Jak zmotywować się do pracy – 10 porad.

Podziel się z innymi

Jak zmotywować się do pracy? Zobacz nasz poradnik

Motywacja jest stanem gotowości do podjęcia określonego działania. Za ten wewnętrzny stan człowieka odpowiadają procesy psychiczne i fizjologiczne, które są odpowiedzialne za poszczególne zachowania.

Problem z motywacją zaczyna się w momencie czekania na odpowiednią chwilę do działania. Odkładanie pracy, zasłanianie się błahymi powodami i szukanie problemów skutkują wiarą, że nie ma się do czegoś sił, chęci czy warunków. Każda wymówka jest dobra, ale szybko może się okazać, że problem z motywacją powstał rzeczywiście i ciężko zebrać się w sobie. Wszystko siedzi w głowie, dlatego przygotowaliśmy 10 pomysłów jak zmotywować się do pracy.

Planuj jak motywować się do pracy

Zacznij od planu na następny dzień. Warto zabrać się do tego z kartką i długopisem i nie pozostać na etapie samego myślenia o planie. Wyznacz sobie zadania i dopasuj je do godzin, pamiętając o przerwach oraz wyraźnym początku i końcu pracy. Mały spis treści dnia pozwoli wykreślać zrealizowane pozycje i ułatwi obserwowanie jak przybliżasz się do celu.

Wyznacz cel i wizualizuj go aby zmotywować się do pracy

Wyznaczenie celu powinno mieć miejsce przed przystąpieniem do pracy. Trzeba dokładnie wyobrazić sobie, co chce się osiągnąć i dążyć do tego. Z namacalnym wręcz celem łatwiej toczyć wewnętrzną walkę o motywację. Zapisz sobie swój cel i powieś kartę w widocznym miejscu, tak żeby codziennie na niego spoglądać i przypominać sobie, dlaczego warto. Wyobrażenie, jak twoje życie będzie wyglądało po zamierzonych zmianach, jak one wpłyną na codzienność i co ci dadzą, jest świetnym pobudzeniem do pracy.

Wypunktuj korzyści z motywacji do pracy

Świadomość szeregu korzyści, które przyjdą po osiągnięciu celu sprawia, że jest on jeszcze atrakcyjniejszy. Plusy można wypisać na kartce, którą można mieć przy sobie lub powiesić obok głównego celu. Pamiętaj, że to twoja lista i ma motywować ciebie, więc nie krępuj się mało logicznych wniosków i osobistych zwierzeń.

Ogranicz czas pacy aby zwiększyć motywację

Ustal limit wykonywania danego zadania. Pracuj na zasadzie 10, 20 czy 30 minut, w zależności na ile jesteś w stanie się zmotywować. Wiedząc, że praca szybko się skończy, łatwiej się za nią zabrać. Po upływie wyznaczonego czasu daj sobie nagrodę i spróbuj ponownie. Możesz sam siebie zaskoczyć, nie przerywając czynności, tylko pracując dłużej.

Pozytywne myślenie o pracy

Nasza motywacja zaczyna się i kończy w głowie. Nastawienie i podejście mogą zmienić cały obraz pracy, ale działa to zarówno na motywację i demotywację. Nie możesz myśleć negatywnie, ściągać się w dół destrukcyjnymi myślami i ograniczać swoje możliwości. Umysł nastawiony na porażkę nie umie wygrywać, co ma konsekwencje w wydajności, efektywności i sile. Postaraj się wyrobić w sobie nawyk pozytywnego myślenia. Bez względu jak źle i ciężko jest, znajdź plusy sytuacji i doceniaj je.

Nagrody za motywację w pracy

Po ciężkiej pracy każdy zasługuje na nagrodę. Określ ją przed podjęciem wyzwania i pamiętaj o niej w trakcie pracy. Nagrodą może być przerwa w pracy na obejrzenie odcinka serialu, słodka przekąska czy ciepła kąpiel. Większy wysiłek zasługuje na poważniejszy system, gdzie można pomyśleć o wyjściu do kina, spotkaniu ze znajomymi czy kupnie wymarzonej książki. Każdy lubi nagrody, dlatego warto wprowadzić je do sytemu motywacyjnego.

Publiczna deklaracja do motywacji w pracy

Opowiedz komuś bliskiemu o swoich celach albo podziel się tym na blogu czy stronie internetowej. Świadomość, że większa liczba osób patrzy na twoje postępy i pracę daje dodatkową porcję samozaparcia i motywacji. Masz wtedy wrażenie, że nie zawodzisz tylko siebie, ale także ludzi wokół.

Inspiruj się, aby zmotywować się w pracy

Pomocy przez inspirację można szukać w dźwiękach, słowach i obrazach, ale także patrząc na osiągnięcia innych ludzi. Świadomość o sukcesie kogoś obok pozwala przypomnieć sobie, że można coś osiągnąć, jest to możliwe dla każdego i ciebie też na to stać. Czasem świadomość trwającej zewsząd pogoni za sukcesem pozwala rozbudzić zdrową rywalizuję i dać masę energii do pracy.

Celebruj zwycięstwa z motywacji do pracy

Nie bój się radości i dumy z własnych osiągnięć, nawet tych najmniejszych. Naucz się także doceniać innych i gratulować im. Małe gesty, przypominające, że stało się coś dobrego, na co długo się pracowało, są istotne. Pozwalają pamiętać, że stało się coś ważnego, przede wszystkim dla siebie.

Metoda małych kroczków w motywacji do wykonywania pracy

Wymaganie od siebie od początku niewyobrażenie dużych i trudnych do realizacji celów doprowadzi jedynie do frustracji i braku wiary we własne siły, przez możliwe liczne potknięcia. Skok na głęboką wodę rzadko dobrze się kończy, lepiej zaczynać powoli i systematycznie robić więcej, lepiej, szybciej. Człowiek dysponuje zdolnościami rozwoju, umie uczyć się na błędach, ale potrzebuje do tego czasu. Daj go sobie i wymagaj przeskoków o stopień, a nie od razu całe piętro.

Nie poddawaj się

Poddanie oznacza porażkę, dlatego nie można sobie na nią pozwolić. Każdy ma prawo do gorszego dnia, tygodnia czy miesiąca, ale ciągła praca i walka o motywację są po to, żeby nawet ciężkiego czasu nie przespać i stale robić małe postępy. Te wywalczone w najcięższym momencie dają największą satysfakcję. Nigdy się nie poddawaj, a motywacja prędzej czy później wróci, zawsze wraca.

Jak zmotywować się do pracy – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz poradnik dotyczący tematu „jak zmotywować się do pracy” przyniósł Wam nowe pomysły i inspiracje.
Zachęcamy do dzielenia się swoimi pomysłami na motywację w pracy. Być może, Twój kolega też nie wie jak zmotywować się do pracy. Podrzuć mu nasz artykuł!