Coraz bardziej przepracowany Polak
Niepokojące informacje płyną z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przekazanego do PAP. Wynika z niego, że statystyczny Polak przepracował w ubiegłym roku najwięcej godzin od sześciu lat.
Na 38 państw, które były brane pod uwagę w badaniu, Polacy zajmują siódme miejsce pod względem czasu swojej pracy. Najwięcej pracują Meksykanie, którzy w 2015 roku przepracowali średnio 2246 godzin. W ścisłej czołówce są też Koreańczycy z południa, Chilijczycy, Rosjanie, Grecy i obywatele Kostaryki. Mniej od nas pracują m.in. Czesi, 1179 godzin, Słowacy, 1754 godzin, Holendrzy, 1419 godzin, Norwedzy, 1424 godzin, oraz Francuzi, 1482 godziny. Polacy przepracowali w ubiegłym roku 1963 godziny pracy, czyli średnio o 45 godzin więcej niż choćby trzy lata temu. OECD zwróciło uwagę, iż czas pracy rzadko przekłada się na wydajność, ponieważ pracownik zmęczony intensywnością pełnienia swojej funkcji zawodowej popełnia błędy i dłużej musi analizować każdą decyzję, zanim ją ostatecznie podejmie. – Dlatego rzadko jesteśmy rozliczani z efektów, a najczęściej z czasu pracy. W pracy też zwyczajnie czasami się nudzimy – szczególnie, gdy nasze obowiązki nie do końca odpowiadają naszym kompetencjom, predyspozycjom, zainteresowaniom – wyjaśniła ekspertka cytowana w raporcie, czyli Anna Węgrzyn z BPSC, firmy dostarczającej rozwiązania wspierające zarządzanie pracownikami.
W dalszej części wypowiedzi ekspertki czytamy, iż spadek efektywności powoduje stresogenne sytuacje, zazwyczaj tworzące wymagania, które są nam stawiane, a którym nie jesteśmy w stanie sprostać. Z badania wynika również, iż w każdym z 252 dni roboczych w ciągu roku Polacy przepracowali niecałe 8 godzin dziennie. Może wydawać się to niezbyt potężną ilością czasu w przeliczeniu na dobę, ale należy zwrócić uwagę, iż pracujemy intensywniej i w bardziej napiętych okolicznościach niż jak bywało to w przeszłości.
Dalej padają argumenty za skróceniem czasu pracy i wprowadzeniem trzeciego dnia wolnego od pracy. Czy rzeczywiście mogłoby to zostać wprowadzone w Polsce? Powątpiewamy.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.