Praca w USA – jak uzyskać wizę pracowniczą?
Myślisz nad legalną pracą w USA? W takim razie temat wizy pracowniczej powinien szczególnie Cię zainteresować. Poznaj najważniejsze informacje.
Wiza wizie nierówna. Jakie są rodzaje wiz pracowniczych do USA?
Choć od listopada 2019 roku Polska znajduje się wśród krajów biorących udział w ruchu bezwizowym do USA, dotyczy to wyłącznie celów turystycznych i biznesowych, w których odbywa się wizytę nieprzekraczającą 90 dni. By rozpocząć legalną pracę w Stanach Zjednoczonych, wciąż wymagana jest odpowiednia wiza.
Wśród wiz pracowniczych do USA wyróżniamy między innymi:
- wizę H-1B przeznaczoną dla osób posiadających wysokie kwalifikacje, udokumentowane przynajmniej tytułem licencjata zawodu specjalistycznego, określonego przez Urząd Imigracyjny (USCIS). Jest ważna przez niecałe 3 lata i możesz ją przedłużyć na kolejne 2 lata, nawet jeśli zmieniasz pracodawcę;
- wizę H-2B przeznaczoną dla pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych, na których w danym momencie jest największe zapotrzebowanie w USA;
- wizę H-3 przeznaczoną dla osób, które w USA mają zamiar odbyć maksymalnie 2-letni staż w dziedzinie innej niż wskazuje ich wykształcenie;
- wizę L-1 przeznaczoną dla pracowników z przynajmniej rocznym stażem w firmie posiadającą swoją siedzibę lub filię w USA, którzy zostali oddelegowani do pracy w Stanach Zjednoczonych przez swojego pracodawcę;
- wizę O przeznaczoną dla osób szczególnie uzdolnionych w m.in. dziedzinie nauki, sztuki, biznesu, sportu, kinematografii. Jest ważna maksymalnie 3 lata.
Warto pamiętać, że wyłącznie wiza L-1 daje gwarantowane prawo do ubiegania się o wizę dla najbliższej rodziny, w tym o pozwolenie na pracę dla współmałżonka i pozwolenie na naukę dla dzieci. Co prawda jest to również możliwe w przypadku wizy H-1B, jednak o wiele trudniejsze i nie zawsze wykonalne.
Wiza pracownicza do USA – jak ją zdobyć?
W zasadzie w przypadku każdej z wiz, możliwość uruchomienia całej procedury pojawia się dopiero na zlecenie obecnego lub przyszłego pracodawcy, który również musi czynnie uczestniczyć w całym procesie, niejednokrotnie dostarczając całe mnóstwo dokumentów.
Formalności rozpoczynają się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed proponowaną datą rozpoczęcia pracy. Wówczas pracodawca składa do USCIS formularz I-129 (tzw. petycja). Po otrzymaniu potwierdzenia z Urzędu Imigracyjnego w formie I-797, możesz zacząć działać.
Na początku skompletuj dokumenty. Następnie złóż elektroniczny wniosek DS-160, uiść opłatę urzędową i umów się na rozmowę z konsulem. Do tej rozmowy przygotuj:
- potwierdzenie złożenia wniosku DS-160,
- potwierdzenie uiszczenia opłaty urzędowej,
- numer z zatwierdzonej petycji I-129,
- kopię formularza I-797 i – jeśli starasz się o wizę L-1 – 3 kopie formularza I-129S,
- ważny paszport,
- zdjęcie z ostatnich 6. miesięcy (o wymiarach 5 cm x 5 cm).
Ambasada zastrzega sobie prawo do rozpatrywania wniosków o wizy H, L i O maksymalnie na 90 dni przed zatwierdzoną w petycji I-797 datą zatrudnienia. To oznacza, że wiza pracownicza zostanie Ci przyznana nie wcześniej niż na 3 miesiące przed pierwszym dniem pracy. Mimo to – zgodnie z przepisami federalnymi – na teren Stanów Zjednoczonych będziesz miał prawo wjechać nie wcześniej niż 10 dni przed rozpoczęciem zatrudnienia, czyli datą wynikającą z formularza I-797.
Więcej informacji na temat wizy pracowniczej do USA uzyskać można pod adresem https://wizaonline.pl/blog/wiza-pracownicza-do-usa.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.