Doradztwo prawne. W jakich sytuacjach warto z niego skorzystać?

Podziel się z innymi

Na czym polega doradztwo prawne i kiedy jest szczególnie potrzebne? Popularna zasada głosi, że nieznajomość prawa szkodzi. Niestety, ale zwykle nie jesteśmy w stanie poznać nie tylko tego, co znajduje się w grubych tomach kodeksów prawnych, ale również szybko następujących zmian w prawie. Niezbędne staje się wówczas doradztwo prawne. Kiedy warto z niego skorzystać? 

Profesjonalne doradztwo prawne pozwalana na poradzenie sobie w wielu trudnych sytuacjach. Może być przydatne także jeśli chodzi o rynek pracy, gdzie korzystają z niego niekiedy zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Obecnie wyspecjalizowane kancelarie prowadzą takie doradztwo na miejscu, ale także online lub poprzez infolinię. O czym jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o doradztwo prawne?

Czym jest doradztwo prawne?

Czym właściwie jest doradztwo prawne? Chodzi o porady prawne udzielane przez osobę, która ukończyła prawo, ale nie jest adwokatem lub radcą prawnym. Do zadań takiej osoby należy:

  • Udzielanie profesjonalnych porad prawnych.
  • Przygotowywanie projektów pism.
  • Pełnomocnictwo z zakresu wybranych spraw prawa cywilnego i w postępowaniu administracyjnym.

Usługi prawne świadczone przedsiębiorcom i osobom fizycznym pozwalają także w łatwiejszym odnalezieniu się w zawiłej czasem sytuacji prawnej. Dotyczy to różnych sytuacji i specjalności jeśli chodzi o znajomość prawa. 

W jakich sytuacjach przyda się doradztwo prawne?

Skorzystanie z doradztwa prawnego jest cenne w bardzo różnych sytuacjach. W szczególności warto rozważyć wzięcie porady wtedy, gdy w grę wchodzi sporządzenie ważnych:

  • umów;
  • dokumentów;
  • regulaminów.

Warto też pamiętać, że taka pomoc może polegać na reprezentowaniu klienta przed sądami lub urzędami. Zawsze jest to szansa na załatwienie danego zagadnienia nie tylko pomyślnie, ale i w ekspresowym tempie. 

Obecnie doradztwo prawne świadczone jest na różne sposoby. Oprócz wizyty w kancelarii można również skorzystać z takich usług online. Jest to bardzo wygodna opcja dla osób, które posiadają bardzo mało czasu i potrzebują bardzo szybkich i celnych porad.

Korzyści, które otrzymasz dzięki profesjonalnym poradom prawnym

Jakie korzyści daje profesjonalne doradztwo prawne? Może być bardzo korzystne zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Szczególnie ci ostatni bardzo wiele zawdzięczają specjalistom doskonale znającym się na prawie. Trzeba mieć na uwadze fakt, że sytuacja prawna bardzo dynamicznie zmienia się. Na negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy w szczególności narażone są właśnie osoby posiadające własną firmę. 

Przedsiębiorcy przy nieznajomości prawa ryzykują często bardzo wielkie sumy. Zdarza się wręcz, że stawką jest dalsze istnienie ich biznesu. Nie powinien więc dziwić fakt, że to właśnie oni bardzo często korzystają z doradztwa prawnego. 

W przypadku osoby fizycznej bardzo duże korzyści z takich usług można uzyskać wtedy, gdy pojawią się trudności związane ze sferą pracy. Chodzi tu choćby o problemy związane z wyegzekwowaniem należnej zapłaty za pracę od pracodawcy.