Jak Polski Ład wpłynął na pracę księgowych?

Podziel się z innymi

Jak Polski Ład wpłynął na pracę księgowych?

Nowe przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu nie od wczoraj są krytykowane przez księgowych i doradców podatkowych. Ilość zmian, które zostały wprowadzone przez ustawodawcę, jest wręcz przytłaczająca. Co warto wiedzieć na ich temat? Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy?

Księgowi, zapytani o to, z jakimi problemami mierzą się na co dzień, wskazują na dynamiczne zmiany przepisów prawnych, cyfryzację raportowania danych, a także zwiększenie zakresu obowiązków oraz ewentualne kary za popełnienie błędu. A o to wcale nie jest tak trudno.

Polski Ład i najważniejsze zmiany w księgowości

Zmiany w księgowości spowodowane Polskim Ładem sprawiły, że wielu księgowych na co dzień boryka się z poważnymi wyzwaniami zawodowymi. Aby móc obsługiwać klientów w kompetentny i profesjonalny sposób, trzeba posiadać bieżącą wiedzę na temat nowych przepisów. A te zmieniają się jak w kalejdoskopie. Najważniejsze zmiany wprowadzone przez Polski Ład to między innymi:

  • skomplikowane zasady wyliczania ulg dla klasy średniej,
  • wprowadzenie zmian we wspólnym rozliczeniu małżonków,
  • zmiany dotyczące terminów opłacania składek ZUS,
  • rozliczanie składki zdrowotnej na nowych zasadach – uzależnienie jej wysokości od formy opodatkowania działalności gospodarczej i konieczność comiesięcznego jej obliczania. 

Jak widać, zmiany wprowadzone przez Polski Ład stanowią ogromny problem dla księgowych, którzy pomimo najszczerszych chęci nie zawsze są w stanie za nimi nadążyć.

Zawód księgowego nie od dzisiaj wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, która w ostatnich miesiącach stała się wręcz przytłaczająca. To sprawia, że księgowi masowo rezygnują z zawodu, tworząc wakaty na rynku pracy. Sprawdź, jakich specjalistów potrzeba na rynku!

Zmiany dla biur rachunkowych – czy są zgodne z prawem?

Nowe zasady prowadzone przez Polski Ład przysparzają księgowym mnóstwa nowych obowiązków i stanowią spore wyzwanie. Tymczasem warto zwrócić uwagę na fakt, że wielu księgowych twierdzi, że przepisy Polskiego Ładu są skonstruowane w ten sposób, że przeczą następującym zasadom legislacji:

  • zakaz stosowania przepisów o mocy wstecznej,
  • nakaz formowania przepisów tak, by były zrozumiałe,
  • nakaz zachowania vacatio legis – czyli czasu pomiędzy opublikowaniem ustawy a jej wejściem w życie.
  • nakaz dotrzymania odpowiedniego trybu pracy nad ustawą podatkową.

Specjaliści jednym głosem twierdzą, że większość tych przepisów łamana jest, i to bardzo dosadnie, przez Polski Ład. Reforma prawa podatkowego została przyjęta w zbyt krótkim czasie i nie wzięła pod uwagę opinii specjalistów.

A tymczasem Polski Ład jest ustawą, która stała się jedną z największych reform prawa podatkowego, przeprowadzonych w ostatnich latach. Na skutek Polskiego Ładu znowelizowano aż 26 ustaw, tak istotnych jak ustawy regulujące opodatkowanie dochodów, a także obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Wprowadzone zmiany mają wpływ na wysokość danin publicznych, uprawnienia ZUS i organów skarbowych, obowiązki konsumentów i przedsiębiorców, obowiązki dokumentacyjne, informacyjne i ewidencyjne, plany inwestycyjne poradników.

System podatkowy nigdy nie był uznawany za zbyt przyjazny dla obywateli i z pewnością Polski Ład tego nie zmieni. Eksperci sugerują, że pominięcie konsultacji publicznych i pospieszne wprowadzenie zmian prawnych sprawi, że system stanie się wyjątkowo mało przejrzysty i zrozumiały dla przeciętnego obywatela.

Jak nowe przepisy wpływają na pracę księgowych?

Nie ma co ukrywać, że zmiany wprowadzone przez Polski Ład są odczuwalne zarówno przez księgowych, jak i ich klientów. Ci ostatni muszą liczyć się ze znaczną podwyżką cen świadczonych przez biura rachunkowe usług. Szacuje się, że w niektórych przypadkach ceny usług księgowych wzrosły nawet o 40%. Warto podkreślić, że klienci mają wobec biur rachunkowych ściśle sprecyzowane oczekiwania. Chcą być obsługiwani bezbłędnie, szybko i kreatywnie.

Tymczasem wprowadzenie tak wielu zmian na raz sprawiło, że księgowi zostali wręcz przytłoczeni nadmiarem pracy, na której brak przecież nigdy nie narzekali. Obecnie duża część księgowych rezygnuje z wykonywania zawodu, a pozostali walczą z natłokiem obowiązków. Aby uświadomić sobie skalę problemu, trzeba podkreślić, że w środowisku tym popełnienie jakiegokolwiek błędu może wiązać się z nałożeniem na przedsiębiorcę bardzo dotkliwej kary przez Urząd Skarbowy.

Jednoznacznie można stwierdzić, że przepisy wprowadzone przez Polski Ład wiążą się z znacznym obciążeniem księgowych i zwiększeniem ryzyka dla podatników. Podnoszą się głosy, że wszystkie te zmiany mogą sprawić, że na rynku zwyczajnie zabraknie księgowych, co wpłynie na obciążenie i tak już nadwyrężonego systemu.

Księgowi, którzy chcą swoje usługi świadczyć w pełni profesjonalnie, często inwestują wolne środki w szkolenia. Problem tkwi w tym, że przepisy często zmieniają się na tyle szybko, że zdobyta wiedza zwyczajnie się dezaktualizuje. Problemy stwarza także oprogramowanie – informatycy muszę na bieżąco aktualizować systemy księgowe, co jest sporym wyzwaniem w świetle tego, jak dynamicznie zmienia się prawo.