Praca za granicą, czyli jak połączyć zarabianie z podróżowaniem?
W dobie rosnącej inflacji i kryzysu gospodarczego coraz trudniej o znalezienie pracy, w której wynagrodzenie zaspokoiłoby wszystkie potrzeby gospodarstwa domowego. Dlatego coraz częściej Polacy rozważają czasową lub stałą emigrację zarobkową do innych krajów, w których mogą liczyć na wyższe zarobki i pewną pracę.
Jednak praca za granicą to nie tylko lepsze zarobki, ale również możliwość poznania nowych miejsc, kultury i języka bez ponoszenia dodatkowych kosztów podróży. O czym warto wiedzieć, planując dłuższy pobyt poza granicami kraju?
Różnice kulturowe
Co kraj, to obyczaj – z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy, kto chociaż raz wyjechał za granicę. Przed podróżą do innego kraju warto dowiedzieć się, jakie panują w nim zwyczaje. Wcześniejsze poznanie zasad pozwoli na łatwiejsze dostosowanie się do nich. Dla przykładu – we Francji numery mieszkań i domów są często nadawane w losowej kolejności, dlatego niezbędne jest poruszanie się po francuskim mieście z nawigacją. Z kolei w Niemczech zdecydowana większość sklepów jest w niedzielę zamknięta, dlatego należy pamiętać o wcześniejszym zrobieniu zakupów.
Komunikacja
Różnice między krajami dotyczą również komunikacji i transportu. Jeśli planujesz wyjazd własnym samochodem, dowiedz się, jakie zasady ruchu drogowego panują w danym kraju. Poznaj również najpopularniejsze środki transportu, jakimi można podróżować w miejscu, do którego się udajesz. Na przykład we Francji bardzo dobrze rozwinięta jest sieć kolejowa, a w Niemczech najpopularniejsze w mieście są tramwaje. Dobrze rozwinięta jest też oczywiście sieć drogowa.
Czas wolny
Pobyt w innym kraju to przede wszystkim możliwość poznawania nowych miejsc. Zabytki, plaże, góry, piękne krajobrazy – każdy region ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji odwiedzającym. Na miejscu można skorzystać z wypożyczalni samochodów czy rowerów, by poznać nie tylko bliższe, ale także dalsze zakątki. Nie należy zapominać również o regionalnej kuchni – warto posmakować lokalnych specjałów.
Co zabrać ze sobą na wyjazd?
Przed wyjazdem za granicę skompletuj dokumenty (nie zapomnij o dowodzie osobistym i karcie EKUZ), spakuj niezbędne rzeczy osobiste oraz odzież roboczą. Pasjonaci podróżowania mogą zaopatrzyć się również w przewodniki turystyczne. Nie ma potrzeby zabierania większej liczby rzeczy – zakwaterowania przeważnie są dobrze wyposażone.
Wiele osób łączy wyjazd do pracy za granicę z podróżowaniem, co jest bardzo ciekawym pomysłem. Spędzenie kilku tygodni lub miesięcy w innym kraju jest doskonałą okazją, by go lepiej poznać, nie ponosząc dodatkowych kosztów na przejazd i zakwaterowanie.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.
dla mnie wyjazd do pracy to głównie wyjazd do pracy, ale jednak na zwiedzanie czy normalne życie poza robotą też jest czas. trzeba wkońcu odpoczywać. dlatego cieszę się,że pracuję przez otto, oni mi wszystko załatwiają a ja nie muszę robić nadgodizn i wypruwać sobie żył żeby życ normalnie.