Rośnie fala rotacji w przedsiębiorstwach

Podziel się z innymi

Okazuje się, iż mamy do czynienia z rosnącą falą rotacji pracowników w przedsiębiorstwach. Obecnie bowiem pracownicy nie tylko chcą więcej zarabiać, lecz są oni coraz bardziej niezadowoleni z dotychczasowego miejsca pracy, które nie gwarantuje im oczekiwanych warunków oraz ścieżek rozwoju. Tym samym w najbliższym czasie spodziewać się można rotacji zatrudnionych na polskim rynku pracy.

Co zatem jest istotne w kontekście spodziewanych zmian na polskim rynku pracy?

Zasadniczo w styczniu bieżącego roku mieliśmy do czynienia ze wzrostem liczby aplikacji składanych przez kandydatów na oferty pracy i wzrost ten wyniósł niemalże 20,0% względem roku ubiegłego, co oznacza kilkaset tysięcy nowych zgłoszeń. Dla porównania, w całym 2023 roku kandydaci złożyli łącznie o 14,0% więcej aplikacji w odpowiedzi na oferty pracy, niż miało to miejsce rok wcześniej. Zatem eksperci uważają, iż wszystko to potwierdza, że przybywa w Polsce osób aktywnie poszukujących pracy, bądź też planujących ją zmienić w najbliższym czasie.

Jak podkreśla Anna Goreń, starsza specjalistka do spraw PR i CRS w Pracuj.pl, zgodnie z najnowszym badaniem dotyczącym mobilności polskich pracowników, aż 44,0% z nich ma zamiar aktywnie poszukiwać pracy. Dla porównania, w I kwartale 2023 roku odsetek ten wynosił 41,0%, a jednocześnie z 84,0% do 85,0% wzrosła liczba badanych, którzy pozostają otwarci na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy, gdyby taka pojawiła się w najbliższych miesiącach.

Stąd też, jak słusznie zauważa Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland, dla wielu doświadczonych ekspertów, którzy są pewni swych wartości oraz posiadanych kompetencji, obecny czas jest sprzyjającym zmianom zawodowym, o ile otrzymają oni satysfakcjonującą ofertę.

Jednocześnie z badań agencji Randstad wynika, iż 8,0% pracowników już teraz aktywnie poszukuje pracy, a 46,0% osób, które jeszcze tego nie robią, przegląda oferty i jeśli nadarzy się interesująca propozycja, to mogą rozważyć zmianę zawodową. Biorąc zatem pod uwagę, że w Polsce jest 17 mln osób zatrudnionych, przyjąć można, iż szukających aktywnie pracy jest dziś już nawet około 3 mln osób.

Z danych posiadanych przez serwis Pracuj.pl wynika, iż obecnie najczęściej aplikacje składają osoby:

  • pracujące w sprzedaży
  • pracujące w administracji biurowej
  • wykonujące pracę fizyczną

To one właśnie odpowiadają za połowę składanych ofert. Podobne wnioski płyną również z danych posiadanych przez agencje zatrudnienia, których przedstawiciele wskazują, iż widać zmiany na tym tle względem roku ubiegłego.

Jak podkreśla Mateusz Żydek z Randstad, obecnie najczęściej poszukują aktywnie pracy:

  • sprzedawcy
  • kasjerzy
  • inżynierowie
  • pracownicy fizyczni niewykwalifikowani
  • osoby z sektora edukacji
  • pracownicy administracji publicznej

Przed rokiem z kolei dominowali głównie pracownicy dużych przedsiębiorstw i korporacji, specjaliści, kierownicy i top menedżerowie, a także osoby zatrudnione w opiece zdrowotnej, pomocy społecznej, finansach oraz ubezpieczeniach i budownictwie. Te zmiany są wyraźnym efektem innej koniunktury na rynku pracy oraz odmiennej kondycji ekonomicznej w poszczególnych sektorach polskiej gospodarki.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w kontekście nadchodzących zmian na rynku pracy w naszym kraju?

Otóż, jak podkreśla Anna Dzhobolda, dyrektor departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal, rotacja obecnie widoczna jest zarówno na najniższych stanowiskach, gdzie osoby potrafią zmienić pracę, gdy dostaną podwyżkę i to nawet małą, a także na najwyższych stanowiskach, gdzie podwyżka może być już znacząco wyższa.

Analizując rynek pracy z kolei w kontekście cudzoziemców widać, iż jak tylko przykładowo Ukraińcy poznają język polski, realia naszego rynku czy też poczują się pewniej, od razu zmieniają pracę, nie przywiązując się do jednego pracodawcy. Pozycję wyczekującą w tym w zakresie przyjmują jedynie osoby, które nie lubią ryzyka, cenią sobie stabilność i nie są pewni swojej wartości na rynku pracy.

