Nowe regulacje dotyczące cudzoziemców. Aktualizacja przepisów w roku 2020. Sprawdź nowe zmiany.

Podziel się z innymi
  • Nowe zmiany odnośnie pracy cudzoziemców od 1 grudnia 2020 roku.
  • Nowe przepisy dotyczące terminu wydania zezwolenia lud odmowy.
  • Zniesienie ograniczenia wiz humanitarnych.
    Ułatw sobie znalezienie pracowników. Skorzystaj z usług rekrutacyjnych. Zatrudnij Pracowników z Ukrainy.

Obecnie osoby, które wjeżdżają do Polski na podstawie wizy wydanej ze względów humanitarnych, nie mogą pracować w naszym kraju, choćby nawet miały pozwolenie na pracę. I ta sytuacja ma ulec zmianie już za kilka dni.

O jakich zmianach odnośnie pracy cudzoziemców w Polsce jest mowa?

Od dnia 1 grudnia 2020 roku zacznie w Polsce obowiązywać ustawa z dnia 28 października 2020 roku o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2023). Generalnie wprowadza ona istotne zmiany dotyczące wjazdu, pobytu i pracy cudzoziemców, stanowiąc też czasami o dodatkowych kosztach dla pracodawców, jak i wymogach wobec osób przybywających do naszego kraju.

Zgodnie z nowelizacją od początku grudnia 2020 roku jednym z warunków otrzymania wizy będzie posiadanie zdrowotnego ubezpieczenia podróżnego, ważnego przez okres pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP). Dotychczasowe przepisy nie określały kryteriów dotyczących wyboru firmy ubezpieczeniowej, natomiast nowelizacja wprowadza w tym zakresie wymogi, mianowicie:

  • ubezpieczyciel mieć siedzibę lub oddział na terytorium Polski, państwa członkowskiego UE, EFTA lub Konfederacji Szwajcarskiej
  • jeżeli ubezpieczyciel nie spełnia powyższego warunku, wówczas może on wystawić polisę ubezpieczeniową pod warunkiem posiadania stabilnej sytuacji finansowej
  • ubezpieczyciel musi zapewnić całodobową obsługę centrum alarmowego umożliwiającą zgłaszanie zdarzeń

Zatem dla cudzoziemca taka zmiana oznacza, iż musi on zweryfikować, czy podmiot oferujący ubezpieczenie podróżne takie kryteria spełnia, w przeciwnym bowiem wypadku może to spowodować odmowę wydania wizy. Ułatwieniem w tym zakresie ma być udostępnianie informacji o akceptowalnych ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ważną zmianą jest też to, iż obowiązek wykupienia ubezpieczenia podróżnego, ważnego przez cały okres pobytu w Polsce, dotyczy również cudzoziemców, ubiegających się o wizę w celu wykonywania pracy. Obecnie obowiązujące przepisy mówią bowiem o konieczności wykupienia ubezpieczenia wyłącznie na okres do dnia uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego w związku z zatrudnieniem (od momentu zatrudnienia są oni bowiem objęci ubezpieczeniem ZUS).

Rekomendacją do wprowadzenia takiej zmiany było to, iż w praktyce konsulowie nie posiadali rzeczywistej wiedzy na temat dnia uzyskania przez cudzoziemców ubezpieczenia zdrowotnego na terytorium Polski. Podjęcie pracy bowiem mogło nastąpić w terminie późniejszym niż początkowa data ważności pozwolenia na pracę. Stąd też ocena czy okres, na jaki zostało wystawione ubezpieczenie podróżne, jest odpowiedni, była wręcz niemożliwa.

Co ważne, powyższa zmiana nie dotyczy cudzoziemców, którzy już wcześniej rozpoczęli świadczenia pracy w Polsce i zostali zgłoszeni do ubezpieczenia przez pracodawcę. Te osoby będą mogły do wniosku wizowego załączyć dokument potwierdzający podleganie pod ZUS.

Co jeszcze zmienia omawiana nowelizacja ustawy?

Otóż wprowadza ona ramy czasowe postępowań dotyczących wniosków wizowych. Otóż od początku grudnia 2020 roku decyzja o wydaniu bądź odmowie wydania wizy krajowej powinna zostać wydana w okresie 15 dni od dnia złożenia wniosku, a w szczególnych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 60 dni. Dotychczasowa ustawa o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 roku (Dz.U. z 2020 r. poz. 35) takich terminów nie określała.

W przypadku wiz krajowych stosowany jest kodeks postępowania administracyjnego, co oznacza, iż wiza powinna być wydana niezwłocznie, chyba, że postępowanie wymaga wyjaśnienia. Wówczas wydanie bądź odmowa wydania wizy powinna nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych, nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Z kolei w zakresie wiz Schengen kwestię tę reguluje kodeks wizowy, czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2019/1155 z dnia 20 czerwca 2019 roku zmieniające rozporządzenie nr 810/2009 ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy. Przewidziany jest tam ogólny 15-dniowy termin na wydanie bądź odmowę wydania wizy Schengen oraz 45-dniowy termin w szczególnych przypadkach.

Jakich jeszcze zmian dokonuje nowelizacja?

Otóż wprowadza ona istotną modyfikację w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1409 i poz. 2023), regulując między innymi warunki zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Do tej pory bowiem cudzoziemiec, który przebywa w Polsce na podstawie wizy wydanej w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe, nawet jeśli posiadał zezwolenie na pracę, to nie był uprawniony do jej wykonywania.

Nowelizacja to ograniczenie znosi, zatem wiza wydana w celach humanitarnych nie ogranicza możliwości zatrudnienia takiego cudzoziemca. Ponadto, zgodnie z przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, osoby przebywające w Polsce na podstawie wizy wydanej w celach humanitarnych mają być uprawnione do wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.

Podsumowując, nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ma całkiem atrakcyjne znaczenie zarówno dla nich samych, jak i pracodawców. Umożliwi ona bowiem możliwość legalnego zatrudniania osób przebywających na terytorium RP na podstawie wizy humanitarnej, uławiając dostęp tym osobom do rynku pracy. Jednakże z drugiej strony zmienione wymogi dotyczące ubezpieczenia podróżnego stanowić mogą dodatkowe koszty po stronie pracodawców, gdyż to właśnie oni bardzo często opłacają ubezpieczenie dla swoich przyszłych pracowników z zagranicy.