Praca tymczasowa za granicą – pierwszy stopień wtajemniczenia

Podziel się z innymi

Polacy coraz chętniej stawiają na zatrudnienie tymczasowe za granicą. Mają na to wpływ wysokie zarobki, możliwość szybkiego poznania języka, zwiedzenia nieosiągalnych dla przeciętnego zjadacza chleba rejonów, poznania obcej kultury etc. Niemniej nie wszyscy pracownicy po powrocie do kraju decydują się na kolejny wyjazd. Dlaczego?

Praca tymczasowa w rozsądnym wydaniu

Po pierwsze należy pamiętać, że praca tymczasowa związana z aktywnością fizyczną bywa sporym wyzwaniem. Osoby skuszone wizją atrakcyjnego wynagrodzenia nie biorą częstokroć pod uwagę, że przykładowe stanie przez 12 godzin przy linii produkcyjnej okupuje się poważnym zmęczeniem. Podobnie rzecz się ma z pracami magazynowymi czy budowlanymi, zbiorami, sprzątaniem oraz innymi pokrewnymi zajęciami. Na wysiłek ponad miarę narzekają zwykle osoby starsze, którym kondycja nie pozwala wykonywać męczących zadań w dłuższej perspektywie czasu.

Choć praca tymczasowa za granicą to doskonały sposób na naukę języka, lepiej nie decydować się na podobne przedsięwzięcie bez żadnego przygotowania. O trudnościach w zwalczaniu bariery językowej wiedzą doskonale śmiałkowie podejmujący się odnalezienia pracy za granicą, będąc już na miejscu. Zaraz po przyjeździe do Amsterdamu, Londynu bądź Berlina uzmysławiają sobie oni, że komunikacja niewerbalna może co najwyżej pomóc im w określeniu dalszego planu marszruty. Do porozumienia się z pracodawcą obcokrajowcem nie wystarczą również rozmówki polsko-angielskie czy polsko-włoskie. Aby zapewnić sobie w takim przypadku bezpieczny start, warto skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej, zatrudniającej koordynatorów-tłumaczy.

Agencja pracy tymczasowej, czyli realne wsparcie

Pomoc w zwalczaniu bariery językowej nie jest jedynym argumentem przemawiającym za współpracą z przywołaną agencją. Nie tylko w naszym kraju można się natknąć na nieuczciwych pracodawców, którzy poszukują łatwych sposobów na wykorzystanie pracownika. Gdy przenieść podobne okoliczności na grunt zagraniczny, kwestia wyegzekwowania własnych praw staje się znacznie trudniejsza. Z tego względu osoby oszukane przez zagranicznych pracodawców z reguły wracają do domu z kwitkiem. Z kolei agencje pracy tymczasowej współdziałają jedynie ze sprawdzonymi partnerami, ponieważ od ich podejścia zależy wypłacalność samych agencji. Dzięki temu pracownicy mogą mieć pewność, że ich wynagrodzenie zawsze będzie przekazane w terminie, a zakresy obowiązków nie staną się polem do nadużyć.

Zobacz  Serwis ogłoszeniowy, praca za granicą i... koniec z etatem?

Jedną z takich agencji jest firma Avoria, która oferuje pracę dla opiekunek w Niemczech. Dzięki rozległym kontaktom i współpracy z innymi sprawdzonymi i legalnymi agencjami w Niemczech oferuje stały dostęp do atrakcyjnych ofert. Dodatkowo, agencja oferuje kurs językowy online, który jest całkowicie darmowy, dzięki czemu możesz nauczyć się  języka niemieckiego nie wychodząc z domu.

Co więcej agencje pracy tymczasowej oferują kandydatom zatrudnienie na zasadzie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Stanowi to podstawę do późniejszego udokumentowania doświadczenia zawodowego, co w przypadku tzw. pracy na czarno nie jest niestety możliwe.

Oczywiście wśród samych agencji pracy tymczasowej również można napotkać jednostki mniej lub bardziej godne zaufania. Niektóre z nich są jedynie nazywane w ten sposób, aby przyciągnąć szersze grono zainteresowanych. Chcąc zyskać pewność, że nie padnie się ofiarą oszustwa, warto pokusić się w pierwszym rzędzie o sprawdzenie wiarygodności niedoszłego kontrahenta w internecie. Na stronach firmowych należy w szczególności wypatrywać numeru certyfikatu KRAZ (czyli Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia), który winny posiadać wszystkie legalnie funkcjonujące podmioty z tego obszaru rynkowego.

Łukasz Jabłoński

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]