Wciąż mało zmian w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców

Podziel się z innymi

Procedury, które dotyczą legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce są właściwie nie tylko czasochłonne, ale również dość wymagające. Z tego też powodu resort pracy postanowił wprowadzić kilka zmian – ułatwień dla firm i obcokrajowców. Wielu jednak twierdzi, że to wciąż mało.

 

Resort zaplanował dwie ważne zmiany

Chodzi tu o takie zmiany jak wydłużenie okresu legalnej pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy o jej powierzeniu, a także elektronizacja procedur składania wniosków zarówno o zezwolenie na pracę, jak i rejestracji oświadczeń. Uwzględniono też mniej istotne poprawki jak zwolnienie agencji zatrudnienia tymczasowego z konieczności uzyskania nowego zezwolenia na pracę, kiedy następuje zmiana pracodawcy użytkownika czy zwolnienie agencji z obowiązku przeprowadzania testu rynku pracy dla tych cudzoziemców, którzy mają minimum rok stażu u jednego pracodawcy. Zmian tych jak widać, nie jest dużo. Dla jednych są bardzo ważne, dla innych mniej. Takie zaproponował resort pracy i takie właśnie planuje wprowadzić.

 

Na zmiany te czekają pracodawcy i zatrudniani

Zarówno pracodawcy, jak i zatrudniani na zmiany te czekają już od dłuższego czasu. Z punktu widzenia naszego rynku pracy są one jak najbardziej potrzebne. Urzędy pracy jednak są zdania, że to i tak zbyt mało. Nie mają one chociażby wpływu na wysoki stopień skomplikowania procedur legalizacyjnych, a byłoby warto, aby co nieco w tej sprawie się zmieniło. Tak więc mimo wielkich planów i zmian, wciąż jest ich zbyt mało. Warto jeszcze dodać, że wciąż urzędy pracy rejestrują oświadczenia i wydają zezwolenia na pracę sezonową, a urzędy wojewódzkie pozostałe zezwolenia, w tym zezwolenia na pobyt i pracę. Wiele wskazuje więc na to, że nadal brakuje ujednolicenia. Pomysły na kolejne zmiany są różne. Niektórzy podpowiadają, że ciekawym rozwiązaniem wielu problemów mogłoby być stworzenie  oficjalnej strony internetowej, która byłaby w tym wypadku przewodnikiem objaśniającym wszystkie związane z tym tematem procedury.

Zobacz  Jak zatrudnić pracownika – samouczek

Chcesz zatrudnić pracownika z Ukrainy? Dodaj ogłoszenie w kategorii praca dla osób z Ukrainy

Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]