Czynności, których NIE powinien wykonywać operator suwnicy

Podziel się z innymi

Operator suwnicy to osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i wiedzę niezbędne do bezpiecznej eksploatacji urządzeń dźwignicowych. Jednym z najważniejszych obowiązków suwnicowego jest bezwzględne przestrzeganie przepisów BHP obowiązujących na danym stanowisku pracy. Czy są jakieś czynności, których absolutnie nie powinien wykonywać operator suwnicy? Oczywiście. Wymieniamy je w poniższym wpisie. Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury!

Czego nie może robić operator suwnicy?

Dobry operator dźwignicy, posiadający uprawnienia nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego (w skrócie UDT), powinien pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach gwarantujących mu bezpieczne wykonywanie pracy. Jakich czynności nie powinien wykonywać, obsługując dźwignice?

Z pewnością nie może korzystać z niesprawnej suwnicy lub maszyny nieposiadającej ważnej decyzji UDT dopuszczającej jej do pracy. Obsługa różnego rodzaju dźwignic, w tym suwnic stanowiskowych czy suwnic pomostowych, w żadnym przypadku nie może się odbywać wówczas, gdy operator pozostaje pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Do tego żaden suwnicowy nie może prowadzić prac konserwacyjnych podczas pracy dźwignicy ani samowolnie przeprowadzać napraw i różnego rodzaju regulacji. Bardzo ważne jest też to, by operator suwnicy uniwersalnej, jednodźwigarowej lub suwnicy procesowej nie podnosił ładunków cięższych niż dopuszczalny przez producenta udźwig urządzenia. Do tego powinien zawsze stosować odpowiednie zabezpieczenia przed przeciążeniem przy ważeniu ładunku. Kluczową sprawą w zakresie bezpieczeństwa będzie również i to, by nie podnosić ładunków, na których znajdują się ludzie, i nie przenosić transportowanych towarów nad osobami lub stanowiskami pracy. Do czynności absolutnie zabronionych w pracy operatora suwnicy zaliczyć należy także podnoszenie ładunków poza zasięgiem suwnicy – również przez ciągnięcie ich ukośnie. Zasada ta dotyczy każdego rodzaju dźwignicy – suwnic z wciągarkami również.

Zostawianie ładunków w wielu sytuacjach zabronione!

W pracy dobrego operatora suwnicy chodzi przede wszystkim o zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa eksploatacji dźwignicy. Stąd też niezwykle ważną kwestią jest zakaz zostawiania ładunku na urządzeniu chwytnym. Do tego suwnicowy obsługujący suwnice z wciągnikiem łańcuchowym lub linowym pamiętać powinien o zakazie zatrzymywania cięgnika, wózka lub mostu poprzez najeżdżanie na krańcowe łączniki bezpieczeństwa. Nieustanna dbałość o to, by unikać sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa pracy podczas eksploatacji każdego rodzaju dźwignicy, pozostaje kluczową sprawą w pracy każdego operatora suwnicy.

Industrial overhead crane with a chain and a large yellow hook at the factory. Hoisting mechanism

Zakaz podnoszenia ładunków przyspawanych i nie tylko

Dobry operator suwnicy powinien pamiętać także o bezwzględnym zakazie podnoszenia takich ładunków, które są przytwierdzone do powierzchni. Tu mowa m.in. o ładunkach przyspawanych, przykręconych, przysypanych, a nawet przymarzniętych. Niezastosowanie się do wspomnianego zakazu grozi wystąpieniem sytuacji niebezpiecznej dla zdrowia i życia, jak również może mieć przykre konsekwencje dla prawidłowego funkcjonowania danego przedsiębiorstwa, w którym wykorzystywane są dźwignice właśnie.

Zakaz korzystania z niedopasowanych zawiesi

Wybór suwnic dostępnych obecnie na rynku jest ogromny. Warto wiedzieć, że w ofercie znaleźć można nie tylko bardzo popularne suwnice pomostowe, ale również innego rodzaju dźwignice. Podczas pracy z ich wykorzystaniem operator powinien bezwzględnie pamiętać o kontroli zawiesi. Ogromnym ryzykiem dla bezpieczeństwa w pracy z suwnicą byłaby obsługa dźwignicy z niedopasowanymi lub uszkodzonymi zawiesiami.

Jakich cech osobowościowych nie może posiadać dobry operator suwnicy?

Najlepsi suwnicowi to osoby odznaczające się ponadprzeciętną spostrzegawczością oraz zdolnością do przewidywania wystąpienia różnych niebezpiecznych sytuacji. Oczywiste pozostaje więc to, że nieodpowiednim kandydatem na operatora suwnicy będzie osoba mało spostrzegawcza i ze słabą koordynacją ręka – oko oraz mająca duże problemy ze wzrokiem.