Zeznania podatkowe już dostępne

Podziel się z innymi

Zeznania podatkowe przygotowane przez urząd skarbowy do rozliczenia rocznego podatku dochodowego za rok 2020 zostały już udostępnione w ramach usługi Twój e-PIT. Można je uzyskać na kilka sposobów, w tym również poprzez aplikację mObywatel, a z kolei niedopłatę podatku również można uiścić automatycznie, wykorzystując z kolei system Paybynet.

Na jakim etapie są dziś przygotowane przez skarbówkę zeznania roczne za rok 2020 i dla kogo zostały one przygotowane?

Generalnie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udostępniła w ramach usługi Twój e-PIT gotowe zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT-28 i PIT-36, lecz tylko dla tych podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Usługa ta nie jest i nie będzie przewidziana dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

By zeznanie roczne przygotowane przez KAS zobaczyć i ewentualnie wysłać, należy zalogować się, przy czym zrobić to można podając następujące dane:

  • PESEL (ewentualnie NIP i datę urodzenia)
  • kwotę przychodu z rozliczenia za rok 2019
  • kwotę przychodu z jednej z informacji przekazanych przez płatników składek, dotyczących roku 2020 (przykładowo PIT-11 za rok 2020)

Po podaniu tych trzech danych, następnie trzeba podać jeszcze kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty, wynikającą z rozliczenia rocznego za rok 2019. Z kolei podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (czyli za ubiegły rok składali zeznanie PIT-40A) za rok 2019 nie rozliczali się samodzielnie, jako ostatni element podają kwotę nadpłaty lub do zapłaty, wynikającą właśnie z dokumentu PIT-40A.

Co istotne, to fakt, iż 3-krotne podanie błędnych danych sprawia, iż następuje blokada możliwości zalogowania się do usługi Twój e-PIT do końca danego dnia. W kolejnym dniu można logować się ponownie i również obowiązuje zasada 3-krotności podania nieprawidłowych danych.

Sama blokada nie wyklucza jednakże dostępu do tegoż rozliczenia podatkowego na koncie podatnika utworzonym w ramach usługi e-Urząd Skarbowy. By z tej możliwości skorzystać należy użyć profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego. Poza tym w tym roku pojawiła się dodatkowa opcja logowania, za pomocą aplikacji na telefon mObywatel.

Logowanie za pomocą aplikacji mObywatel wymaga zeskanowania kodu QR. By to uczynić należy po kolei:

  • zalogować się do aplikacji mObywatel
  • wybrać mTożsamość
  • z menu wybrać opcję „Przekaż”
  • następnie wybrać opcję „Przekaż do instytucji”

A jak korzystać z usług zaproponowanych przez urząd skarbowy w formie e-Urząd Skarbowy?

Otóż ta forma usług elektronicznych, poza możliwością złożenia podatkowego zeznania rocznego za rok 2020 umożliwia również świadczenie w formie elektronicznej innych usług, jak chociażby możliwość wysyłania pism, informacje o mandatach i możliwość ich opłacania. Jest to całkiem nowa usługa, która rozpoczęła swe działania z początkiem lutego 2021 roku.

W stosunkowo krótkim czasie funkcjonowania tej usługi, jak dostrzega Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS, zalogowało się już do niej blisko 0,5 mln użytkowników i w tym czasie:

  • złożyli oni 3,2 tys. różnych pism
  • 35 tys. osób skorzystało z możliwości obejrzenia swego mandatu
  • 32 tys. osób opłaciło podatki w sposób elektroniczny

Generalnie jednak najpopularniejszą elektroniczną usługą w odniesieniu do podatków w Polsce jest usługa Twój e-PIT. W roku ubiegłym liczba elektronicznych deklaracji PIT złożonych za jej pośrednictwem wyniosła 18,3 mln sztuk, a w tym roku przewiduje się, iż będzie ona wyższa.

Jakie zatem elementy sprawozdania rocznego zawierają przygotowane przez KAS zeznania roczne, dostępne w ramach usługi Twój e-PIT?

Otóż przygotowane przez urzędników KAS roczne sprawozdania zawierają już chociażby takie elementy, jak ulga na dzieci, jak i zwolnienie z podatku PIT dla osób do 26 roku życia. Wypełniona może też być już rubryka z oświadczeniem o przekazaniu 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego, jednak pod warunkiem, iż podatnik zdecydował się na to i zamieścił odpowiednie dane w zeznaniu za rok 2019.

