Jak znaleźć pracę w Norwegii? – specjalista doradza

Podziel się z innymi

Osoby zainteresowane znalezieniem pracy za granicą szukają ofert zatrudnienia w różnych źródłach. Wciąż popularny jest pogląd, że najlepszy sposób szukania pracy to rozpytywanie o nią wśród znajomych i przeglądnie forów w mediach społecznościowych. Sposób ten, prosty i dostępny dla każdego, nie jest jednak w pełni bezpieczny. Ani polecenie znajomego, ani kontakt z potencjalnym pracodawcą lub pośrednikiem wyłącznie przez komunikator internetowy nie mogą być gwarancją, że w kraju docelowym czekać na nas będzie wymarzone stanowisko pracy i godziwa zapłata.

Skontaktuj się z Biurem Pośrednictwa Pracy

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które nie znają języków obcych, nie mają żadnej wiedzy o specyfice rynku pracy w kraju, w którym chca się zatrudnić. Osoby, które chcą postawić wszystko na jedną kartę, to znaczy zamknąć swoje sprawy w Polsce i wyjechać, żeby zacząć karierę zawodową od nowa. To one najbardziej narażone są na ryzyko oszustwa. Dlatego każdy, kto poważnie myśli o pracy za granicą, np. w Norwegii, powinien skontaktować się z Biurem Pośrednictwa Pracy. Każdy klient Biura ma swojego opiekuna oraz koordynatora rekrutacji, który jest w stanie szybko reagować i podejmować natychmiastowe działania w momencie zmian lub nieoczekiwanych okoliczności. 

Pracownicy Biura to osoby doskonale znające norweski rynek pracy i prawo pracy. Minimalizuja oni ryzyko potencjalnego zatrudnienia naszych rodaków, wykorzystując różne kanały poszukiwań pracodawców, w tym osobiste kontakty w Norwegii. Wielu rekruterów to byli pracownicy norweskich firm, którzy samodzielnie przeszli ścieżkę od pracownika do pracodawcy albo od pracownika do pośrednika. Tylko osoba, która odnalazła się na każdym ze szczebli zawodowej kariery poza granicami swojej ojczyzny jest w stanie pośredniczyć w rzetelny sposób między kontrahentami z zagranicy, a rodakami planującymi emigrację zarobkową. Powierzając komuś takiemu znalezienie satysfakcjonującego nas stanowiska pracy w Norwegii możemy być pewni, że trafimy w ręce rzetelnego pracodawcy i unikniemy kłopotów formalno-prawych na każdym etapie rekrutacji, szczególnie na początku naszej drogi zawodowej za granicą. 

Zarobki na norweskim rynku pracy

Tym, co najbardziej kusi naszych rodaków na norweskim rynku pracy są zarobki. Rzeczywiście, zarobki w Norwegii, np. w cieszącej się wielkim zainteresowaniem Polaków branży budowlanej, znacząco przewyższają zarobki na tych samych stanowiskach w kraju. W Norwegii nie ma czegoś takiego jak uogólniona płaca minimalna dla wszystkich. W poszczególnych sektorach gospodarki obowiązują odrębnie określone poziomy płacy minimalnej, których wysokość rokrocznie negocjowana jest między pracodawcami a związkami zawodowymi. Te minimalne stawki obowiązują zarówno pracowników niewykwalifikowanych jak i wykwalifikowanych. Rynek pracy w Norwegii wciąż jest chłonny i polscy murarze, dekarze, parkieciarze, tynkarze oraz przedstawiciele wszystkich innych zawodów okołobudowlanych są w stanie znaleźć naprawdę satysfakcjonujące i dobrze płatne zajęcie. 

Warto mieć świadomość, że choć osoby bez znajomości języka i deklarujące się jako pracownicy niewykwalifikowani bez problemu znajdą w Norwegii pracę, to wraz z uzupełnieniem umiejętności językowych i podniesieniem kwalifikacji zawodowych zyskują przeszeregowanie do wyższej grupy płacowej. Norwegowie przychylnym okiem patrzą na Polaków uzupełniających wykształcenie i cenią pracowników, którzy stawiają na rozwój zawodowy. Jeśli naprawdę zależy Ci na pracy w norweskiej budowlance, skontaktuj się z dobrym Biurem Pośrednictwa Pracy za granicą i pozwól pracownikowi Biura wyselekcjonować ogłoszenia norweskich pracodawców pod kątem Twojego CV. Pracownik pomoże Ci także w zgromadzeniu dokumentów niezbędnych w związku z legalizacją pobytu w Norwegii, wiążących się z koniecznością nostryfikacji świadectw, dyplomów szkolnych oraz uprawnień do wykonywania zawodu.

Już wiesz jak zacząć pracę w Norwegii. Mimo rozmaitych zawirowań na europejskich scenach politycznych i rynkach pracy zagraniczni pracodawcy wciąż chętnie zatrudniają pracowników z Polski. Polacy są cenieni za pracowitość i zaangażowanie. Pożądani są szczególnie fachowcy oraz osoby ze specjalistycznym technicznym doświadczeniem.

Aktualne ofert pracy w Norwegii możecie znaleźć na https://jobbassistanse.com/praca-w-norwegii/.