Opieka nad osobami starszymi za granicą – czy to się opłaca?
Wraz ze wzrostem popularności tego zajęcia, nasuwają się pytania. Czy to praca dla mnie? Jaki jest zakres obowiązków w tej pracy? Czy to zajęcie jest opłacalne? Dlatego stworzyliśmy artykuł z którego dowiesz się o plusach i minusach pracy, jako opiekun osoby starszej za granicą. Oto kilka istotnych faktów o tej pracy.
Wyjazd za granicę, czyli rozłąka z bliskimi
Wyjazd na kontrakt za granicę wiąże się z tym, że przebywamy w obcym kraju, z dala od naszych bliskich, przez co najmniej kilka miesięcy z rzędu. Z reguły, podczas wyjazdów opiekunowie nie wracają do Polski na odwiedziny. Może to znacząco pogorszyć samopoczucie opiekuna, który pracuje daleko od męża, żony czy dzieci i wnuków. Dlatego, praca opiekuna może nie być odpowiednia dla wszystkich. Tutaj liczy się pewnego rodzaju samowystarczalność oraz wytrwałość.
Praca, która wymaga oddania
Można by zakładać, że praca opiekuna zaczyna się i kończy tylko na pomaganiu seniorowi w codziennych czynnościach. Jednak nie jest to do końca prawdą. Opiekun przede wszystkim towarzyszy podopiecznemu, rozmawia z nim, przełamuje nieco codzienność wypełnioną cierpieniem i samotnością. O pomoc opiekuna proszą właśnie rodziny, które same nie mogą sprawować takiej opieki nad swoimi bliskimi i dlatego właśnie, opiekun staje się niejako przedłużeniem rodziny. Wsparcie emocjonalne jest tak samo istotne w tej pracy, jak pomoc w codziennych czynnościach.
Odporność na stres
Choć przez całość trwania kontraktu może nigdy nam się nie przydarzyć żadna sytuacja skrajna i kryzysowa, mają one miejsce i trzeba być na to przygotowanym. Prosta wiedza na temat chociażby tego, jak wykonywać reanimację, co zrobić, gdy dorosły się krztusi, jak zajmować się osobą, która cierpi na schorzenia umysłu – wszystko może okazać się przesądzające o życiu i śmierci. A gdy ona nadejdzie, to także duże obciążenie psychiczne dla opiekuna. Wszystko to składa się na to, że praca ta bywa niekiedy bardzo stresują i szybkie oraz trzeźwe myślenie mogą uratować komuś życie.
Język
Kompetencje językowe mają tutaj ogromne znaczenie. Wyjazd za granicę wiąże się z tym, że ciągle musimy porozumiewać się z innymi ludźmi w obcym języku, dlatego jego znajomość może nam zaoszczędzić wiele stresu. Daje to komfort opiekunowi, który samodzielnie jest w stanie poruszać się po mieście i zrozumieć potrzeby swojego podopiecznego, a także seniorowi i jego rodzinie, którzy mają okazję poznać opiekuna, przekazać mu wszystkie ważne informacje, zaprzyjaźnić się z nim. Wiele agencji pośredniczących sprawdza kompetencje językowe swoich kandydatów na opiekunów, dlatego warto podszkolić nieco język, jeśli myślimy o wyjeździe.
Zarobki
Oczywiście, na każdy minus bądź wyzwanie związane z tą pracą, przypada także plus. W tym wypadku, jednym z większych plusów tego zawodu są zarobki. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech zazwyczaj gwarantuje pensję w wysokości od 900 do 1300 euro miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki, jeden wyjazd może zapewnić opiekunowi kilka miesięcy życia w Polsce. Jest to jeden z głównych czynników, dlaczego tak wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę.
Satysfakcja
Praca opiekuna przynosi wiele możliwości rozwoju i daje także duże pokłady satysfakcji. Opiekun niesie pomoc, jest przyjacielem i towarzyszem. Praca opiekuna to zdecydowanie zajęcie dla osób empatycznych, wytrwałych i lubiących pracę z drugim człowiekiem. Właśnie takie osoby mają największe szanse na wykonywanie zawodu opiekuna.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.