Kurs na wózki widłowe – dlaczego warto?

Podziel się z innymi

Kurs na wózki widłowe zapewnia uczestnikom zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę niezbędną do zdobycia uprawnień do pracy z wózkami jezdniowymi podnośnikowymi. W tym artykule omawiamy dlaczego warto zdobyć uprawnienia UDT na wózki widłowe, jaką pracę może wykonywać operator wózków widłowych, oraz jak przebiega szkolenie praktyczne i teoretyczne.

Kurs na wózki widłowe – dlaczego warto?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, kwalifikacje z obsługi wózków jezdniowych są jednymi z najbardziej poszukiwanych. Certyfikat w tej dziedzinie otwiera przed Tobą drzwi do wielu możliwości i przede wszystkim podnosi Twoje szanse na znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia. Wiele przedsiębiorstw przemysłowych oraz magazynów wykorzystuje wózki podnośnikowe w swojej codziennej pracy, dlatego doświadczeni operatorzy są dla nich bezcennymi pracownikami.

Szkolenie z zakresu obsługi wózków widłowych nie skupia się jedynie na teoretycznej wiedzy. Uczestnicy mają szansę nabyć praktyczne umiejętności, co jest kluczem do efektywnego i bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków. Centralnym punktem kursu jest nacisk na bezpieczne operowanie wózkiem widłowym, co obejmuje zrozumienie jego działania, obsługę wszystkich elementów sterujących, poznanie typów wózków (wózki widłowe spalinowe, wózki podnośnikowe prowadzone, wózki widłowe terenowe, z mechanicznym napędem podnoszenia, ładowarki teleskopowe, wózki podnośnikowe specjalizowane itp.) oraz poznanie zasad konserwacji urządzeń technicznych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Operator wózka widłowego – wymagania

Aby skorzystać z kursu na wózki widłowe oraz podejść do egzaminu organizowanym przez Urząd dozoru technicznego, należy spełniać poniższe wymagania:

Wymagania dla uczestników:

  • Muszą mieć ukończone co najmniej 18 lat.
  • Minimalne wykształcenie – podstawowe.
  • Nie mogą mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych uniemożliwiających pełnienie roli operatora wózków jezdniowych.

Jakie kwalifikacje zdobędziesz po ukończeniu kursu na wózki widłowe?

Ukończ kurs na wózki widłowe i specjalizowane z wysięgnikiem rozszerzalnym (np. manitou) oraz z podnoszoną osobą wraz z towarem (np. VCE). Po zakończeniu szkolenia i pomyślnym zdaniu egzaminu zgodnie z wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego, zyskasz uprawnienia do obsługi następujących wózków: spalinowe wózki widłowe, wózki widłowe boczne, wózki widłowe terenowe, wózki jezdniowe podnośnikowe, specjalizowane wózki jezdniowe oraz wózki widłowe z podnoszoną osobą wraz z towarem.

Jak długo obowiązują uzyskane kwalifikacje do obsługi wózków widłowych?

Jak długo ważne są kwalifikacje do obsługi wózków widłowych? Szkolenie pozwala na zdobycie uprawnień dla kierowców-operatorów, które są przyznawane przez Urząd Dozoru Technicznego:

  • Uprawnienia do obsługi wózków widłowych są ważne przez 10 lat.
  • Uprawnienia do obsługi specjalizowanych wózków podnośnikowych obowiązują przez 5 lat.

Proces szkoleniowy oraz egzamin państwowy przedstawiony przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego obejmuje część teoretyczną, teoretyczno-praktyczną oraz samą część praktyczną.

Co obejmuje kurs na obsługę wózków widłowych?

Kurs na wózek widłowy obejmuje:

  • Sesje teoretyczne dotyczące bezpieczeństwa i działania wózków.
  • Bezpośrednie doświadczenie poprzez praktyczne ćwiczenia jazdy.
  • Udostępnienie uczestnikom materiałów szkoleniowych.
  • Dogłębne przygotowanie do egzaminu.

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy mogą podejść do egzaminu UDT i po jego zdaniu otrzymują certyfikat potwierdzający zdobyte uprawnienia do obsługi wózków widłowych.

Dlaczego warto wybrać szkolenia BHP Praktyk?

BHP Praktyk to firma szkoleniowa oferująca kursy na wózki widłowe na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Oferujemy elastyczne terminy, szybką realizację kursu oraz konkurencyjne ceny. Nasza profesjonalna i doświadczona kadra gwarantuje wysoką jakość nauczania, co skutkuje ponad 90% wskaźnikiem zdawalności po naszych kursach. Szkolenia organizujemy regularnie przez cały rok, dostosowując się do potrzeb uczestników. Sprawdź nasze kursy na wózek widłowy!

Artykuł Sponsorowany