Jak motywować pracowników do pracy? – Poradnik 2020

Podziel się z innymi

Kluczem do sukcesu prężnie rozwijającego się biznesu jest niewątpliwie odpowiednia motywacja. Nie od dziś wiadomo, że czynnik ten ma znaczący wpływ na to, jak osoby zatrudnione wykonują swoją pracę. Powodzenie przedsiębiorstwa zależy w głównej mierze od zaangażowania pracowników w powierzone im zadanie. Bezsprzecznie, kompetentny pracodawca powinien umiejętnie motywować swoich podwładnych. Zatem, w jaki sposób wzmocnić zaangażowanie pracowników, aby szybciej osiągać cele przedsiębiorstwa? Jakie czynniki motywują pracowników do działania? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak motywować pracowników? – motywowanie pozytywne

Wprowadzenie odpowiedniego systemu motywacyjnego jest z pewnością niezbędnym krokiem, który w znaczący sposób ułatwi funkcjonowanie firmy. Oczywiste jest, iż każdy pracodawca powinien sobie zdawać z tego sprawę. Zachowanie odpowiednio wykwalifikowanego, a przy tym w pełni zmotywowanego zespołu jest w obecnych czasach nie lada wyzwaniem. Konkurencja na rynku pracy nieustannie wzrasta, a brak dbałości o odpowiedni poziom motywacji pracowników może spowodować, iż będą szukać zatrudnienia w innej firmie. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić najlepsze warunki dla swojego zespołu. Sprawią one, że podwładni będą w stu procentach angażować się w swoją pracę i czerpać z niej satysfakcję. Nie chodzi tylko o motywację finansową, ale również działania mające na celu pokazanie osobie zatrudnionej, że przedsiębiorstwo dba o jego dobro, a co najważniejsze – docenia trud wykonywania powierzonych mu zadań.

Wśród pozytywnych metod motywowania pracowników wyróżniamy motywowanie finansowe, czyli wszelkiego rodzaju nagrody finansowe, premie uznaniowe, bonusy, czy podwyżki w pracy. Oprócz tego, wyróżnia się także motywowanie pozapłacowe, a więc dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, karnety na siłownię oraz do kin, kursy języków obcych, wyjazdy integracyjne, zniżki, bony świąteczne, czy obiady firmowe. Dzięki wykorzystaniu powyższych sposobów pracodawcy zyskują lojalnych, zadowolonych pracowników, którzy angażują się w rozwój firmy. Jednak motywatory powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb danego pracownika. Należy pamiętać, iż proces motywowania powinien być długotrwały i konsekwentny w jego stosowaniu. Nadmierne wyolbrzymianie zasług może przynieść negatywne skutki, a więc prowadzić do demotywacji pracownika. Z kolei niedocenianie osiągnięć i umiejętności – do frustracji.

praca na komputerze

Jak motywować swoich pracowników?

Dobre wynagrodzenie to podstawa

Kiedy mowa o motywacji pracowników, mimo wszystko pierwszą kwestią, jaka nasuwa nam się na myśl jest wysokość wynagrodzenia. Nie da się ukryć – pieniądze są bardzo istotne dla pracowników. To dzięki nim możesz zapewnić sobie odpowiedni standard życia. Trudno oczekiwać, że pracownik będzie usatysfakcjonowany, jeśli przyjdzie mu wykonywać swoją pracę za najniższą pensję, nawet, jeśli inne warunki będą na odpowiednim poziomie. Zatem, zapewnienie wynagrodzenia adekwatnego do umiejętności i kompetencji to podstawa. Z czasem jednak zarobki mogą przestawać wystarczać, mimo, że na starcie pracodawca zaproponował solidną pensję. Aspekt ten dotyczy także najbardziej płatnych zawodów. W tym przypadku istotne jest uwzględnienie podwyżek i różnego rodzaju premii dla najlepszych pracowników, czyli po prostu docenianie wkładu pracy na bieżąco. Wówczas dodatkowe wynagrodzenie wypłacone pracownikowi z pewnością poprawi jego samopoczucie i oczywiście skłoni go do osiągnięcia dalszych sukcesów na rzecz firmy.

Zobacz  Rekrutacja od A do Z – cz. I

Docenianie swoich pracowników

Nie da się ukryć, że pracę podwładnych przełożony może docenić w różny sposób, a jednym z nich jest oczywiście wysokość wynagrodzenia, czy dodatkowe premie, ale to nie wszystko! Dla pracowników znaczenie mają także inne kwestie. Jedną z nich jest docenienie wykonanych obowiązków. Wyobraź sobie, że dokonujesz realizacji ważnego projektu w firmie, jednak po ukończeniu go Twój przełożony w ogóle nie zwraca uwagi na jego efekty. Taka sytuacja naprawdę potrafi zniechęcić do dalszej pracy. Czasem kluczem do sukcesu jest kilka dobrych słów, najlepiej wypowiedzianych przez pracodawcę przy współpracownikach, czy kliencie. Pracodawca niewątpliwie powinien zauważać starania osób zatrudnionych i doceniać je publicznie. W ten sposób wzrośnie w nim poczucie wartości i będzie czuł się podbudowany. Poza tym publiczna pochwała może mieć wpływ nie tylko na jedną osobę, ale ogólną efektywność w zespole. W momencie, gdy inni pracownicy usłyszą, że przełożony kogoś chwali, inni z całą pewnością zaczną się bardziej starać. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania pracownik w przyszłości będzie dążył do tego, aby powtarzać działanie, za które został doceniony przez szefa.

