Jak przetrwać okres próbny?

Podziel się z innymi

Po wstępnych formalnościach i podpisaniu umowy, nadchodzi czas wzajemnego poznania się pracowników i pracodawców. Okres próbny to multum możliwości dla obu stron.

Okres próbny nie przekracza trzech miesięcy, a umowa powinna zostać sporządzona na piśmie. Pracownikowi przysługuje okres wypowiedzenia dostosowany do długości okresu próbnego, gdzie maksymalnie może trwać 2 tygodnie przy 3 miesiącach próby i 3 dni przy zawarciu umowy na krócej niż 2 tygodnie. To czas, gdy zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą ocenić siebie nawzajem, sprawdzić wzajemne relacje, zrozumienie oraz zdecydować o przyszłości.

Wiadomo, większa odpowiedzialność, a co za tym idzie konsekwencje, spoczywają na pracowniku. Musi on opanować stres i sprawić, że firma uzna go za osobę wartą zainwestowania w niego i dalszej, dłuższej, współpracy.

Pierwsze wrażenie

Nie oszukujmy się, większość z nas jest wzrokowcami i lubi oceniać ludzi po samym wyglądzie i pierwszych gestach przy poznaniu. Zaczynając pracę w nowym miejscy ważne jest, żeby odpowiednio dobrać strój. Elegancja i stopnień wymaganego profesjonalizmu powinny zostać określone przed pierwszym dniem przez przełożonego. Od siebie zadbaj o czysty, schludny strój. Wyzywające kolory czy wzory nie są dobrym wyborem, chyba że jako akcent, który pozwoli innym nas zapamiętać. Nie watro także ubierać się w same markowe i drogie rzeczy, bo możemy zostać uznani za snobów. Dopełnieniem każdego stroju jest uśmiech lub po prostu pogodny wyraz twarzy.

Obserwacja i hierarchia

Trzeba zwrócić uwagę na zwyczaje panujące w firmie, sposób komunikacji i pracy. Zapoznając się z szeregiem niepisanych reguł, łatwiej uniknąć wpadki. Każde miejsce rządzi się swoimi prawami, dlatego jako nowa osoba nie staraj się skupiać na sobie niepotrzebnej uwagi, bo możesz kogoś urazić. Znajdź wśród tłumu najważniejsze jednostki i współpracuj z nimi najlepiej jak umiesz.

Kultura

Zadbaj o dobre ważenie, wykazując się kulturą osobistą i taktem. Nic tak dobrze nie mówi o drugim człowieku jak jego zachowanie względem innych i umiejętność dostosowania się do sytuacji. Pamiętaj, że przez okres próbny ocenia cię nie tylko pracodawca, ale także twój zespół, którego decyzja może być kluczowa, ponieważ współpraca międzyludzka często jest ważniejsza od innych aspektów przyjęcia. Pracowanie w miłej, zgranej ekipie sprzyja dobremu samopoczuciu i oddaniu się sprawie. Unikaj plotkowania, ten niegrzeczny nawyk nikogo nie zaprowadził ku lepszej przyszłości, a osoby koniecznie chcące wzbudzić w ten sposób twoją sympatię nie mogą być szczere. Uważaj co i do kogo mówisz.

Pytania

Chęć poszerzania swojej wiedzy i kompetencji zawsze jest dobrze oceniana. To nie podstawówka, gdzie wstydliwie podnosiło się rękę albo bało przyznać się do niewiedzy. Jeżeli czegoś nie wiesz, śmiało pytaj. Dzięki temu wystrzeżesz się niepotrzebnych błędów oraz poznasz lepiej osoby, z którymi masz pracować. Pamiętaj jednak, żeby dobrze słuchać rad i staraj się nie pytać o to samo dwa razy, ponieważ możesz zostać uznany za osobę wolno uczącą się nowych rzeczy. Na okresie próbnym szybko zauważysz kto jest życzliwy, przerywając drobne czynności, by służyć radą i pomocą.

Powściągliwość

Jako nowy pracownik musisz trzymać mały dystans. Nie ma mowy tutaj o odsuwaniu się od otoczenia, ale o stopniowe wkraczanie w zespół. Osoby streszczające swoją biografię każdej napotkanej osobie nie są postrzegane jako warte zaufania. Lubimy, gdy ktoś nas słucha i radzi, dlatego pozwalaj starszym pracownikom opowiedzieć coś o sobie i firmie, ułatwiając im to zachęcającymi pytaniami i zainteresowaniem. Nie staraj się także na siłę spoufalać z mocnymi grupami. W każdym miejscu są grupki ludzi, którzy są mocniej zżyte od innych, nie walcz o ich uwagę. Jeżeli sami zaproszą cię do rozmowy czy stolika, przy którym siedzą, skorzystaj z zaproszenia, ale robiąc to na siłę tylko zrazisz do siebie większość osób.

Przedwstępna ocena

Dobrym pomysłem jest prośba o spotkanie z przełożonym. Mniej więcej w połowie okresu próbnego poproś o informację zwrotną, gdzie dowiesz się jak widzi cię i twoją przyszłość w firmie. Dzięki temu będziesz mieć jeszcze czas na ewentualną poprawę i polepszenie swojej sytuacji. Poza tym, wykażesz się zaangażowaniem i pokażesz, że zależy ci na zatrudnieniu i dalszej karierze.