Czy jest na rynku praca dla konsultanta RPA?

Podziel się z innymi

RPA, czyli Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów to rozwiązania umożliwiające automatyzację prostych i powtarzalnych czynności, które do tej pory wykonywał człowiek. Firmy coraz częściej decydują się na wdrożenie RPA widząc w nim możliwość uproszczenia procesów, redukcji kosztów oraz usprawnienia działalności. W tym miejscu pojawia się rola konsultanta RPA, który identyfikuje obszary mogące zostać zrobotyzowane. Czy na rynku jest praca dla konsultanta RPA? Jaka może być przyszłość tego zawodu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest RPA?

Analizując rynek pracy w odniesieniu do konsultantów RPA warto najpierw wyjaśnić co dokładnie kryje się pod pojęciem Zrobotyzowanej Automatyzacji Procesów. RPA z ang. Robotic Process Automation to oprogramowanie, które jest wykorzystywane do automatyzacji procesów biznesowych (Business Process Automation). Robot zastępuje człowieka przy wykonywaniu powtarzalnych i nie wymagających myślenia czynności, czego przykładem może być np. logowanie do systemu, przełączanie między aplikacjami i systemami, czy kopiowanie i pobieranie danych.

Warto również wspomnieć, że wdrożenie RPA w firmie nie wiąże się z koniecznością modyfikowania używanych do tej pory systemów, ani przebudowy już istniejących procesów (reengineering). Dzieje się tak, ponieważ roboty działają na interfejsie użytkownika (GUI), naśladując tym samym zachowanie ludzi.

Czym zajmuje się konsultant RPA?

Konsultant RPA to stanowisko, które łączy w pewnym sensie obowiązki developera RPA oraz analityka RPA. Dlatego też tego typu specjalista jest odpowiedzialny zarówno za budowę robotów oraz ich rozwój, jak i identyfikację procesów które mogą zostać zrobotyzowane, a także przygotowanie ich dokumentacji. Konsultant RPA zbiera również wymagania dotyczące robotów oraz poprawia ewentualne błędy w ich funkcjonowaniu. Specjalista w tym zakresie może wykonywać swoją pracę w ramach COE, czyli centrum doskonałości robotyzacji, które może stanowić komórkę odpowiedzialną za zrobotyzowaną automatyzację w firmie. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: COE (Center of Excellence) – w jakich przypadkach istotne jest stworzenie centrum doskonałości w przedsiębiorstwie?

Mówiąc prostym językiem konsultant RPA odpowiada za kontakt z klientami firmy, zbieranie od nich wymagań, tworzenie dokumentacji opisującej rozwiązanie, konfigurowanie robota, a także testowanie i oddanie gotowego produktu klientowi.

Jakie umiejętności powinien posiadać konsultant RPA?

Konsultant RPA musi posiadać umiejętności programowania pozwalające stworzyć robota oraz odpowiednio go skonfigurować. Poza tym bardzo ważna jest również umiejętność wykonania analizy procesów do automatyzacji, a także doświadczenie w jej projektowaniu i budowaniu. Cenione jest również posiadanie doświadczenia z obszaru OCR. Poza wymienionymi kompetencjami konsultant RPA powinien także być komunikatywny i potrafić pracować zarówno w wewnętrznym zespole, jak i z klientem zewnętrznym. Niezbędna jest również znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Na jakie zarobki może liczyć konsultant RPA?

Powszechnie wiadomo, że jednym z aspektów, który przyciąga do pracy w branży IT są wysokie zarobki. Nie inaczej jest w przypadku konsultantów RPA, których średnie zarobki mieszczą się w granicach od 9 do 12 tys. złotych brutto miesięcznie. Oczywiście mówimy o osobach z odpowiednim doświadczeniem, ponieważ wynagrodzenia dla początkujących w branży są znacznie niższe i mieszczą się w granicach od 5 do 8 tys. brutto miesięcznie. Należy również zaznaczyć, że wysokość zarobków uzależniona jest przede wszystkim od wielkości firmy oraz miasta, w którym ona funkcjonuje. Zdecydowanie najwięcej zarabiają pracownicy największych firm, które działają w dużych miastach. 

Czy jest na rynku praca dla konsultanta RPA?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zostać konsultantem RPA, a co za tym idzie, czy na rynku pracy występuje popyt na tego typu specjalistów. Odpowiedź jest twierdząca, co wynika głównie z tego, że coraz więcej firm zaczyna dostrzegać korzyści wynikające ze stosowania zrobotyzowanej automatyzacji procesów. Dlatego też rozwiązania klasy RPA są coraz chętniej wdrażane, zarówno w formie gotowych, jak i dedykowanych rozwiązań. W tym miejscu pojawia się rola konsultanta RPA oraz innych specjalistów z tego obszaru, którzy odpowiadają za sukces wdrożenia i funkcjonowania robotów.

Z całą pewnością można stwierdzić, że konsultant RPA to zawód przyszłości, na który już obecnie jest spory popyt. Wynika to z faktu, że zrobotyzowana automatyzacja to trend rosnący, który wraz z upływem czasu będzie jeszcze bardziej zyskiwał na znaczeniu. 

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]