami pracy czy teoriami, które mogą zmienić naszą perspektywę na dotychczasowe praktyki.

Możliwości rozwoju po skończeniu studiów psychologicznych

Osoby kroczące po ścieżce związanej z zawodem psychologa powinne posiadać aktualną wiedzę oraz nieustannie rozwijać swe umiejętności pracy z pacjentem i przeprowadzania testów diagnostycznych czy pogłębiać umiejętności intra- oraz interpersonalne. Powinny o tym pamiętać także osoby, które niedawno ukończyły studia psychologiczne. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak rozwijać się w dziedzinie psychologii.

Warsztaty i szkolenia psychologiczne

Jednym z najlepszych sposobów na zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności praktycznych, które przydadzą się w pracy, jest uczestnictwo w warsztatach i szkoleniach psychologicznych. Zdecydowanie warto wybierać spotkania prowadzone w formie wykładowo-warsztatowej – pozwolą nam one pozyskać zarówno wiedzę teoretyczną, jak i zapoznają nas z efektywnymi metodami działania w praktyce. Wybierając takie szkolenia, warto zwrócić uwagę na ich zakres oraz osoby prowadzące, gdyż powinni być to specjaliści z doświadczeniem.

Postaw na swój rozwój i odkryj szkolenia psychologiczne – dzięki nim możliwe jest zarówno uaktualnienie wiedzy, jak i poszerzenie swych kwalifikacji.

Samodzielna nauka: książki, artykuły naukowe i blogi dla psychologów

Po skończeniu studiów psychologicznych warto rozwijać się poprzez czytanie książek dotyczących dziedzin, które nas szczególnie interesują. Co więcej, artykuły naukowe stanowią doskonałe źródło informacji o najnowszych odkryciach – posiadają one przy tym praktyczne wskazówki, które możemy wykorzystać podczas pracy.

Przystępną formą nauki jest również czytanie blogów dla psychologów. Poruszają one bardzo zróżnicowaną tematykę, dzięki czemu możemy zapoznać się z wieloma aspektami pracy psychologa. Ponadto, wpisy nierzadko dotyczą doświadczeń wieloletnich praktyków – dzięki nim możemy dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę oraz jakich błędów nie popełniać.

Konferencje naukowe

Konferencje naukowe gromadzą ludzi, którzy pasjonują się psychologią oraz pragną pogłębiać swą wiedzę w tej dziedzinie – przebywanie wśród nich przepełni nas motywacją do działania. Dodatkowo, takie wydarzenia to idealna okazja do spojrzenia na pewne zagadnienia z innej perspektywy, wzięcia udziału w dyskusji oraz poznania innych praktyków czy naukowców.

Własna psychoterapia

Świadome uczestnictwo we własnej psychoterapii jest doskonałym sposobem, aby lepiej poznać siebie samego. Dzięki takim spotkaniom możemy dowiedzieć się więcej o swych możliwościach i potencjalnych ograniczeniach, a także przyjrzeć się temu, jak dotychczasowe doświadczenia mogą wpływać na nasze emocje oraz zachowanie. Co więcej, podczas psychoterapii wcielamy się w rolę pacjenta, przez co możemy spojrzeć na wszystko z nowej perspektywy i dokładnie obserwować pracę innego specjalisty.

Superwizja

Jeśli pracujemy jako psycholog i prowadzimy sesje psychologiczne, naszym obowiązkiem jest uczestnictwo w superwizjach. Pozwalają nam one pracować nad samoświadomością, analizować własną pracę oraz stawać się lepszym psychologiem.

Aby rozwijać się po skończeniu studiów psychologicznych, warto uczestniczyć w warsztatach i szkoleniach psychologicznych, a także czerpać wiedzę z blogów, książek oraz artykułów naukowych, konferencji. Ponadto, dobrym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie własnej terapii. Z kolei osoby prowadzące sesje psychologiczne powinny pamiętać o istocie superwizji.