7 prostych sposobów na znalezienie najlepszych kandydatów

Podziel się z innymi

W dzisiejszych czasach pracodawcy i rekruterzy nie mają łatwego zadania. Rynek pracy jest niezwykle konkurencyjny i znalezienie odpowiedniego kandydata staje się coraz trudniejsze. Istnieją jednak pewne sposoby, które pozwolą Ci zakończyć sukcesem proces rekrutacji.

W dzisiejszych czasach pracodawcy i rekruterzy nie mają łatwego zadania. Rynek pracy jest niezwykle konkurencyjny i znalezienie odpowiedniego kandydata staje się coraz trudniejsze. Istnieją jednak pewne sposoby, które pozwolą Ci zakończyć sukcesem proces rekrutacji.

Plan artykułu:

  1. Szukam pracownika – od czego mam zacząć?
  2. Znalazłem pracownika, ale czy to ten właściwy?
  3. 7 prostych sposobów na znalezienie najlepszych kandydatów
  4. System rekrutacyjny – Twój najlepszy przyjaciel w procesie rekrutacji
  5. Podsumowanie

Szukam pracownika – od czego mam zacząć?

Szukanie pracownika przypomina czasem szukanie igły w stogu siana. Dobrze zaplanuj więc każdy etap poszukiwań, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie tego idealnego kandydata.

Dokładnie określ swoje wymagania

To kluczowy element rekrutacyjnej układanki. Nie chodzi o płeć, kolor włosów, czy wiek – tu musisz skonkretyzować, jakie umiejętności, doświadczenie i kwalifikacje są niezbędne do wykonywania danej pracy. Zastanów się, jakie cechy osobowości i charakteru mogą mieć znaczenie na tym stanowisku.

Stwórz precyzyjną treść ogłoszenia o pracę

„Szukamy uśmiechniętej osoby do pracy w młodym i ambitnym zespole…” – to chyba najgorsza, krzywda, jaką sam sobie może wyrządzić pracodawca. Pożegnaj ogólniki i frazesy. Napisz konkretnie, kogo szukasz, na jakie stanowisko, z jakim zakresem obowiązków i odpowiedzialności. Podaj takie szczegóły oferty jak informacje o wynagrodzeniu, godziny pracy. Wymień korzyści – niech przyszły pracownik od razu zdecyduje, czy chce u Ciebie pracować.

Zamieść ogłoszenie w miejscach o dobrej widoczności

Ogłaszaj się tam, gdzie potencjalni pracownicy Cię zauważą. Świat stoi mediami społecznościowymi – może warto zainwestować w płatną reklamę o dużym zasięgu? Masz firmową stronę www – zadbaj o zakładkę kariera. Szukasz specjalisty – umieść ogłoszenia na branżowych portalach.

Nie bój się selekcjonować kandydatów

Odpowiedzi na ogłoszenia zaczną wreszcie napływać. Część z nich z pewnością będzie zupełnie rozmijać się z Twoimi wymaganiami. Nie bój się od razu dokonywać selekcji. Nie ma sensu zapraszać na indywidualne rozmowy każdego kandydata. Skup się na tych, którzy od początku dobrze rokują.

Znalazłem pracownika, ale czy to ten właściwy?

Załóżmy, że do lejka rekrutacyjnego „wpadli” pierwsi kandydaci. Etap pierwszej selekcji już za Tobą i zostało kilka osób, a Ty nie możesz się zdecydować kogo wybrać. Oto co możesz zrobić na tym etapie.

Weryfikacja kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego

Sprawdź, czy kandydat rzeczywiście posiada wymagane przez Ciebie kwalifikacje i doświadczenie. Upewnij się, że wspomniane w CV wykształcenie jest rzeczywiście udokumentowane w jakiś sposób (dyplomy, certyfikaty, poświadczenia).

Ocena umiejętności praktycznych

Poproś kandydata o wypełnienie testu wiedzy, testu językowego lub o rozwiązanie zadania kwalifikacyjnego (zadanie praktyczne). A może kandydat mógłby przedstawić projekt, który samodzielnie zrealizował dla byłego pracodawcy?

Ocena umiejętności miękkich

To często pomijany temat, a przecież oprócz umiejętności technicznych i doświadczenia, ważna jest umiejętność komunikacji, chęć współpracy, elastyczność, zdolność do rozwiązywania problemów oraz inicjatywa. Spróbuj ocenić, czy pod tym kątem kandydat rzeczywiście pasuje do Twojej firmy.

Obserwuj zachowanie kandydata

W dobie wideorozmów może nie być to łatwe zadanie, ale nawet samo przygotowanie do takiej rozmowy da Ci pewne wskazówki. Strój, ton głosu, miejsce na rozmowę wybrane przez kandydata zdradzą wiele.

Jeśli spotykasz się z kandydatem osobiście, postaraj się wynotować swoje spostrzeżenia – nastawienie, ton głosu, gestykulacja, przełamanie bariery fizycznej (podanie ręki na powitanie / pożegnanie) itd. Notatka ze spotkania, na którym coś wzbudziło Twoją niechęć, może być niezwykle istotna na dalszym etapie selekcji.

