Employer branding co to jest

Podziel się z innymi

Stopa bezrobocia w Polsce znacząco spada. W dzisiejszych czasach na rynku pracy toczy się prawdziwa batalia o to, aby pozyskać nowych, zaangażowanych pracowników. Istotnym elementem polityki wielu przedsiębiorstw jest opracowanie strategii, dzięki której będzie to możliwe. Bez wątpienia, ważną rolę odgrywają działania employer brandingowe. Czym właściwie jest employer branding? Jak skutecznie przyciągnąć pracowników? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czym jest employer branding?

Employer branding czyli budowanie pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcyW praktyce dzieli się go na zewnętrzny i wewnętrzny. Employer branding, czyli budowanie pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy, oznacza szereg działań marketingowych, mających na celu zachęcenie potencjalnych pracowników do rozpoczęcia pracy w danej firmie. Głównym założeniem zewnętrznego employer brandingu jest budowanie wizerunku pracodawcy „z wyboru”, zwiększenie rozpoznawalności na rynku pracy oraz stworzenie miejsca zatrudnienia, w którym kandydaci dostrzegą szansę na rozwój swojej kariery. Firma prowadząca działania employer brandingowe bierze udział we wszelkiego rodzaju targach pracy, promując miejsce zatrudnienia jako jedno z najlepszych.

Wewnętrzny employer branding przeznaczony jest dla obecnych pracowników firmy. Celem tej strategii jest stworzenie przyjaznej atmosfery w miejscu pracy oraz zwiększenie zadowolenia osób zatrudnionych. Niewątpliwie przekłada się na to na efektywność i wydajność wykonywanych obowiązków. Działania te obejmują także świadczenia w postaci darmowej opieki medycznej, benefity i liczne udogodnienia dla pracowników, wszelkie wyjazdy integracyjne, wspieranie pasji, motywowanie osób zatrudnionych, dostosowanie elastycznych godzin pracy, dostęp do nowoczesnych narzędzi oraz wiele innych. Można śmiało stwierdzić, iż employer branding to trwała i niezawodna inwestycja w pracowników.

praca na komputerze

Skuteczne sposoby na budowanie wizerunku pracodawcy

Tworzenie atrakcyjnych ofert pracy

Pomocne w budowaniu wizerunku firmy jest tworzenie atrakcyjnych ofert pracy. W praktyce oznacza to stworzenie ogłoszenia, które zachęci kandydata do podjęcia pracy w danym przedsiębiorstwie. Przygotowując ofertę należy dołożyć wszelkich starań, aby zawierała ona jak najwięcej informacji. Niestety, sporo firm pomija te najistotniejsze, przez co traci wielu kandydatów. Firma, która jawnie przedstawia wszystkie dane, bez wątpienia zyskuje zaufanie wśród poszukujących pracy.

Zobacz  Uprawnienia pracodawcy w kontekście epidemii

Oprócz podstawowych informacji, takich jak nazwa firmy, adres siedziby czy danych kontaktowych, warto umieścić także rozpiętość wynagrodzenia oraz to, co jesteśmy w stanie zaoferować pracownikom. Dodatkowo, możemy krótko przedstawić zasadę działania firmy, jej główne założenia oraz cele. Umiejętności i obowiązki, jakich oczekujemy od potencjalnych pracowników powinny być przedstawione w jasny, zrozumiały sposób. Dzięki temu, firma zyska wiarygodność i prestiż.

Promocja firmy w Internecie

Nie ulega wątpliwości, iż Internet to doskonałe narzędzie rekrutacyjne. Działania z zakresu employer brandingu obejmują także kreowanie wizerunku firmy w sieci. Kandydaci na pracowników szczególną uwagę zwracają na opinie na temat danego przedsiębiorstwa. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby były one jak najlepsze a jednocześnie odzwierciedlały faktyczną sytuację w miejscu zatrudnienia. W obecnych czasach Internet dostępny jest niemal dla wszystkich. Zadowoleni pracownicy z łatwością mogą wyrazić swoją opinię na temat miejsca pracy i polecić ją innym, poszukującym zatrudnienia.

Social media to jeden z najskuteczniejszych sposobów na promocję marki, dlatego warto stworzyć profil, w którym przedstawimy, w jak kreatywnym trybie pracuje nasza firma. To świetna metoda na przyciągnięcie utalentowanych kandydatów. Oczywiście, możliwości budowania wizerunku firmy jest o wiele więcej, chociażby nagrywanie kilkuminutowych filmików czy rozsyłanie listowych zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną.

