Hub & club – przyszłość biur po pandemii

Podziel się z innymi

Pandemia wymusiła na większości firm zastosowanie zupełnie nowej organizacji pracy i przestrzeni biurowej; pracodawcy stanęli także przed koniecznością zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Restrykcyjne zasady i rosnąca popularność pracy hybrydowej sprawiają, że coraz więcej firm stawia na model „hub & club”. Na czym to polega i w jaki sposób można bezpiecznie realizować założenia tego modelu?

Witamy w nowej rzeczywistości!

Jeszcze rok temu w biurach usłyszeć można było gwar rozmów, nieustanne dzwonienie telefonów i szum pracujących komputerów. Pandemia sprawiła, że firmy – niemal z dnia na dzień – zostały zmuszone do wdrożenia nowych rozwiązań. Pracownikom rekomendowano pracę w trybie zdalnym, dlatego część biur w zasadzie świeciła pustkami. Obecnie funkcjonowanie biur wraca w nowej rzeczywistości, wypełnionej rygorystycznymi procedurami i środkami do dezynfekcji. Część pracowników chętnie korzysta dalej z pracy zdalnej, dla innych taki model był nie do przyjęcia i powodował znaczące zmniejszenie wydajności. To właśnie ta grupa chętnie wróciła do pracy stacjonarnej i do biura, które należy zorganizować na zupełnie nowych zasadach.

Model hub & club – to jeszcze biuro czy już tylko miejsce spotkań?

Skoro większość obowiązków zawodowych wykonywać można zdalnie, po co w ogóle pojawiać się w pracy? Rola przestrzeni biurowej po pandemii uległa zmianie: obecnie firmy działają w modelu hub & club – w biurze nie może zabraknąć przestrzeni sprzyjającej współpracy, spotkaniom biznesowym i towarzyskim oraz naradom.

Wypełnianie formularzy, programowanie, tworzenie treści, rozliczeń finansowych… Wiele z obowiązków pracownicy mogą bez problemu wykonywać w zaciszu własnego domu. Nie znaczy to jednak, że interakcje pomiędzy zespołami czy poszczególnymi pracownikami nie są potrzebne. Wręcz przeciwnie, wspólna praca bywa niezastąpiona – szczególnie w przypadku branży kreatywnej. Zarówno formalne, jak i nieformalne spotkania są źródłem wielu cennych inspiracji oraz pozwalają na ustalenie szczegółów pracy nad projektem. Ciężko zrezygnować z tego rozwiązania na rzecz spotkań online; choć obecnie coraz lepiej radzimy sobie ze spotkaniami w formie videokonferencji, to jednak czasem wizyta w biurze okazuje się niezbędna.

Zobacz  Profesjonalne CV kluczem do sukcesu!

Czy warto zamieniać biuro na własny salon?

Hybrydowy model pracy polega na łączeniu pracy zdalnej oraz pracy w biurze: pracownik część obowiązków wykonuje we własnym domu, a w razie potrzeby zjawia się w firmie. W zależności od polityki biura poszczególne działy pracują zdalnie lub stacjonarnie i regularnie wymieniają się lub decyzja pozostawiona jest pracownikom. Zazwyczaj decydują się oni na pracę zdalną i okazjonalne wizyty w biurze. To duża wygoda oraz oszczędność czasu i pieniędzy dla pracowników. Pracę zdalną cenią sobie zwłaszcza rodzice dzieci, które obecnie nie uczęszczają na zajęcia do szkół i wymagają opieki oraz osoby, które codziennie traciły na dojazd do pracy kilkadziesiąt minut. Nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad: praca zdalna wymaga od pracowników dużo samodyscypliny. W modelu hybrydowym zwykle następuje także rozluźnienie relacji między współpracownikami, co z kolei negatywnie wpływa na pracę całego zespołu.

Jak zadbać o wszystkich pracowników?

Aby zapewnić pracownikom nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, warto zainwestować w rozwiązania ułatwiające spotkania zespołów bez narażania zdrowia pracowników. Doskonałą propozycją są przede wszystkim biurowe kabiny akustyczne: za ich pomocą można stworzyć przestrzeń do rozmów i wspólnej pracy. Biura typu open space w nowej pandemicznej rzeczywistości musiały zadbać o stworzenie pracownikom bezpiecznych warunków pracy poprzez odgrodzenie poszczególnych stanowisk. Skutkuje to problemami w przepływie informacji i komunikacji pomiędzy pracownikami – zespoły nie mogą spotykać się już przy swoich biurkach i omawiać zadań czy postępów w pracy nad projektem. Rozwiązaniem ułatwiającym komunikację oraz współpracę są mobilne kabiny akustyczne, które można ustawić w niemal każdym biurze. Kompleksowo wyposażone kabiny akustyczne stanowią doskonałą alternatywę dla małych sal konferencyjnych. Sprawdź, w jaki sposób można podzielić przestrzeń biurową na bezpieczne strefy bez generalnego remontu >> https://hushoffice.com/pl/

Zobacz  Praca zdalna oraz jej plusy i minusy

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]