Praca jako dostawca jedzenia – wymagania, zarobki i formalności

Podziel się z innymi

Czyż nie zdarzyło się każdemu z nas życzyć sobie choć raz, aby doba miała więcej niż 24 godziny? Wydaje nam się, że wtedy łatwiej byłoby rozłożyć rytm dnia na pracę, odpoczynek, życie rodzinne i towarzyskie czy hobby. Być może, ale czy wystarczyłoby nam czasu na codzienne przygotowanie zbilansowanego i smacznego posiłku? No właśnie, wielu z nas chętnie zleciłoby to komuś innemu, najlepiej bez konieczności czasochłonnego odwiedzania baru lub restauracji. Na szczęście ten dylemat ma proste rozwiązanie: dostawca jedzenia. Przyjrzyjmy się pracy takiej osoby.

Kto może zostać dostawcą jedzenia?

Można krótko powiedzieć, że prawie każdy. Praca ta jest idealna dla osób, które potrzebują dodatkowego źródła dochodu np. dla studentów lub emerytów, ale może również przyjąć formę stałej długotrwałej relacji.

Praca w charakterze dostawcy jedzenia nie wymaga wyższego wykształcenia, natomiast mile widziany jest własny środek transportu. Osoby dowożące jedzenie na dłuższych dystansach na ogół korzystają z samochodu. Niezbędne jest wtedy prawo jazdy kategorii B. Z kolei w centrach miast osoby pracujące na tym stanowisku najczęściej poruszają się rowerem lub skuterem, co efektywnie pomaga uniknąć korków i skraca czas realizacji zamówienia. W obydwu przypadkach znajomość topografii miasta jest wymagana.

Dostawca jedzenia to na ogół jedyna osoba związana z firmą przygotowującą je, z którą spotyka się klient. Osoba ta zatem staje się twarzą i wizytówką firmy. Stąd jednym z najważniejszych wymagań, jakie pracodawca stawia przed potencjalnym pracownikiem, jest wysoka kultura osobista oraz pogodne usposobienie. Powszechna możliwość ocenienia usługi oraz rekomendacji firmy w mediach społecznościowych przekłada się na liczbę jej przyszłych klientów i w perspektywie większe zarobki pracowników. Zadowolony klient jest również bardziej skłonny do zostawienia napiwku.

Jak zacząć pracę?

Na rynku działa wiele firm zajmujących się dostawą jedzenia. Zanim wybierzesz jedną z nich, sprawdź koniecznie jakie wymagania musisz spełniać, aby ubiegać się o tę pracę. Warto zapoznać się z ofertami co najmniej kilku firm. Po przeanalizowaniu ich ofert wybór będzie znacznie łatwiejszy.

Jeśli już wiesz, dla której firmy chcesz pracować, to pora wykonać pierwszy krok i wysłać swoje zgłoszenie do potencjalnego pracodawcy. Na pierwszym spotkaniu uważnie słuchaj osoby prowadzącej rekrutację, nie wahaj się również zadawać pytań odnośnie do wymagań związanych z pracą na stanowisku, o które się ubiegasz. Pozytywne wrażenie wywarte na rekruterze z pewnością pomoże ci wcześniej rozpocząć pracę.

Formalności związane z rozpoczęciem pracy jako dostawca jedzenia

W zależności od tego, jakim rodzajem pojazdu dysponujesz, musisz pamiętać o niezbędnych warunkach, które należy spełnić, aby praca była bezpieczna i zgodna z przepisami.

Jeśli w pracy będziesz korzystać z prywatnego samochodu, upewnij się, że masz aktualne przeglądy i opłacone składki. Od dostawcy jedzenia korzystającego z roweru bądź skutera, z pewnością będą wymagane zaliczone psychotesty potwierdzające zdolność bezpiecznego prowadzenia pojazdu jednośladowego.

Koszty paliwa pokrywa pracodawca, chyba że w umowie zaznaczono inaczej. Pozostałe koszty utrzymania pojazdu na ogół ponosi użytkownik – tutaj również wskazane jest szczegółowe omówienie tej kwestii z pracodawcą.

Praca jako dostawca Glovo lub innej firmy wiąże się też z koniecznością założenia własnej działalności gospodarczej. Można jednak ominąć ten krok, nawiązując współpracę z partnerem rozliczeniowym, takim jak Flow Apps. Partner rozliczeniowy nie tylko zajmie się kwestiami formalnymi związanymi z rozliczeniem podatku dochodowego i pozwoli pracować jednocześnie w kilku aplikacjach jednocześnie (wspomniane Glovo, Uber Eats, Żabka Jush! i innych), ale też zadba o regularność wypłat i w razie potrzeby wspomoże kuriera, np. wypożyczając mu samochód. A wszystko to za niewielką prowizję (ok.  zł) od każdej wypłaty.

dostawca na rowerze

Zarobki dostawcy jedzenia

Praca dostawcy jedzenia jest uzależniona od ilości przepracowanych godzin i aktywności dostawcy. Osoby dostarczające jedzenie w czasie największego zapotrzebowania mogą liczyć na pomnożony przychód. Pracując w standardowym wymiarze godzin, doświadczone osoby są w stanie zarobić miesięcznie 5000 zł i więcej.

W okresach zmniejszonego zapotrzebowania na usługi dostawca jedzenia może liczyć na gwarantowaną stawkę godzinową, należy jednak pamiętać, że o tym decyduje tylko pracodawca, stąd wskazane jest pytanie o warunki płacy już w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

Wysokie zarobki i terminowe wypłaty sprawiają, że stanowisko dostawcy jedzenia cieszy się dużym zainteresowaniem. Aktualnie nie ma żadnych danych wskazujących na to, żeby rynek pracy dla osób chcących wykonywać tę pracę, miał się w najbliższych latach przesycić.

Inne korzyści

Praca na umowie zlecenie daje pracownikom prawo do minimalnej stawki za godzinę pracy. Pracodawca nie narzuca konkretnych efektów pracy w określonym czasie, w zamian za to wymaga zaangażowania.

Godzinowy wymiar czasu pracy nie jest określony, podobnie jak rozpoczęcie pracy i jej zakończenie w ciągu dnia, dostawca sam je dostosowuje do własnego harmonogramu np. do rozkładu zajęć na studiach.

Coraz bardziej powszechne jest opłacanie przez pracodawców składek NNW dla pracowników i świadczy o tym, że ich bezpieczeństwo jest jednym z najmocniej akcentowanych priorytetów firm.

Warto również podkreślić, że społeczny odbiór dostawcy jedzenia, zwłaszcza poruszającego się rowerem, staje się coraz bardziej pozytywny. Taka osoba odbierana jest nie tylko jako zaradna i wykonująca niezwykle użyteczną pracę. Przypisuje się jej, zresztą słusznie, rolę promotora zdrowego stylu życia. W dobie odchodzenia od spalania paliw kopalnych i zostawiania jak najmniejszego śladu węglowego przy jednoczesnym spalaniu kalorii i pozostawianiu po sobie zadowolonych klientów dostawcy żywności stają się wzorcem przyciągającym kolejne szeregi następców.