Co wpływa na nasze postrzeganie pracodawcy?

Podziel się z innymi

Benefity, wynagrodzenie, bezpieczeństwo zatrudnienia, atmosfera a może równowaga między życiem prywatnym a pracą? Które z tych czynników wpływa na postrzeganie przez pracownika swojego pracodawcy? A może są to wszystkie z nich?

Co Polacy cenią sobie w pracy?

  • Od wielu lat firmy IT prześcigają się w pomysłach jak przyciągnąć do siebie pracowników, którzy szukają nowych wyzwań oraz jak skusić tych niezdecydowanych – mówi Maja Wojciechowska, HR BP w firmie Awareson.

Jakie czynniki cenią sobie przyszli pracownicy poszukując pracy? Równowaga pomiędzy życiem prywatnym to jedno, ale jak się okazuje większość Polaków ceni sobie pracę, która jest dla nich interesująca i daje im możliwość dalszego rozwoju. W jaki sposób więc zatrzymać pracowników? Co wpływa na postrzegania przyszłego pracodawcy?

Chcesz być na bieżąco – sprawdź Raport Nie tylko pieniądze. Rynek pracy IT i SAP 2023 dostepny na stronie: https://www.awareson.com/getthereport/pl/.

W raporcie znajdziesz:

  • tabele z medianami płac na najpopularniejszych stanowiskach IT i SAP,
  • wyniki badań dotyczących motywacji do zmiany pracy przez ekspertów IT i SAP oraz pozostania w danej organizacji,
  • wskazówki doświadczonych managerów IT dotyczące nadchodzących wyzwań na rynku pracy,
  • opinie wybitnych specjalistów IT i SAP na temat trendów technologicznych,
  • praktyczne porady dotyczące nowoczesnego procesu rekrutacji.

Mogłoby się wydawać, że benefity jak karta multisport czy opieka zdrowotna stoją na czele powodów zatrudnienia się bądź pozostania w firmie. Okazuje się, że wręcz przeciwnie! Znajdują się one prawie na samym dole wykresu wszystkich powodów. Co więc dla pracownika liczy się najbardziej?

Aby pracodawca przyciągnął do siebie pracownika i był dobrze przez niego postrzegany musi zaproponować odpowiednie wynagrodzenie adekwatne do stanowiska pracy. Zaraz po tym, w pierwszej trójce znalazła się atmosfera panująca w miejscu pracy oraz wspomniana już wcześniej praca zdalna.

Jak się okazuje możliwość na rozwój czy połączenia pracy z życiem prywatnym znajdują się dopiero po wyżej wymienionych czynnikach. A co z kierownikami czy menedżerami? Zarządzanie firmą i potencjalny przełożony to czynniki znajdujące się w końcowej trójce wykresu. Natomiast szanse na awans lub on sam w sobie leży po środku.

Różnica między kobietami, a mężczyznami

Według badań, kobiety częściej zwracają na atmosferę jaka panuje w miejscu pracy, szkolenia, rozwój i elastyczne zatrudnienie. Mężczyźni natomiast cenią sobie nowoczesne technologie i dobrą reputację przedsiębiorstwa. Poszukując pracownika weź również to pod uwagę.

Co musisz zrobić, żeby przyciągnąć do siebie pracownika?

To, co najbardziej liczy się dla pracownika zostało już wspomniane. Teraz musisz wziąć wszystkie czynniki pod uwagę i postarać się nim sprostać. Najważniejsze jest wynagrodzenie. Nie da się ukryć, że z roku na rok wszystko drożeje, a szalejąca inflacja w niczym nie pomaga. Zaproponuj więc swojemu pracownikowi taką stawkę, która będzie odpowiednia do jego obowiązków na stanowisku pracy. Zadbaj także o atmosferę panującą w Twojej firmie – jeżeli nikt się ze sobą nie będzie lubić to również nikt nie będzie się dobrze. Wynikiem tego będzie poszukiwanie przez pracowników nowej pracy.

Zadbaj również o możliwość spełniania się zawodowego Twoich pracowników. Zwiększy to nie tylko ich motywację do działania, ale również będą wobec Ciebie bardziej lojalni. Pamiętaj – poprzez dbanie o satysfakcję pracowników budujesz pozytywny wizerunek swojej firmy i samego siebie, jako pracodawcy. 

Praca frontend developera i możlwość współpracy z największymi markami w Europie. Więcej informacji na stronie firmy consultingowej Awerson.