Planujesz emigrację? Sprawdź, jak się do niej przygotować

Podziel się z innymi

Zarobki w Polsce Cię nie zadowalają? Szukasz lepszych perspektyw dla rozwoju kariery? Zanim spakujesz walizki i wyjedziesz do UK, poświęć czas na odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając się na emigrację.

Załatw sprawy w kraju

W swoim dotychczasowym miejscu zamieszkania zostawiasz różne zobowiązania. Do ich załatwienia możesz wyznaczyć pełnomocnika. Zrobisz to odpowiednio spisanym aktem notarialnym. Posiadanie zaufanej osoby do reprezentowania Twoich interesów w Polsce zaoszczędzi Ci sporo czasu i nerwów. Podobnie, gdy masz do opłacenia rachunki albo spłacasz kredyt, możesz przesyłać środki na konto pełnomocnika albo płacić bezpośrednio. Wszelkie sprawy załatwisz też samodzielnie, jeżeli bardziej odpowiada Ci takie rozwiązanie.

Przygotuj oszczędności

Zanim podejmiesz pracę i zaczniesz zarabiać, będziesz potrzebować pieniędzy na utrzymanie przez najbliższe tygodnie po przyjeździe. Oszczędności możesz zabrać ze sobą w gotówce. Jeśli jednak nie chcesz przewozić ze sobą dużej kwoty, załóż konto w brytyjskim banku. Zaufana osoba prześle na nie Twoje środki. Przelew do Wielkiej Brytanii można zlecić na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-do-uk. Za tą ofertą przemawiają niewielkie opłaty i atrakcyjne kursy wymiany walut.

Pomyśl o podatkach

Opodatkowanie pojedyncze czy podwójne? Wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Jeżeli wyjeżdżasz na krócej niż 2 lata, obowiązuje Cię opodatkowanie podwójne. Podlegasz więc systemowi ubezpieczeń w Polsce, ale podatek od dochodu może być płacony w UK. Podatek pojedynczy obowiązuje wtedy, jeżeli emigrujesz na stałe. Podatki w Polsce zapłacą z kolei osoby pracujące za granicą krócej niż pół roku albo oddelegowane przez polską firmę.

Zakwaterowanie

Warto rozejrzeć się za mieszkaniem, pokojem czy domem jeszcze przed wyjazdem, przeglądając portale z ogłoszeniami. Wówczas będziesz mieć zagwarantowane miejsce pobytu. Adres przydaje się też przy załatwianiu spraw z bankiem czy pracodawcą. Pieniądze za kaucję prześlesz, zlecając przelew do Anglii w firmie pośredniczącej. Zrobienie tego przez pozabankowego operatora jest tanie i szybkie. Pieniądze zostaną też należycie zabezpieczone.

Zobacz  Praca opieka Niemcy

Pozwolenie na pracę

Jako Polacy nie potrzebujemy specjalnych pozwoleń na pracę w obszarze Unii Europejskiej. Wyjątkiem jest jednak UK, szczególnie że trwa brexit. Starając się o zatrudnienie w tym kraju, musisz ponadto okazać dokument tożsamości, NIN i potwierdzenie miejsca zamieszkania – umowa najmu lub rachunek.

Jak szukać zatrudnienia

Największe szanse na znalezienie pracy daje poszukiwanie jej w internecie na specjalnych portalach z ogłoszeniami. Skuteczne jest też przeglądanie portali branżowych i korzystanie z usług renomowanych agencji pośrednictwa. Nie należy zapominać też o znajomych na emigracji – niewykluczone, że w przypadku wakatu podzielą się z Tobą informacją o rekrutacji.

Jeżeli zamierzasz wyjechać z Polski, pamiętaj o załatwieniu wszystkich spraw w kraju i zgromadzeniu oszczędności. Korzystnym sposobem na przesłanie środków będą przelewy do UK. Ponadto zadbaj o pozwolenie na pracę, przygotuj komplet niezbędnych dokumentów, zastanów się nad opodatkowaniem i poszukaj zakwaterowania. Później możesz rozejrzeć się za pracą – jeszcze będąc w Polsce albo już po przyjeździe. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu unikniesz stresu związanego z emigracją do obcego kraju i skuteczniej zadbasz o swoje bezpieczeństwo.Liczba znaków (ze spacjami) jednego tekstu: 3123

Nasz wynik:
[Total: Średnia: ]