Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Podziel się z innymi

Do niedawna wiązanie swojej kariery zawodowej z jednym pracodawcą było normą. Dziś trend ten uległ znacznej modyfikacji, a pracownicy często poszukują dodatkowego zatrudnienia, które jest także okazją do wzmocnienia domowego budżetu. Jeśli i ty rozważasz podpisanie kolejnej umowy o pracę – sprawdź, czy zawsze jest to możliwe i o czym warto pamiętać.

Dwie umowy z innymi pracodawcami

Najczęściej spotykaną sytuacją są dwie umowy zawarte z różnymi pracodawcami. W tym przypadku sprawa jest prosta – można pracować na dwa etaty, jeśli tylko będziesz w stanie pogodzić te obowiązki ze sobą. Dodatkowe zatrudnienie zwykle dotyczy tak zwanego uzupełnienia etatu, czyli sytuacji, w której u jednego pracodawcy pracujesz w wymiarze połowy etatu, a druga firma oferuje ci kolejne pół.

Nie ma jednak przeciwwskazań, także w kodeksie pracy, aby zawrzeć dwie umowy na pełny etat. Sprawdza się to najlepiej przy pracy zmianowej, która umożliwia połączenie dwóch etatów. Nie musisz także informować pracodawców o fakcie zawarcia kolejnej umowy, chyba że taki obowiązek wynika wprost z regulaminu pracy czy innych uregulowań wewnętrznych, panujących w danej firmie. Zanim jednak zdecydujesz się na podjęcie dodatkowej pracy, sprawdź 5 cech charakteryzujących dobrą ofertę pracy w Warszawie, aby wybrać propozycję w pełni odpowiadającą twoim oczekiwaniom.

Ten sam pracodawca i dwa etaty

W wielu firmach praktykowane jest również zawieranie dwóch umów o pracę z tym samym pracownikiem. Metoda ta często jest wykorzystywana w dużych przedsiębiorstwach, w których możliwe jest świadczenie pracy na różnych stanowiskach. Jeśli pracodawca wystąpi do ciebie z taką propozycją – skorzystaj z niej, pamiętając jednak, że obie umowy muszą się od siebie różnić przede wszystkim zakresem czynności.

To kluczowy aspekt, który podlega weryfikacji przez organy kontrolne. Pracownik zatrudniony w tej samej firmie na podstawie dwóch umów nie może wykonywać takiej samej pracy na obu stanowiskach. Ważne jest również zapewnienie przewidzianego w kodeksie pracy czasu na odpoczynek – dobowy i tygodniowy. Na szefie spoczywa więc obowiązek rzetelnego dokumentowania czasu pracy, w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

Zobacz  Jak odpowiedzieć na ofertę pracy?

Jak szukać drugiego zatrudnienia?

Jeśli masz możliwość podjęcia drugiego zatrudnienia, sprawdź aktualne oferty pracodawców, jakie zamieszczane są na ich stronach internetowych i w portalach poświęconych rynkowi pracy. Warszawa – praca, oferty pracy, pracodawcy – to hasło, które otwiera drzwi do wielu możliwości pozyskania dodatkowego zatrudnienia. Wybierz branżę, w jakiej chcesz pracować, a później firmę, poszukującą pracowników.

Tu jednak warto wspomnieć o istotnej kwestii, która może cię w pewien sposób ograniczać. Chodzi o umowę o zakazie konkurencji. Jeśli podpisałeś tego rodzaju zobowiązanie z aktualnym pracodawcą, dodatkowego zatrudnienia możesz poszukać jedynie w firmach, które nie będą konkurencyjne dla twojego macierzystego zakładu pracy. W innym przypadku możesz narazić się na dotkliwe sankcje finansowe.

Dodatkowe zatrudnienie to w dzisiejszym świecie norma. Jeśli więc szukasz sposobu na dorobienie, poszerzenie swoich kwalifikacji lub zdobycie doświadczenia w zupełnie innej branży – skorzystaj z możliwości, jakie daje rynek pracy. Decydując się na zawarcie drugiej umowy o pracę, sprawdź najpierw, czy możesz ją podpisać, aby uniknąć kłopotów ze strony aktualnego pracodawcy.

Nasz wynik:
[Total: 2 Średnia: 5]