Co powinniśmy wiedzieć o alpiniźmie przemysłowym? Jak zostać alpinistą przemysłowym?

Podziel się z innymi

Alpinizm przemysłowy oznacza technikę pracy, wykonywaną na bardzo dużych wysokościach, przy użyciu specjalistycznych lin i uprzęży. W dzisiejszych czasach, firmy trudniące się tym zajęciem, oferują między innymi mycie okien w wysokich budynkach biurowych, mycie i malowanie elewacji, odśnieżanie dachów, czy montowanie zabezpieczeń przeciw ptakom. Praca jest więc bardzo wymagająca i mogą ją podjąć jedynie osoby, dla których wysokość nie stanowi żadnego problemu. Co ciekawe, prekursorami alpinizmu przemysłowego w naszym kraju, byli znani polscy himalaiści. Był to dla nich sposób, na zarobienie pieniędzy, potrzebnych do organizacji wypraw górskich.

Jak zostać alpinistą przemysłowym ?

Prace wysokościowe to zajęcie zarezerwowane dla osób o stalowych nerwach. Nie mogą jej więc podjąć osoby, dla których wysokość może być problemem. Oczywiście konieczne jest również posiadanie odpowiednich kursów, prowadzonych przez podmioty państwowe. W Polsce szkoleniem i egzaminowaniem alpinistów przemysłowych, zajmuje się Organizacja Techników Dostępu Linowego, w skrócie ORTL. Szkolenia przeprowadzane w Polsce, oparte są na systemie IRATA, który obejmuje trzy stopnie wtajemniczenia. W zależności od doświadczenia i posiadanych certyfikatów, alpinistów przemysłowych dzielimy na stażystów dostępu linowego, techników dostępu linowego oraz specjalistów dostępu linowego. Każdy pracownik tej wąskiej branży, musi również przejść odpowiednie badania oraz uzyskać pozytywną ocenę lekarza medycyny pracy.

Jaki sprzęt jest potrzebny do pracy na wysokościach ?

Alpinizm przemysłowy wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale również sprzętu, pozwalającego na bezpieczną pracę. Ekwipunek alpinisty przemysłowego to stosunkowo skomplikowana sprawa. Po pierwsze musi zminimalizować do minimum ryzyko wynikające z pracy na znacznych wysokościach, a po drugie musi zapewnić możliwe wygodną pracę. Cały sprzęt powinien posiadać wysoką odporność na warunki atmosferyczne, chemię i detergenty używane do mycia okien lub elewacji, a także na farby i kleje. Istotna jest również odpowiednia certyfikacja takiego ekwipunku, bowiem powinny to być wyłączenie akcesoria, posiadające znak CE. Do podstawowego wyposażenia alpinisty przemysłowego, możemy zaliczyć więc:

  • kask do pracy na wysokościach,
  • uprząż zgodną z normami EN 361 i EN 813,
  • karabińczyki zgodne z normami EN 341 lub EN 12841,
  • akcesoria zjazdowe,
  • wysokiej jakości liny, o grubości minimum 10 mm,
  • a także różnego rodzaju bloczki do transportu ciężkich urządzeń i materiałów.

Bardzo ważna jest również odpowiednia odzież. Pracownicy tej branży powinny korzystać z odzieży termoaktywnej oraz wierzchniego okrycia o właściwościach wodoszczelnych i nieprzewiewnych. Warunki pracy na wysokościach są bowiem zgoła inne niż te, z którymi mamy do czynienia ,,na dole”.

Jak wybrać firmę do przeprowadzenia prac wysokościowych ?

Podczas wyboru firmy do przeprowadzenia prac na wysokościach, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim doświadczenie danej ekipy.