Zawód spawacz – jak zdobyć odpowiednie uprawnienia i jaką metodę kursu wybrać?

Podziel się z innymi

Spawacze zwykle pracują na podstawie planów lub specyfikacji, a następnie wykorzystują swoją wiedzę na temat metali nieszlachetnych i technik łączenia, aby wybrać odpowiedni materiał do zadania. Tną, pozycjonują i spawają punktowo metal w ramach przygotowań do jednego z wielu procesów spawania. Trudność pracy zależy od rodzaju metalu i stanowiska.

Zawód spawacza, czym się charakteryzuje?

Zawód spawacza polega na procesie łączeniu elementów metalowych za pomocą spoin pachwinowych bądź spoin czołowych. Spawa się elementy drobne, takie jak: zawiasy do bramy, czy mosty i gazociągi. Spawacza można spotkać w wielu branżach współczesnego rynku, począwszy od typowo przemysłowej poprzez budownictwo i mechanikę pojazdową. Niezależnie od gałęzi rynku, w której chciałbyś pracować, konieczne jest posiadanie uprawnień.

Uprawniania spawalnicze wydawane są na postawie normy PN-EN ISO 9606-1:2017 po zdanym egzaminie spawacza, przeprowadzonym przez jednostki certyfikujące. Kwalifikacje spawacza są cenione na współczesnym rynku, dlatego jest to zawód bardzo dobrze opłacany.

Jak przygotować się do zawodu spawacza ?

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, to wybór branży, w której chciałbyś pracować. Dlaczego? Ponieważ każdy rodzaj spawania ma swój odpowiednik w uprawnieniach.

Uprawnienia spawalnicze dzielą się na pięć metod:

  • MAG,
  • TIG,
  • MMA,
  • MIG oraz spawalnie gazowe.

Jednak to nie wszystko, każda z nich dzieli się na poziomy:

  1. Pierwszy poziom zwany spawaniem blach i rur spoinami pachwinowymi,
  2. drugi poziom spawanie blach spoinami czołowymi,
  3. trzeci natomiast polega na łączeniu rur spoinami czołowymi.

Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju stali, który chciałbyś spawać, najczęściej używane w przemyśle to stal czarna, stal nierdzewna lub aluminium. Spawać możemy również takie stale jak mosiądz, złoto, srebro, jednak jest to bardzo niszowe. Chcąc przygotować się dobrze do zawodu spawacza, powinieneś wybrać odpowiednią szkołę spawalniczą.

Jak wybrać szkołę spawania?

Kierując się wyborem szkoły spawania, zwróć uwagę na miejsce szkolenia, wyposażenie spawalni, takie jak wyciągi, spawarki, szlifiernia, a także godziny prowadzonych kursów – czy są prowadzone zajęcia teoretyczne, jak wygląda „przydział” próbek. Zapytaj, czy kadra pracowała kiedyś w przemyśle. Kadra, która ma doświadczenie, a nie tylko wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne nabyte na kursie, przygotuje Cię dobrze do rozpoczęcia pracy w zawodzie spawacza.

Skontaktuj się również z ośrodkiem szkolenia w celu wybrania odpowiedniej metody spawania na przyszłym kursie spawacza. Jeśli rozpoczynasz przygodę ze spawaniem, zacznij od metody MAG lub TIG – są to metody najczęściej stosowane w branży spawalniczej, dlatego też masz większe szanse na rozpoczęcie pracy w zawodzie spawacza. W zasadzie większość spawaczy rozpoczęła przygodę z branżą właśnie od nich. Pamiętaj, że kurs spawacza da Ci umiejętności i wiedzę w zakresie łączenia metali, jednak sam proces spawania polega na powtarzanych manualnych ruchach, które bez praktyki mogą zostać zapomniane.