Ważnym jest to, iż korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe, stąd też w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 podatnik ma kilka możliwości wyboru opcji postępowania. Mianowicie może on:

  • zaakceptować przygotowane przez urzędników skarbówki zeznanie bez żadnych zmian i je wysłać
  • uzupełnić przygotowane zeznanie o dodatkowe odliczenia (przykładowo: darowizny, ulgi rehabilitacyjne, ulgi na Internet, ulgi termomodernizacyjne, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, odliczenia wydatków mieszkaniowych), zaakceptować je i wysłać
  • odrzucić przygotowane zeznanie podatkowe i złożyć je samodzielnie papierowo lub elektronicznie, co generalnie można też uczynić bez odrzucania zeznania przygotowanego przez Twój e-PIT

Ostatnią możliwością jest niezrobienie niczego przez podatnika, wówczas przygotowane przez urzędników skarbowych w ramach usługi Twój e-PIT zeznanie roczne za rok 2020 zostanie uznane za automatycznie wysłane do 30 kwietnia 2021 roku. To zaś sprawia, iż zeznanie roczne będzie uznane za złożone w terminie nawet wówczas, gdy podatnik nie podejmie żadnych nowych działań.

Natomiast w przypadku zeznań rocznych PIT-28 i PIT-36 należy wypełnione formularze zaakceptować i to niezależnie od tego, czy podatnik coś w nich zmieniał, czy też nie. Pamiętać należy tylko, iż zeznanie PIT-28 należy złożyć w usłudze Twój e-PIT do dnia 1 marca 2021 roku, gdyż w roku obecnym ostatni dzień lutego to niedziela.

Jakie działania zatem warto podjąć, by skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Generalnie na pewno warto, by przed zaakceptowaniem przygotowanego przez urzędników skarbowych zeznania rocznego, dokładnie sprawdzić, czy dane wprowadzone do systemu pokrywają się z tymi, które płatnik wskazał w formularzu PIT-11.

Zdarzyć się bowiem może, co miało już miejsce w poprzednich latach funkcjonowania usługi Twój e-PIT, iż wprowadzone dane są niekompletne, stąd ich weryfikacja jest zawsze wskazana. Co istotne, brakujące dane można uzupełnić własnoręcznie i dopiero wówczas je zaakceptować. Jeżeli jednak podatnik zauważy błąd już po wysłaniu zeznania rocznego w ramach usługi Twój e-PIT, to może złożyć korektę również za pośrednictwem tej usługi.

Nowością w roku obecnym jest to, iż obecnie łatwiej będzie uiścić podatek, który zostanie wykazany do zapłaty i należy go uiścić na indywidualny mikrorachunek. W tym przypadku podobnie jak w przypadku płatności za mandaty poprzez konto e-Urząd Skarbowy, tak i w przypadku zeznania rocznego, niedopłatę można uiścić za pomocą systemu Paybynet, o ile bank podatnika obsługuje taką funkcjonalność.

W sytuacji, gdy zeznanie podatkowe z którego wynika podatek do zapłaty, zostanie zaakceptowane automatycznie (czyli, gdy podatnik nie podejmie żadnych kroków), wówczas urząd skarbowy w terminie do 31 maja 2021 roku poinformuje podatnika o kwocie wpłaty, którą powinien on uiścić.

Natomiast podatnicy posiadający nadpłatę w zeznaniu rocznym, w przypadku skorzystania z możliwości rozliczenia w formie elektronicznej, mogą liczyć na to, iż zwrot nadpłaty nastąpi w terminie 45 dni od złożenia zeznania. Ustawowy termin 3 miesięcy na zwrot nadpłaty dotyczy jedynie zeznań rocznych składanych w formie papierowej.

Podsumowując, usługa Twój e-PIT zyskała już całkiem dużą popularność wśród osób składających roczne zeznania podatkowe. W tym roku urzędnicy KAS przygotowali kilka możliwości zalogowania się do niej, łącznie z aplikacją mObywatel. Nowością tegorocznej odsłony usługi jest możliwość bezproblemowego rozliczenia podatku do zapłaty za pomocą usługi Paybynet.