Operator czy programista CNC – jaki kurs wybrać?
Sektor przemysłu oferuje wiele stanowisk pracy dla osób, które myślą o zmianie zawodu i chcą wykazać się technicznymi umiejętnościami. W takiej branży duże uznanie zyskuje operator CNC, który obsługuje maszyny umożliwiające obróbkę różnych materiałów. Dla osób preferujących zarządzanie i sterowanie maszyną poprzez program komputerowy ciekawym rozwiązaniem jest nauka programowania CNC. Na jaki kurs się zdecydować, aby rozpocząć pracę w nowym zawodzie i co można zyskać?
Kim jest operator CNC?
Operator CNC to osoba odpowiedzialna za obsługę maszyn CNC, której codzienne obowiązki polegają m.in. na właściwym mocowaniu obrabianego materiału, montażu dodatkowych narzędzi oraz kontroli procesu skrawania. Maszyny CNC są sterowane z poziomu komputera (numerycznie) – dokładne zaprogramowanie ustawień procesu pozwala nadać obrabianym materiałom pożądany kształt i formę. Aby cały proces się powiódł – niezbędna jest rola operatora CNC.
Na stanowisku operatora CNC dla zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy duże znaczenie ma przestrzeganie norm jakości i bezpieczeństwa. Z myślą o prawidłowym przebiegu procesu zatrudniona osoba powinna prowadzić szczegółową dokumentację, która uwzględnia obsługę maszyny według aktualnych i obowiązujących w firmie protokołów.
Operator czy programista CNC? Różnice
W branży maszynowej obróbki materiałów istotne zadanie wykonuje również programista CNC. Do obowiązków osoby na tym stanowisku należy m.in. zarządzanie i sterowanie programem komputerowym odpowiedzialnym za ruchy maszyny. Dzięki pracy programisty CNC materiał może zostać obrobiony według konkretnych parametrów wyjściowych.
Łatwo wskazać kilka różnic pomiędzy zawodem operatora i programisty CNC, choć w wielu firmach obowiązki obu przedstawicieli tych zawodów sprawuje jedna osoba. Operator CNC bezpośrednio pracuje z maszyną, natomiast programista wdraża odpowiedni kod sterujący, który pozwala jej wykonać określony ruch.
Jak zostać operatorem CNC?
Operator-programista CNC przed rozpoczęciem pracy musi uzyskać uprawnienia potwierdzające ukończenie kursu w zakresie znajomości obsługi obrabiarek i maszyn CNC. Szkolenia CNC we wrocławskiej Akademii Dla Przemysłu obejmują przygotowanie do podjęcia pracy na obu stanowiskach. Uczestnicy kursu na programistów CNC od podstaw uczą się programowania maszyn, przygotowania stanowisk pracy oraz wieloetapowej obsługi frezarek i tokarek.
Kurs CNC składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej i obejmuje:
- 16 godzin zajęć poświęconych nauce teorii m.in.: rysunku technicznego, zapoznania się z zachodzącymi proesami technologicznymi, poznania rodzajów stosowanych obróbek w przemyśle oraz procesów projektowania technologicznego, naukę technologii obróbek detali na maszynach.
- 48 godzin zajęć praktycznych, których celem jest m.in.: wykorzystanie w praktyce podstaw geometrycznych i funkcji pomocniczych, tworzenie programów umożliwiających obsługę wirtualnego sterownika, ustawianie punktu 0, cykle stałe, kontrola wartości posuwu, wykonywanie detali, praca na maszynie.
Po kursie uczestnik zdaje egzamin przeprowadzony na postawie normy PN-EN ISO/IEC 17024:2012. Jeśli otrzyma pozytywny wynik, otrzyma certyfikat wydany przez Polski Instytut Certyfikacji, który potwierdza zdobyte uprawnienia.
Gdzie znaleźć pracę po kursie operatora CNC
Programiści i operatorzy CNC po kursie mogą rozważyć oferty pracy zakładów produkcyjnych, które są związane z branżą motoryzacyjną, drogową, przemysłem ciężkim oraz wojskowym. Zatrudnienie można znaleźć również w mniejszych warsztatach, które zajmują się produkcją części samochodowych lub maszynowych.
Ekspert w dziedzinie HR oraz rynku pracy z wieloletnim doświadczeniem. Praca w branży HR pozwoliła na poznanie wielu ciekawych technik rekrutacyjnych. Na blogu udziela porad a także opisuje procesy związane z prowadzeniem rekrutacji bądź też firmy.