Jak napisać dobry list motywacyjny, który nie trafi do kosza?

Podziel się z innymi

Poszukiwanie pracy to często długi i żmudny proces. W znalezieniu wymarzonego stanowiska z pewnością pomaga rzetelnie przygotowany list motywacyjny. To wizytówka każdego poszukującego. Ten dokument daje nam szansę na zaciekawienie pracodawcy naszą osobą, posiadanymi kwalifikacjami i profesjonalizmem oraz po części także osobowością. Warto więc sformułować go w taki sposób, aby przekonać rekrutera, że warto zaprosić jego autora na spotkanie. Podpowiadamy jak napisać atrakcyjny list motywacyjny.

List motywacyjny – co to takiego?

List motywacyjny to jeden z podstawowych dokumentów aplikacyjnych, którego głównym zadaniem jest przedstawienie motywacji kandydata do pracy na danym stanowisku oraz opowiedzenie o swoich umiejętnościach i kwalifikacjach. Bardzo ważne jest to, aby nie powielać w nim informacji zawartych w CV. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest ich pogłębienie i uzupełnienie.

Podstawowe elementy listu motywacyjnego

Jak każdy dokument list motywacyjny powinien zawierać nazwę i adres pracodawcy. Jeżeli ogłoszenie posiada numer referencyjny, nie zapomnijmy o jego umieszczeniu razem z nazwą stanowiska, na jakie aplikujemy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w dokumencie zawrzeć informację o tym, gdzie znaleźliśmy tę ofertę pracy. Do podstawowych elementów listu motywacyjnego zaliczamy:

  • imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail – czyli podstawowe dane kontaktowe kandydata,
  • miejsce i datę napisania listu,
  • najważniejsze dane adresata, do których zaliczamy: nazwę stanowiska, osobę (np. dyrektora działu) lub nazwę firmy oraz jej adres,
  • informację o tym, gdzie znaleźliśmy dane ogłoszenie, nazwę stanowiska oraz jego numer referencyjny,
  • na koniec listu motywacyjnego warto dodać krótką notkę grzecznościową o nadziei spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej,
  • dokument kończymy pozdrowieniami oraz podpisem.

Wstęp, rozwinięcie i zakończenie

Już na wstępie listu motywacyjnego postaraj się przykuć uwagę rekrutera. Najważniejsze jest dobre pierwsze wrażenie, które utwierdzi pracodawcę w przekonaniu, że będziesz dobrym pracownikiem. W tym miejscu powinno zawrzeć się informacje o ofercie, czyli m.in. to, skąd dowiedzieliśmy się o możliwości pracy na tym stanowisku. Nie zapomnijmy także o podaniu numeru referencyjnego. Rozwinięcie to idealne miejsce na przekonanie czytelnika do atrakcyjności twojej kandydatury. Najlepiej gdy rozwinięcie listu składała się z trzech części. W pierwszej umieszczamy swoją odpowiedź na wymagania dotyczące danej oferty, a w drugiej wskazujemy wszystkie cechy charakteru i osobowości, które powinien posiadać dobry pracownik. Trzecia część to powody dla których chcesz podjąć pracę w danej firmie. Staraj się omijać powszechnie stosowane zwroty w listach motywacyjnych, w zamian za to, przedstaw rekruterowi korzyści, które płyną z zatrudnienia właśnie ciebie. Na końcu listu zamieść zwrot grzecznościowy, podpis – najlepiej własnoręczny oraz spis załączników.

Zobacz  Szkolenia po godzinach pracy. Czy należy się dodatkowe wynagrodzenie?

Jak napisać, czyli wskazówki techniczne

List motywacyjny nie powinien być dłuższy niż strona formatu A4. Dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego rozmiaru i rodzaju czcionki, aby dokument nie stracił swojej przejrzystości i estetyki.

Obecność w tekście błędów ortograficznych już na starcie dyskwalifikuje kandydata bez względu na to, na jaką ofertę aplikuje. Podobnie jest także w przypadku pomyłek w nazwie firmy lub danych osoby, do której kierujemy list.

Wymagania w przypadku listu motywacyjnego są bardzo zbliżone do typowej korespondencji urzędowej. W prawym górnym rogu w nagłówku umieszczamy datę, swoje dane kontaktowe podajemy trochę niżej po lewej stronie. Po prawej stronie nad pierwszym akapitem powinno znaleźć się imię i nazwisko odbiorcy lub/i nazwę firmy. Zachowanie optymalnej przejrzystości dzięki poprawnemu rozplanowaniu treści jest również bardzo istotne.

Nie możemy zapomnieć także o zwrotach grzecznościowych, które powinny się pojawić zarówno na początku, jak i na końcu listu motywacyjnego.

Aktualnie list motywacyjny nie jest już tak popularny jak kiedyś. Jednak z drugiej strony może być świetnym wsparciem dla podstawowego dokumentu rekrutacyjnego, jakim jest CV. Tego rodzaju dokument rozwinie twój zawodowy życiorys, zaprezentuje najlepsze strony osobowości, przedstawi niezbędne predyspozycje do konkretnego stanowiska, a także da rekruterowi znak, że jesteś zainteresowany otrzymaniem danej posady.

blog motywacyjny
dobry list motywacyjny
elementy listu motywacyjnego
idealny list motywacyjny
jak napisać dobry list
list motywacyjny hr
list motywacyjny wstęp
list motywacyjny z numerem referencyjnym
zakonczenie listu motywacyjnego
zakończenie listu motywacyjnego
Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]