Niewątpliwie dużą otwartość na zmianę pracy w tym roku widać u specjalistów w obszarze logistyki i zakupów, co może być podyktowane dużą liczbą ofert na tym rynku. W przypadku osób zatrudnionych z kolei w sektorze budownictwa oraz nieruchomości takie plany ma niemalże co czwarty badany i w tym przypadku odsetek takich osób wzrósł aż o 10,0% w porównaniu z rokiem 2023.

W kontekście powodów takiego stanu rzeczy podkreślić należy, iż główną motywacją pracowników do zmiany zatrudnienia jest chęć polepszenia poziomu zarobków. Z danych portalu Pracuj.pl wynika, że jest to ważny argument dla 52,0% respondentów, co jest niewątpliwie konsekwencją rosnących kosztów życia w związku z inflacją czy też rosnącymi bieżącymi opłatami, takimi jak czynsz za mieszkanie, ubezpieczenie czy też utrzymanie samochodu.

Niewątpliwie też w ostatnim czasie mamy do czynienia z wyraźnie rosnącym niezadowoleniem z dotychczasowego miejsca pracy i jest tutaj mowa o czynnikach związanych z atmosferą w organizacji, ze wsparciem ze strony szefostwa, z docenieniem bądź też poczuciem wypalenia zawodowego. Stąd też pośród istotnych powodów do zmiany zatrudnienia, jak wynika z danych posiadanych przez portal Pracuj.pl, wymienia się takie elementy, jak:

  • brak możliwości rozwoju w obecnym miejscu pracy – 27,0% badanych
  • poczucie bycia niedocenianym w organizacji – 24,0% badanych
  • chęć zmiany branży bądź zawodu – 19,0% badanych

Jak podkreśla Agnieszka Kolenda, kolejnymi czynnikami popychającymi pracowników do zmiany w zakresie zatrudnienia są chociażby złe relacje z menedżerem, przeciążenie pracą czy też brak pracy elastycznej, a w tym zdalnej czy też hybrydowej. Pracownicy poza tym podkreślają, iż pośród pozafinansowych elementów oferty największą siłę przyciągania ma model pracy dopasowany do indywidualnych preferencji, możliwości rozwoju czy też utrzymywanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

Co jeszcze jest istotne w kontekście aktualnych tendencji na rynku pracy?

Generalnie do niedawna pracownicy, gdy nie byli w sytuacji, gdzie byliby zmuszeni zmienić pracę, rozważali zmianę pracy, gdy oferta pracodawcy była wyższa mniej więcej o 10,0% od ich obecnego wynagrodzenia. W tym kontekście przede wszystkim inflacja oraz ostatnie wzrosty płacy minimalnej, jak i wzrost przeciętnego wynagrodzenia sprawiły, iż mamy do czynienia ze zmianą podejścia kandydatów.

Jak zauważa Mateusz Żydek, gdy największej grupie pracowników płace w roku ubiegłym wzrosły o 5,0 do 10,0%, a dane GUS z grudnia 2023 pokazują wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 9,6%, to pracownicy decydując się na zmianę pracodawcy, oczekiwać będą płacy wyższej o 15,0 do 20,0%.

Tak naprawdę ich oczekiwania zrewidować mogą dopiero oferty faktycznie dostępne na rynku pracy w naszym kraju, gdzie już dziś widać, iż pracodawcom coraz trudniej, chociażby z powodów finansowych, przyciągać znacznie większymi pieniędzmi. Jednocześnie coraz mniej pracowników mówi o dostępności ofert, które przebijają propozycję dotychczasowego pracodawcy, bowiem przed kwartałem takie możliwości dostrzegało 69,0% badanych, a obecnie już jedynie 65,0% badanych.

Warto podkreślić, iż w niektórych grupach ten odsetek jest wyraźnie niższy, a najbardziej dobitnym przykładem są deklaracje pracowników z sektora IT, którzy do niedawna możliwości lepszego zatrudnienia na rynku dostrzegali najczęściej, natomiast obecnie widzi je jedynie 60,0% respondentów z tej grupy zatrudnionych.

Podsumowując, zasadniczo mamy do czynienia ze zmianami występującymi na polskim rynku pracy. Tak naprawdę spodziewać się można obecnie rosnącej fali rotacji w przedsiębiorstwach, która spowodowana jest zmianą oczekiwań pracowników. Generalnie nie tylko chcą oni bowiem obecnie więcej zarabiać, lecz także coraz częściej bywają niezadowoleni z dotychczasowego miejsca pracy, nie gwarantującego im oczekiwanych warunków. Często powodem do poszukiwania zmiany zatrudnienia jest obecnie brak możliwości rozwoju w obecnym miejscu pracy, poczucie bycia niedocenianym w organizacji czy też chęć zmiany branży lub zawodu. Coraz częściej też brana jest pod uwagę równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym czy też model pracy dopasowany do indywidualnych preferencji zatrudnionego.