uścisk dłoni

Możliwość zdobywania kompetencji i uczestniczenia w rozwoju firmy

Chęć rozwoju jest jednym z kluczowych motywatorów do pracy. Możliwość doskonalenia kwalifikacji można zapewnić pracownikom poprzez powierzenie im projektu, nad którym będą mogli pracować sami bądź w zespole, dzięki czemu ich umiejętności będą wzrastać. Warto pamiętać, że za sprawą takiej pracy ludzie mają możliwość dzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniem w oparciu o swoje stanowisko. Dodatkowo, aby wzmocnić kwalifikacje pracowników można zorganizować cykl szkoleń wewnętrznych w danym dziale. Każdy przełożony niewątpliwie powinien dołożyć wszelkich starań, aby by atmosfera pomiędzy pracownikami była jak najlepsza. Zespół powinien tworzyć miłą atmosferę w pracy, kulturę, w której zatrudnieni będą nawzajem darzyć się szacunkiem oraz byli otwarci na potrzeby innych ludzi.

Zobacz  Ograniczenie uprawnień pracowniczych w podmiotach infrastruktury krytycznej

Benefity

Bardzo duży wpływ zarówno na motywację zatrudnionych, jak i atmosferę w firmie mają także benefity pozapłacowe w formie niematerialnych dodatków, jakie otrzymuje pracownik. Wprowadzenie takiego systemu z pewnością przyniesie wymierne rezultaty dla przedsiębiorstwa. W ramach benefitów pracownicy mogą otrzymać mieszkania służbowe, dodatkowe ubezpieczenie na życie, karnety na zajęcia sportowe, bony żywieniowe i turystyczne. Zatrudnieni bardzo często mogą wybrać spośród benefitów, które wydają się im użyteczne i ciekawe. Pracodawca powinien pamiętać, by w miarę możliwości dopasować pozapłacowe świadczenia pracownicze do indywidualnych potrzeb.

Dofinansowanie do posiłków jest z pewnością ważniejsze od innych benefitów, które oferuje pracodawca. Zatrudnieni na pełen etat nie są w stanie przez 8 godzin efektywnie wykonywać powierzonych im zadań, jeśli będą głodni i spragnieni. Na szczęście, już ponad połowa pracodawców zdaje sobie sprawę z wpływu odżywiania się pracowników na zaangażowanie w wykonywane zadania, więc naturalnym powinno być dbanie o nawyki żywieniowe w każdym przedsiębiorstwie. Niestety, większość pracowników swoją dietę opiera na słodyczach i fast-foodach. Pijemy także za mało wody, a zastępujemy ją słodkimi, gazowanymi napojami. Warto zaznaczyć, że nawet niewielki spadek wody w organizmie zmniejsza efektywność pracy, obniża koncentrację, zaburza pamięć, czy pogarsza samopoczucie. To wszystko ma niekorzystny wpływ na naszą produktywność. Wprowadzenie posiłków pracowniczych do swojej firmy to najlepsze, co pracodawcy mogą zrobić wobec swoich zatrudnionych. Ostatnio przeprowadzone badania organizacji Health Enhancement Research Organization wykazały, iż jedzenie regularnych, ciepłych i wartościowych posiłków podnosi wydajność aż o 25%. Pracodawcy chcąc osiągać lepsze wyniki powinni przede wszystkim postawić na edukowanie żywieniowe swoich kadr.

żywienie w pracy

Podsumowanie

Motywowanie pracowników to proces regulujący zachowania zatrudnionych ludzi, aby swoim działaniem przyczynili się do osiągania celów przedsiębiorstwa. Pracodawcy od wielu lat próbują tworzyć cele i wprowadzać systemy mobilizujące pracownika do wydajnej i efektywnej pracy. Specjaliści z Wydziału Ekonomii University of Warwick wykazali, że szczęście i dobre samopoczucie zatrudnionych powoduje, że wykonują oni powierzone obowiązki w bardziej efektywny sposób, a co najważniejsze – są zadowoleni z pracy, co przyczynia się do podnoszenia wyników przedsiębiorstwa. Skuteczne sposoby motywowania niewątpliwie pomogą nam to osiągnąć.

Nasz wynik:
[Total: 5 Średnia: 5]