Dbaj o potrzeby pracownika i warunki pracy

Nie ulega wątpliwości, iż kluczem do odniesienia sukcesu na rynku pracy jest dbałość o potrzeby pracownika oraz zapewnienie dogodnych warunków pracy. Kluczowe jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb osób zatrudnionych i dostosowanie się do nich. Dla wielu może wydawać się to trudne do zrealizowania, jednak sporo właścicieli firm postępuje w myśl zasady, że najlepszy pracodawca to taki, który dba o swoich podwładnych.

Pracownicy z pewnością docenią modyfikacje, takie jak dostęp do świeżej wody w miejscu pracy czy zapewnienie benefitów w postaci smacznych, ciepłych posiłków. Na sukces ma wpływ organizowanie różnego rodzaju szkoleń i wyjazdów, które stwarzają możliwości rozwoju, jak również elastyczne godziny pracy czy tryb pracy zdalnej. Niektóre z firm oferują pracownikom możliwość sporządzenia specjalnej listy życzeń. Czynniki te niewątpliwie przekładają się na wizerunek pracodawcy, który potrafi skutecznie zarządzać zasobami ludzkimi.

Zobacz  Romans w miejscu pracy

Integracja w zespole

O tym, jak ważna jest dobra komunikacja w zespole, nie trzeba długo przekonywać. Podstawą budowania wizerunku pracodawcy, jak i firmy jest przyjazna atmosfera oraz integracja osób zatrudnionych. Budowanie relacji nie leży tylko i wyłącznie po stronie pracowników, ale również właściciela przedsiębiorstwa. Kadra pracownicza w każdej sytuacji powinna mieć poczucie, iż stanowi integralną część firmy, a co za tym idzie, ma bezpośredni wpływ na jej działanie.

Istotnym elementem jest organizowanie eventów i spotkań angażujących wszystkich pracowników. Podczas takiego spotkania osoby zajmujące określone stanowiska w firmie będą mogły porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Doskonałym pomysłem są również wspólne posiłki w miejscu pracy. Dobre relacje wśród zatrudnionych przekładają się na motywację oraz efektywność. Natomiast niejasne sytuacje rodzą niepotrzebny stres i konflikty. Usatysfakcjonowani pracownicy z pewnością nie porzucą swojego miejsca pracy na rzecz innego stanowiska, a dodatkowo będą w stanie polecić swoje miejsce zatrudnienia kandydatom ubiegającym się o zatrudnienie.

integracja w zespole

Planowanie działań biznesowych

Przemyślane i sprecyzowane działania employer brandingowe bez wątpienia przyczyniają się do odniesienia sukcesu przedsiębiorstwa. Istotną kwestią jest planowanie działań biznesowych i konsekwentne dążenie do celu. Niekwestionowaną zaletą wielu pracodawców jest zapewnienie stabilności zatrudnienia. Natomiast, gdy nastąpią ewentualne zmiany, osoba zatrudniona będzie poinformowana o tym odpowiednio wcześniej, dzięki czemu będzie mogła się na nie przygotować. Planowanie procesów biznesowych zapobiega ogólnemu chaosowi i umożliwia rozdzielenie zadań pomiędzy zatrudnionych.

Każdy szef marketingu powinien stronić od podejmowania zarówno gwałtownych, jak i nieoczekiwanych zmian, dzięki czemu zapewni zatrudnionym poczucie bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne podczas działania w myśl employer brandingu. Zmiany, jeśli są nieuniknione, powinny nadejść stopniowo. Równie ważne jest, aby przedsiębiorstwo obrało sobie główny cel, do którego dąży. Dzięki temu, kandydaci mogą dowiedzieć się, co stanowi największe wartości dla firmy. Warto również od czasu do czasu przekazać datek na rzecz dowolnej organizacji. To także wpływa na budowanie marki pracodawcy, a co za tym idzie – przyciąga chętnych.

Zobacz  Zadbaj o zaangażowanie pracownika

Podsumowanie

Rynek pracy nieustannie się rozwija, a właściciele przedsiębiorstw prześcigają się w zdobyciu nowych pracowników. Istotne są także działania podejmowane w kierunku usatysfakcjonowania i utrzymania obecnych pracowników. Odpowiednio wdrożona strategia employer branding pozwoli zarówno pozyskać najbardziej wartościowych kandydatów do pracy, jak również zapewnić najwyższe standardy zatrudnionym.

Nasz wynik:
[Total: 1 Średnia: 5]