Odpowiedzialność za szkody materialne pracodawcy

Odpowiedzialność za szkody materialne pracodawcy

19 września 2017 0 Autor Paweł
Podziel się z innymi

Jeśli pracownik swoim działaniem doprowadził do szkody rzeczy należącej do pracodawcy, to wiąże się to z odpowiedzialnością majątkową. Odpowiedzialność ta opiera się na zasadzie winy.

Nie jest ona wbrew pozorom tak łatwa do udowodnienia i podlega wielu restrykcjom. Przede wszystkim musi być efektem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, a ponadto to działanie musi być uznane za zawinione. Nieistotne czy wina jest celowa, czy nie.

Co można zaliczyć do winy umyślnej? Jest to sytuacja, w której zamiarem pracownika jest wykonanie lub niewykonanie swoich zadań, które mają skutkować szkodą po stronie pracodawcy. Podobnie interpretowana jest sytuacja, kiedy pracownik nie dąży do wywołania szkody, ale zdaje sobie sprawę, że jego działania mogą ją spowodować i swoim postępowaniem godzi się na to.  Nieumyślne zawinienie wiąże się z niedbalstwem – kiedy pracownik nie zachował należytej staranności przy wykonywaniu swoich zadań.

Odpowiedzialność pracownika ograniczona jest wysokością rzeczywistej szkody poniesionej przez pracodawcę. Tym samym, pracownik nie odpowiada za utracone korzyści i możliwości zarobku pracodawcy, tylko za faktyczny uszczerbek finansowy. Inną sytuacją jest, jeśli jednak szkoda została poczyniona z pełną premedytacją. Wtedy pracownik musi zrekompensować także spodziewane, prognozowane korzyści.

Przy ewentualnym sporze sądowym to pracodawca ma obowiązek udowodnić, iż szkoda materialna powstała w wyniku winy pracownika. Jednocześnie należy pamiętać, iż nie może on być ukarany za część szkody, która powstała w sytuacji, kiedy to inny pracownik zawinił. Przykładowo: jeśli ktoś uszkodził maszynę produkcyjną, to ukarany nie może być pracownik, który później również przy niej pracował, a co skutkowało błędnie wykonanymi produktami.

W przypadku sytuacji, kiedy zawinionych jest kilka osób, to odpowiadają materialnie za szkody współmiernie do popełnionego przewinienia. Jeśli nie jest to możliwe do ustalenia, to odpowiadają oni po równo.

Zobacz  Czy chcesz przez resztę życia sprzedawać słodzoną wodę, czy wolisz iść ze mną i zmieniać świat?
Nasz wynik:
[Total: 0 Średnia: 0]