Jak przygotować się do egzaminu na operatora suwnicy?
Suwnice to sprzęt powszechnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Ich zastosowanie jest szerokie, ze względu na duże możliwości, a także różnorodność tego typu urządzeń. Wyróżniamy różne rodzaje suwnic, m.in. suwnice jednodźwigarowe i dwudźwigarowe, suwnice z dźwigarem walcowanym, blachownicowym czy też kratownicowym. Niemniej jednak ogólna zasada działania i obsługi suwnic jest podobna. Aby móc obsługiwać taki sprzęt, konieczne jest zaliczenie egzaminu. Jak się do niego przygotować? Wyjaśniamy!
Czym są suwnice jednodźwigarowe i dwudźwigarowe?
Aby wyjaśnić, na czym polega egzamin na operatora suwnicy i jak się do niego przygotować, należy najpierw wiedzieć, czym w ogóle jest suwnica. Jest to urządzenie inaczej nazywane dźwignicą, wykorzystywane do przenoszenia towarów w pionie i poziomie. Suwnice mogą występować w formie wciągnika lub wciągarki. Bezpośrednim wykonawcą transportu jest dźwigar.
Suwnice dzieli się ze względu na liczbę dźwigarów. W ten sposób możemy wyróżnić suwnice jednodźwigarowe i wielodźwigarowe. Im więcej dźwigarów, tym większe możliwości urządzenia w zakresie wielkości i wagi przenoszonych ładunków. Warto w tym miejscu zauważyć, że zarówno suwnice dwudźwigarowe, jak i jednodźwigarowe występują jako masywny sprzęt o wymiarach sięgających kilkunastu metrów, ale także jako zdecydowanie mniejsze urządzenia, wykorzystywane na przykład w stosunkowo małych magazynach. Oczywiście rozmiar determinuje możliwości sprzętu w zakresie obciążenia oraz wielkości transportowanych towarów, co wpływa na możliwe zastosowanie sprzętu. Podziału suwnic dokonuje się również ze względu na konstrukcje. W ten sposób wyróżniamy:
- suwnice z dźwigarem walcowanym,
- suwnice z dźwigarem blachownicowym,
- suwnice z dźwigarem kratownicowym.
Zaliczenie egzaminu na operatora suwnicy uprawnia do obsługi każdego typu dźwignicy. Niemniej jednak przed przystąpieniem do pracy operator powinien przejść szkolenie wewnętrzne z zakresu obsługi sprzętu o danej specyfice. Więcej informacji na temat suwnic, ich budowy oraz spsoobu działania można znaleźć na stronie. My tymczasem przechodzimy do kwestii wyjaśnienia, co zrobić, aby zostać operatorem suwnicy oraz jak przygotować się do egzaminu.
miejsce na foto1
Szkolenie z obsługi suwnic z dźwigarem walcowanym i innymi
Aby móc podejść do egzaminu na operatora suwnicy, należy przejść szkolenie składające się z dwóch części. Pierwsza z nich to część teoretyczna, polegająca na wykładach, druga natomiast to praktyka. Podczas części skupionej na teorii poruszane są między innymi kwestie związane z budową dźwignicy. Powinny zostać przedstawione zarówno suwnice z dźwigarem walcowanym, jak i suwnice z dźwigarem blachownicowym i kratownicowym. Najwięcej uwagi poświęca się suwnicom jednodźwigarowym, jednak kursant powinien mieć szansę zapoznać się również z konstrukcją suwnic wielodźwigarowych. Zasadniczo jednak suwnice dwudźwigarowe obsługuje się podobnie jak modele wyposażone w jeden dźwigar. Ponadto, część teoretyczna porusza również takie kwestie, jak:
- regulacja prędkości pracy suwnicy,
- korzystanie z hamulca mechanizmu podnoszenia,
- kontrola sprawności dźwignicy,
- zasady BHP.
Każda z wymienionych powyżej kwestii jest niezwykle istotna. Operator suwnicy musi posiąść wiedzę teoretyczną z zakresu regulacji prędkości, aby móc efektywnie i bezpiecznie obsługiwać suwnicę. Jest to ciężki sprzęt, z którym trzeba obchodzić się umiejętnie, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku. Dlatego też należy również nabyć wiedzę z zakresu kontroli sprawności suwnicy. Chodzi tutaj o podstawowe kwestie, aby operator potrafił rozpoznać niesprawność, zmuszającą do wstrzymania pracy urządzenia. Uzupełnieniem kursu jest szkolenie BHP, zarówno na poziomie ogólnym, jak i dotyczące stricte bezpiecznej obsługi suwnic.
Po zakończeniu części teoretycznej można przejść do szkolenia praktycznego. Polega ono na treningu obsługi suwnicy jednodźwigarowej bez obciążenia. Kursant wykonuje dźwigarem ruch imitujący przenoszenie towaru. Ćwiczy także regulację prędkości oraz obsługę hamulca. Te same czynności są wykonywane podczas egzaminu, z tą różnicą, że wtedy suwnica jest obciążona.
Zarówno niewielkie suwnice jednodźwigarowe, jak i największe suwnice wielodźwigarowe to sprzęt, którego obsługa wymaga wiedzy i umiejętności. Niemniej jednak zaliczenie egzaminu nie powinno sprawić problemu nikomu, kto uważnie przejdzie szkolenie teoretyczne i praktyczne. Wzięcie udziału w kursie prowadzonym przez profesjonalistów to jedyny sposób, aby dobrze przygotować się do egzaminu na operatora suwnic.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.