Nie wierz na słowo, potwierdź referencje

Kandydat powiedział, że świetnie dogadywał się z poprzednim pracodawcą, był niezastąpionym członkiem zespołu, świetnym współpracownikiem i… właściwie, dlaczego odszedł? Sprawdzaj referencje każdorazowo, a zwłaszcza, jeśli rekrutujesz na bardzo odpowiedzialne lub specjalistyczne stanowisko. List polecający, referencje pisemne, kontakt do byłego przełożonego – nie bój się zweryfikować, czy są prawdziwe.

Oceń, czy kandydat będzie pasował do kultury organizacyjnej Twojej firmy

Przeprowadź test, w którym kandydat zmierzy się z pytaniami o wartości i styl pracy. Wyniki pozwolą Ci określić, czy to jest osoba, która będzie identyfikować się z firmą. Dużo powie Ci również sposób zachowania kandydata, jego wygląd, sposób komunikacji. Zbierz te elementy w całość i dokonaj odpowiedniego wyboru.

Kiedy będziesz wreszcie mieć przed sobą tylko jedno CV, przedstaw kandydatowi szczegóły swojej oferty. Jeśli Twój wybór był trafny, ta osoba nie powinna się długo namyślać i z powodzeniem zamkniesz wakat.

7 prostych sposobów na znalezienie najlepszych kandydatów

To wszystko powyżej, to standardowe składowe procesu rekrutacji. Możesz je wzbogacić o 7 dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci w jeszcze skuteczniejszym poszukiwaniu najlepszych kandydatów.

1) Zatrudnij agencję pośrednictwa pracy lub headhuntera

To wcale nie jest opcja dla leniuszków! Agencje pracy i headhunterzy mają dostępy do ogromnych baz kandydatów, a i często posiadają specjalistyczną wiedzę na temat rynku pracy. Czasem taka inwestycja w zewnętrzną pomoc zwraca się bardzo szybko!

2) Pisz oferty, które złapią kandydatów za serce

No, może bez przesady z tą literackością. Mów do kandydata konkretnie, jego językiem, tak aby Cię dobrze zrozumiał. Zawsze twórz ofertę pracy kierując ją do konkretnej osoby – nie używaj szablonów, nie kopiuj konkurencji!

3) Wykorzystaj siłę mediów społecznościowych

To nie znaczy, że musisz założyć firmowe konta na każdej platformie! Szukaj tam, gdzie są kandydaci. Możesz sięgnąć po poradniki, na przykład – Jak skutecznie wyszukiwać kandydatów na LinkedIn?, które pomogą Ci sprawnie publikować oferty pracy we właściwych miejscach.

4) Wykorzystaj system poleceń

Zapytaj obecnych pracowników czy mogą polecić kogoś odpowiedniego na dane stanowisko lub zastosuj sourcing.

5) Eventy rekrutacyjne to wcale nie przeżytek!

Zorganizuj event rekrutacyjny lub weź udział w jakimś. Popularne targi pracy to możliwość zdobycia nowych kontaktów i szansa na znalezienie zmotywowanych kandydatów.

6) Postaw na networking

Wykorzystaj sieć kontaktów branżowych, biznesowych, a nawet prywatnych. Po nitce do kłębka! Czy online, czy osobiście – niech znajome osoby wiedzą, że Twoja firma poszukuje pracownika i niech się tą informacją dzielą dalej.

7) Użyj odpowiednich narzędzi

Zautomatyzuj swoje poszukiwania wykorzystując technologię – bazy CV, portale rekrutacyjne czy aplikacje mobilne, które pomagają w pozyskiwaniu kandydatów. Dzięki narzędziom przyśpieszysz znacznie cały proces.

System rekrutacyjny – Twój najlepszy przyjaciel w procesie rekrutacji

Jeśli jeszcze nie korzystasz z żadnego systemu rekrutacyjnego, to właśnie nadszedł dobry moment na wdrożenie takiego rozwiązania. Zobacz, co robi Twój nowy przyjaciel (i największe wsparcie!):

  • Skraca czas rekrutacji dzięki automatyzacji wielu kroków w procesie.
  • Zwiększa efektywność działań, bo pomaga łatwo porównać kandydatów i ocenić, czy będą pasować do postawionych wymagań.
  • Poprawia doświadczenia kandydatów, ponieważ ułatwia komunikację z nimi, pozwala zachować transparentność i wymogi prawne.
  • Umożliwia wygodne śledzenie postępów każdego kandydata w procesie rekrutacyjnym, co ułatwia koordynację działań pomiędzy członkami zespołu rekrutacyjnego.
  • Umożliwia precyzyjny wybór dzięki wprowadzeniu kryteriów oceny kandydatów – ułatwia selekcję i zwiększa jej dokładność.

W skrócie – system rekrutacyjny, to pomocnik, z którym na prawdę warto się zaprzyjaźnić!

Podsumowanie

Czy szukanie igły w stogu siana jest trudne? Tak, ale nie niemożliwe! Podobnie jak z poszukiwaniem idealnego kandydata. On tam gdzieś na Ciebie czeka, musisz tylko wiedzieć, jak się zabrać do tych poszukiwań. Powyższe wskazówki powinny pomóc Ci zwiększyć wydajność poszukiwań i szybko zapełnić wakaty.